Piątek, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 10255
Zalogowanych: 36
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podsumowanie Rajdu na Raty 2017

Czwartek, 7 grudnia 2017, 7:02
Aktualizacja: 10:57
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Podsumowanie Rajdu na Raty 2017
Fot. Użyczone/K. Tęcza
W niedzielę, 3 grudnia odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczny Rajd na Raty. Najpierw jednak dla chętnych zorganizowano ostatnią (46 w 2017 roku) wycieczkę.

Turyści spotkali się w Wojanowie gdzie dojechali autobusem komunikacji miejskiej. Tam obejrzeli kościół p. w. Wniebowzięcia NMP. Ci, którzy byli tutaj niedawno zapewne widzieli, że obiekt ten był szczelnie opakowany, gdyż wpuszczono do niego specjalny gaz mający zlikwidować wszelkie szkodniki niszczące zabytkową substancję drewnianą. Nie można wtedy było nie tylko wchodzić do środka, ale nawet zbliżać się do niego. Dzięki jednak zastosowaniu tak drastycznych środków na wiele lat zostało powstrzymane niszczenie wyposażenia świątyni.

Kolejnym celem turystów była Dąbrowica, gdzie w 2007 roku ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej – Uzdrowienia Chorych. Bardzo ciekawym miejscem na trasie okazało się wzniesienie Koziniec, gdzie znajdują się pozostałości średniowiecznego zamku o tej samej nazwie.

Jak widać, ostatnia w tym sezonie wycieczka Rajdu na Raty nie była zbyt męcząca, ale za to pozwoliła na zwiedzenie wielu ciekawych obiektów. Nad całością czuwała Jolanta Kupeć, która niedawno zdobyła uprawnienia przewodnika sudeckiego.

Zakończenie sezonu zorganizowano w sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Było to możliwe dzięki pomocy Urzędu Miasta Jelenia Góra. Dodam tutaj, że miasto bardzo przychylnie patrzy na naszą imprezę, co pozwala mieć nadzieję, że prowadzone społecznie wycieczki będą organizowane jeszcze wiele lat z pożytkiem zarówno dla turystów, mieszkańców Jeleniej Góry i przebywających tutaj kuracjuszy.

Prowadzący spotkanie Wiktor Gumprecht (komandor Rajdu) przedstawił zestawienia dotyczące całego roku. I tak, Rajd na Raty organizowany przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze już po raz 47, umożliwił turystom uczestnictwo aż w 46 wycieczkach krajowych (33 po terenie Dolnego Śląska) i zagranicznych (9 do Czech i 4 do Niemiec). Największą frekwencją cieszyła się wycieczka po Rudawach Janowickich w dniu 5 marca. Uczestniczyło w niej 82 osoby. Niewiele mniej bo 66 osób uczestniczyło w wycieczce 21 maja do Radomierzyc. Najczęściej jednak grupy są mniejsze co pozwala na ich „ogarnięcie” przez prowadzącego trasę.

W roku 2017 we wszystkich rajdowych wycieczkach wzięło udział 1564 osoby co daje średnią 34 turystów na wycieczkę. Najwięcej, bo aż 45 razy wędrował Andrzej Makowski. Henryk Modzelewski i Jerzy Murak uczestniczyli w 42 wycieczkach, a Elżbieta Marcinkiewicz w 37. Osoby te pokazały, że niedzielne wyjścia z domu mogą być sposobem na zdrowe spędzanie czasu połączone z poznawaniem terenu.

Dla osób chcących poznawać tereny położone nieco dalej zorganizowano wycieczki autokarowe. Podczas objazdów turyści zwiedzali Kaszuby (6 dni), Lwów (6 dni), Pragę (3 dni), Morawski Kras (2 dni) i Jesioniki (2 dni). Zorganizowano także wiele jednodniowych wycieczek autokarowych zarówno po Dolnym Śląsku jak i do naszych sąsiadów Czechów.

Zwyczajem stało się, że podczas spotkania podsumowującego sezon turystyczny organizowany jest konkurs krajoznawczy, a uczestniczący w nim sprawdzają wiedzę, jaką zdobyli podczas wycieczek. W tegorocznym konkursie 1-2 miejsce zajęli Paweł Wojtczak i Wojciech Skowroński, którzy zdobyli taką samą ilość punktów. 3-4 miejsce, z taką samą ilością punktów, zajęli Andrzej Hałka i Bolesław Moryl. Jako nagrody wszyscy otrzymali wydawnictwa turystyczne.

Skromne upominki otrzymali także prowadzący tegoroczne wycieczki przodownicy i przewodnicy sudeccy. Wszyscy oni swoją pracę wykonywali społecznie. W 2017 roku najwięcej tras poprowadził Wiktor Gumprecht (21). Kolejni to: Jolanta Kupeć (8), Paweł Idzik (7), Krzysztof Tęcza (4), Jerzy Chmielecki (3), Jarosław Kapczyński (2) i Krzysztof Zając (1). Wszystkim dziękujemy gdyż bez ich poświecenia nie byłoby możliwe trwanie Rajdu.

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze wyróżnił osoby wykazujące się pozytywnym działaniem dla innych. Upominki książkowe otrzymali: Jarosław Kapczyński, który właśnie zdał egzamin przewodnicki i z uczestnika stał się osobą prowadzącą; Jolanta Kupeć, która tak jak poprzednik zmieniła charakter swojego uczestnictwa w rajdzie; Wiktor Gumprecht, który czuwa nad całością organizowanych wycieczek i Paweł Wojtczak, którego fotografie upiększają wszystkie relacje rajdowe.

Ponieważ Rajd na Raty odbywa się w określonych ramach czasowych, zapraszamy ponownie 25 lutego 2018 roku na pierwszą wycieczkę kolejnego sezonu turystycznego. A podczas przerwy zimowej chętni mogą brać udział w wycieczkach Narciarskiego Rajdu na Raty prowadzonego przez Janusza Perza.

W sezonie 2016/17 w ramach tego Rajdu odbyło się 14 wycieczek narciarskich prowadzonych po terenie Karkonoszy i Gór Izerskich (11 w rejonie Jakuszyc, 3 w rejonie Przełęczy Okraj). W trakcie wędrówek turyści zwiedzali tereny położone zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie gór. Kilkukrotnie, ze względu na szybko zapadający zmrok, korzystali z latarek, co utrudniało ale zarazem podnosiło „atrakcyjność’ trasy.

Podczas zimowych wypadów narciarze przebyli 266 km co daje średnią na wycieczkę 19 km. Są to zatem trasy dla każdego turysty umiejącego posługiwać się nartami. Tutaj udziałem w największej ilości wycieczek wykazali się: Elżbieta Marcinkiewicz (11), Jarosław Kapczyński (10) i Henryk Modzelewski (9).
Na zakończenie dodam, że Rajd na Raty organizowany przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze w roku 2017 otrzymał wsparcie finansowe Miasta Jelenia Góra, Powiatu Jeleniogórskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
621
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Ulewa w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Fajfy Cieplickie – potańczyli przed deszczem
 
Kultura
Wystartowało Lwóweckie Lato Agatowe
 
Kultura
Teatry uliczne – Busker Tour 2024
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group