Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 6678
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Podnieśli świątynię z ruiny. Artystyczna Galeria Izerska w Kromnowie

Niedziela, 8 stycznia 2012, 10:46
Aktualizacja: 21:07
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Podnieśli świątynię z ruiny. Artystyczna Galeria Izerska w Kromnowie
Fot. Organizator
Dwieście dziesięć lat liczy kościół poewangelicki w Kromnowie, w którym po renowacji została otwarta Artystyczna Galeria Izerska, miejsce spotkań, koncertów, wernisaży, warsztatów, a także krzewienia kultury regionalnej.

Kościół był użytkowany do końca II wojny światowej. Po 1945 roku popadał w ruinę. Służył, między innymi, jako magazyn siana. W minionych latach udało się znaleźć środki na odbudowę obiektu, a całość prac kosztowała 1 646 084 zł. Projekt został współfinansowany przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013 i z budżetu gminy Stara Kamienica.

Warto podkreślić, że zachowane zostały elementy oryginalne kościoła tj. dwie płyty z oryginalnymi napisami przy ołtarzu, a także balkony z kolumnami. Jest to ciekawy przykład architektury sakralnej i dowód na to, że zabytki, jeśli tylko bardzo się chce, da się uratować.

Aktualnie w zabytkowych wnętrzach swoją siedzibę ma Artystyczna Galeria Izerska, która ma służyć nie tylko promowaniu miejscowych artystów oraz kulturowego bogactwa regionu, ale też rozpowszechnianiu historii tych ziem. Na każdym kroku teraźniejszość będzie się tu łączyła z przeszłością.

– Co miesiąc planujemy organizację nowej wystawy, a przynajmniej raz w miesiącu większe wydarzenie w postaci koncertu, spektaklu, czy pokazu filmowego. Będzie można tu zobaczyć poszukiwany przez wiele osób film Ute Badury „Domy Pana”, który przedstawia powojenne losy kościołów poewangelickich na Dolnym Śląsku.

Nie zabraknie też warsztatów o barwnej tematyce, skierowanych do różnych grup odbiorców. Wśród lokalnych twórców od czasu do czasu pojawią się również artyści z odleglejszych zakątków Polski, a nawet świata – powiedziała, Violetta Pietrzak, opiekunka Artystycznej Galerii Izerskiej.

– Oprócz działalności typowej dla galerii sztuki jest to również miejsce, gdzie każdy chętny będzie mógł dowiedzieć się wiele o historii regionu, ze szczególnym uwzględnieniem wycinka dotyczącego ewangelików – dodaje V. Pietrzak.

Z czasem powstanie tu regionalne muzeum, w którym gromadzone będą pamiątki po dawnych mieszkańcach tj. sprzęty codziennego użytku, fotografie, stare mapy oraz literatura dotycząca tych terenów.

– Muzeum jednak nie powstanie bez pomocy i udziału samych mieszkańców. Dlatego też bardzo ważne jest, aby włączyli się oni w działania i przekazywali swoje rodzinne pamiątki, a także dzielili się wspomnieniami. Każdy, kto może pomóc w tworzeniu muzeum, bądź ma inne pomysły na działalność galerii może kontaktować się z opiekunką obiektu pod nr tel. 785-243-673 – mówi Wioletta Pietrzak.

Najbliższe wydarzenie w AGI to prezentacja galerii przygotowana głównie z myślą o przewodnikach sudeckich, od których w dużej mierze zależy, czy trafią tu turyści. Prezentacja odbędzie się w samej Galerii 13 stycznia o godz. 17.00. Wstęp jest wolny. Po prezentacji będzie okazja, aby porozmawiać o zagrożeniu, jakie niesie wydobywanie uranu w Sudetach. Gościem specjalnym będzie Peter Diehl, członek Międzynarodowej Organizacji Wise Uranium – Uran Mądrze.

Przy okazji odwiedzin tego kościoła warto przypominać, że niegdyś centra turystyczne były inaczej usytuowane niż dziś. Wielu turystów swoje spotkanie z górami zaczynało w Starej Kamienicy i Rybnicy, gdzie czekały na nich bryczki. Aby dojechać lub dojść do szlaków musieli minąć kościół w Kromnowie i często zatrzymywali się w nim, aby chociaż krótką chwilę pomodlić się za pomyślność wyprawy. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok, a zwiedzanie jest darmowe.

13 stycznia po prezentacji Galerii odbędzie się spotkanie nt. zagrożenia wydobyciem urany w Sudetach, na którym wystąpi Peter Diehl - członek międzynarodowej organizacji Wise Uranium - Uran Mądrze oraz Katarzyna Andrzejewska - z Komitetu Społecznego „Nie dla kopalni uranu w Sudetach". Będzie też okazja do dyskusji i zadania wszelkich pytań dot. tego tematu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group