Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 3296
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pół roku Comeniusa w „ósemce”

Poniedziałek, 21 czerwca 2010, 16:55
Aktualizacja: 16:58
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pół roku Comeniusa w „ósemce”
Fot. Angela
Głowy pełne wiedzy i wrażeń przywieźli z Turcji, Słowenii i Grecji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze, którzy zostali włączeni do programu Comenius. Dzięki niemu uczestnicy i ich opiekunowie mieli okazję poznać obyczaje i kulturę państw partnerskich, a ponadto podziwiać ich wyjątkową architekturę i zabytki. Dzisiaj uroczystym apelem podsumowano półmetek realizacji programu.

Program Comenius w „ósemce” realizowany był od września minionego roku i potrwa do czerwca 2011 roku, kiedy odbędzie się uroczyste zakończenie z wizytą w Jeleniej Górze wszystkich zagranicznych uczestników. Dotychczas 20 – tka jeleniogórskiej uczniów oraz dzieci z państw partnerskich wzięły udział w szeregu wspólnych działań, od pięciodniowych wycieczek do Turcji, Słowenii, Grecji i po Polsce, po konferencje, warsztaty i spotkania, aż do nawiązaniu nowych kontaktów z rówieśnikami z zagranicy.

- Cały projekt jet oparty o konwencję o prawach dziecka, więc my jako szkoła z klasami integracyjnymi na tej konwencji się skupiamy i wokół niej się poruszamy w różnej formie, poprzez działalność plastyczną, artystyczną, teatralną, pisanie różnych tekstów przez uczniów z państw partnerskich. Ten program dał nam przede wszystkim możliwość poznania różnych kultur, zwiedzenia wyjątkowych miejsc, wyjazdu za granicę i zaprzyjaźnienia się z uczniami z różnych państw. Nasze dzieci mieszkały u rodzin uczestników programu i po tych pięciu dniach nie chciały się rozstawać za swoimi nowymi przyjaciółmi. Teraz z niecierpliwością czekają już na ich rewizytę u nas w Jeleniej Górze - mówi Marzena Hryniewicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze.

Grecję zwiedzili m.in.: Aleksandra Jończy, Kasia Okoń, Emilia Szmeterowicz i Wojciech Chojnowski.

- Byliśmy w małej miejscowości Floryna tuż przy granicy Macedonii. To było małe, ale piękne i niedawno odnowione miasto. Mieliśmy tam mnóstwo zajęć i przygód, więc nie było ani chwili na nudę. Poza przepięknymi muzeami archeologicznymi i architekturą mieliśmy okazję poznać wspaniałych ludzi, którzy teraz są naszymi przyjaciółmi. Z Grekami rozmawialiśmy po angielsku, dzięki czemu mogliśmy doszlifować swoją znajomość języka obcego. Zżyliśmy się bardzo ze sobą i już kiedy wyjeżdżaliśmy z Grecji, bardzo tęskniliśmy. Cały czas mamy z nimi kontakt telefoniczny i mailowy – mówią uczniowie „ósemki”.

Do czerwca 2011 roku do Grecji, Słowenii i Turcji wyjedzie kilkoro kolejnych uczniów z jeleniogórskiej ósemki. Pieniądze na realizacje tego programu, 24 tys. euro przyznane szkole, pochodzą u Unii Europejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group