Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 9290
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podwale – miejsce odpoczynku, pamięci i… posiłków

Czwartek, 15 maja 2025, 5:11
Autor: RaZ
Jelenia Góra: Podwale – miejsce odpoczynku, pamięci i… posiłków
Fot. FT
Ulica Podwale w Jeleniej Górze to miejsce, które z jednej strony skrywa w sobie ślady minionej epoki, a z drugiej tętni życiem codziennych spacerów i spotkań. Położona pomiędzy ulicami Mostową a Jana III Sobieskiego, stanowi ważny ciąg komunikacyjny i jednocześnie romantyczną część Starego Miasta.

Historia ulicy Podwale w Jeleniej Górze sięga głęboko w przeszłość, a jej nazwa i kształt nawiązują do dawnych murów obronnych, które niegdyś chroniły miasto przed najazdami.

Ulica ta jest świadectwem średniowiecznych czasów.

Pierwotnie wzniesione w XIV wieku mury obronne, wraz z basztami, stanowiły kluczowe element systemu obronnego miasta. Ich wysokość sięgała około ośmiu metrów, a szerokość w koronie wynosiła 1,5 metra, co czyniło je nie do pokonania dla wielu przeciwników.

Na przedmurzu, czyli zewnętrznej stronie murów, znajdowała się sucha fosa – dzisiaj to obszar, na którym rozlokowały się ulice Bankowa i właśnie Podwale, a które w dawnych czasach miały za zadanie odciąć potencjalnych najeźdźców od miasta.

Kontemplacja architektury

Obecnie Podwale to jedna z najbardziej ruchliwych i atrakcyjnych ulic w mieście. Spacerując nią, można dostrzec, jak historia harmonijnie łączy się z codziennym życiem mieszkańców i turystów.

Po jednej stronie ulicy znajdują się m.in. sklepy i lokale gastronomiczne, które kuszą zapachami i zapewniają przyjemny wypoczynek po spacerze.

Po drugiej stronie rozciągają się urokliwe zakątki Starego Miasta, idealne na relaks i kontemplację architektury. Warto np. zauważyć, że historyczna ulica kryje w sobie wejście do nowoczesnej galerii.

Mural łączy pokolenia

Ważnym elementem współczesnej tożsamości ulicy jest mural upamiętniający Powstanie Warszawskie. Z okazji 80. rocznicy tego heroicznego zrywu, w miejscu skrzyżowania z ulicą Pijarską, powstało miejsce pamięci.

Mural powstał na terenie po dawnej piekarni, która wcześniej została rozebrana. Co ciekawe, do jego wykonania użyto fragmentu muru, który pozostał po rozbiórce budynku, co nadaje mu jeszcze większą symboliczną wartość i łączy przeszłość z teraźniejszością.

Ulica Podwale to zatem nie tylko trasa komunikacyjna, ale żywy pomnik minionych czasów i jednocześnie miejsce, gdzie historia spotyka się z codziennością. To przestrzeń, która zachęca do refleksji, spacerów i poznawania miasta na nowo. W jej cieniu i z jej widokiem tętni duch przeszłości, a jednocześnie pulsuje życie współczesnych mieszkańców i odwiedzających.

Twoja reakcja na artykuł?

41
79%
Cieszy
6
12%
Hahaha
2
4%
Nudzi
1
2%
Smuci
0
0%
Złości
2
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Kiedy ostatni raz jechałeś/aś pociągiem?

Oddanych
głosów
934
Kilka dni temu (jeżdżę regularnie)
15%
Miesiąc temu (jeżdżę od czasu do czasu)
30%
Nie pamiątem (jeżdżę samochodem)
50%
Wolę autobus
5%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Zranieni geniusze: jak trauma napędza technologie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kościół i wiara
Parafia Garnizonowa uczciła Boże Ciało
 
Aktualności
Młodzi sportowcy nagrodzeni
 
Jelenia Góra - KARR
Ważna informacja dla przedsiębiorców!
 
Aktualności
Tłumy wiernych na procesji na Zabobrzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group