Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 9557
Zalogowanych: 86
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Osiedle Robotnicze w Jeleniej Górze – niby w centrum, a jednak z boku

Poniedziałek, 19 maja 2025, 14:31
Autor: RaZ
Jelenia Góra: Osiedle Robotnicze w Jeleniej Górze – niby w centrum, a jednak z boku
Fot. FT
Ulica Osiedle Robotnicze to jedna z tych ulic, które opowiadają historię miasta, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Rozciąga się pomiędzy ulicą Podwale a Kilińskiego, biegnąc wzdłuż malowniczego kanału Młynówka. Co prawda w czasie ostatniej powodzi woda z kanału razem z wodą z Bobru zalała ulicę, ale faktem jest, że kanał ten od wieków jest świadkiem przemian urbanistycznych i społecznych tego miejsca.

Spacerując ulicą Osiedle Robotnicze w Jeleniej Górze można poczuć kontrast pomiędzy dawnymi czasami a nowoczesnością, które współistnieją na jej długości.

Z jednej strony wznoszą się nowoczesne budynki, które symbolizują rozwój i zmiany, z drugiej zaś można dostrzec relikty minionych epok – klockowate bloki z czasów PRL-u, przypominające o trudnej, choć istotnej części historii miasta.

Co ciekawe, mimo zwartej zabudowy, ulica Osiedle Robotnicze kryje w sobie niewielkie, acz urokliwe zakątki zieleni. Większości kojarzy się z częścią od ul. Mostowej do wiaduktu kolejowego przy ul. Drzymały. Ale to tylko połowa ul. Osiedle Robotnicze.

Idą dalej, za wiaduktem w lewo, pod balkonami czy na skrzyżowaniach bocznych uliczek można znaleźć niewielkie skrawki trawników, kwiatów czy drzew, które dodają ulicy odrobiny świeżości i oddechu.

To miejsce, które mimo swojej miejskiej intensywności, potrafi zaoferować mieszkańcom chwilę wytchnienia i kontakt z naturą.

Kiedyś była tu papiernia

Charakterystycznym elementem tej ulicy są jednakże budynki przypominające górnośląskie familoki – ceglane kamienice robotnicze.

To zapewne od tego, że mieszkały tu rodziny m.in. pracowników niegdyś działającej nad kanałem Młynówka papierni, ulica bierze swą nazwę.

W tych jeleniogórskich familokach jednak okna mają zdobienia a wejścia urozmaicone są pięknymi, wręcz unikalnymi drewnianymi gankami, prowadzącymi do klatek schodowych.

To niepowtarzalne detale, które nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat i świadczą o bogatej tradycji architektonicznej.

Woda i zieleń pozwala na chwilę zapomnienia

Z ulicy można także zboczyć w kierunku zielonych terenów nad kanałem Młynówka. To idealne miejsce na chwilę relaksu, gdzie szum wody i otaczająca zieleń pozwalają oderwać się od miejskiego zgiełku.

Spacerując wzdłuż kanału, można poczuć oddech natury i nacieszyć się spokojem, który trudno znaleźć w centrum miasta.

Przy tej ulicy znajdują się ważne dla lokalnej społeczności instytucje, takie jak Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Karkonoski Klub Seniorów i Wolontariuszy czy Centrum informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. To miejsca, które nie tylko służą pomocą, ale także integrują mieszkańców i podkreślają społeczny charakter tej części miasta.

Ulica Osiedle Robotnicze to zatem nie tylko trasa komunikacyjna, lecz także przestrzeń, gdzie historia, architektura i życie społeczności splatają się w harmonijną całość, tworząc unikalny obraz tej części Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

33
62%
Cieszy
12
23%
Hahaha
4
8%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
4%
Złości
1
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
649
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group