Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6265
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podnieśli świątynię z ruiny. Artystyczna Galeria Izerska w Kromnowie

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Niedziela, 8 stycznia 2012, 10:46
Aktualizacja: 21:07
Autor: Agrafka
Fot. Organizator
Dwieście dziesięć lat liczy kościół poewangelicki w Kromnowie, w którym po renowacji została otwarta Artystyczna Galeria Izerska, miejsce spotkań, koncertów, wernisaży, warsztatów, a także krzewienia kultury regionalnej.

Kościół był użytkowany do końca II wojny światowej. Po 1945 roku popadał w ruinę. Służył, między innymi, jako magazyn siana. W minionych latach udało się znaleźć środki na odbudowę obiektu, a całość prac kosztowała 1 646 084 zł. Projekt został współfinansowany przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013 i z budżetu gminy Stara Kamienica.

Warto podkreślić, że zachowane zostały elementy oryginalne kościoła tj. dwie płyty z oryginalnymi napisami przy ołtarzu, a także balkony z kolumnami. Jest to ciekawy przykład architektury sakralnej i dowód na to, że zabytki, jeśli tylko bardzo się chce, da się uratować.

Aktualnie w zabytkowych wnętrzach swoją siedzibę ma Artystyczna Galeria Izerska, która ma służyć nie tylko promowaniu miejscowych artystów oraz kulturowego bogactwa regionu, ale też rozpowszechnianiu historii tych ziem. Na każdym kroku teraźniejszość będzie się tu łączyła z przeszłością.

– Co miesiąc planujemy organizację nowej wystawy, a przynajmniej raz w miesiącu większe wydarzenie w postaci koncertu, spektaklu, czy pokazu filmowego. Będzie można tu zobaczyć poszukiwany przez wiele osób film Ute Badury „Domy Pana”, który przedstawia powojenne losy kościołów poewangelickich na Dolnym Śląsku.

Nie zabraknie też warsztatów o barwnej tematyce, skierowanych do różnych grup odbiorców. Wśród lokalnych twórców od czasu do czasu pojawią się również artyści z odleglejszych zakątków Polski, a nawet świata – powiedziała, Violetta Pietrzak, opiekunka Artystycznej Galerii Izerskiej.

– Oprócz działalności typowej dla galerii sztuki jest to również miejsce, gdzie każdy chętny będzie mógł dowiedzieć się wiele o historii regionu, ze szczególnym uwzględnieniem wycinka dotyczącego ewangelików – dodaje V. Pietrzak.

Z czasem powstanie tu regionalne muzeum, w którym gromadzone będą pamiątki po dawnych mieszkańcach tj. sprzęty codziennego użytku, fotografie, stare mapy oraz literatura dotycząca tych terenów.

– Muzeum jednak nie powstanie bez pomocy i udziału samych mieszkańców. Dlatego też bardzo ważne jest, aby włączyli się oni w działania i przekazywali swoje rodzinne pamiątki, a także dzielili się wspomnieniami. Każdy, kto może pomóc w tworzeniu muzeum, bądź ma inne pomysły na działalność galerii może kontaktować się z opiekunką obiektu pod nr tel. 785-243-673 – mówi Wioletta Pietrzak.

Najbliższe wydarzenie w AGI to prezentacja galerii przygotowana głównie z myślą o przewodnikach sudeckich, od których w dużej mierze zależy, czy trafią tu turyści. Prezentacja odbędzie się w samej Galerii 13 stycznia o godz. 17.00. Wstęp jest wolny. Po prezentacji będzie okazja, aby porozmawiać o zagrożeniu, jakie niesie wydobywanie uranu w Sudetach. Gościem specjalnym będzie Peter Diehl, członek Międzynarodowej Organizacji Wise Uranium – Uran Mądrze.

Przy okazji odwiedzin tego kościoła warto przypominać, że niegdyś centra turystyczne były inaczej usytuowane niż dziś. Wielu turystów swoje spotkanie z górami zaczynało w Starej Kamienicy i Rybnicy, gdzie czekały na nich bryczki. Aby dojechać lub dojść do szlaków musieli minąć kościół w Kromnowie i często zatrzymywali się w nim, aby chociaż krótką chwilę pomodlić się za pomyślność wyprawy. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok, a zwiedzanie jest darmowe.

13 stycznia po prezentacji Galerii odbędzie się spotkanie nt. zagrożenia wydobyciem urany w Sudetach, na którym wystąpi Peter Diehl - członek międzynarodowej organizacji Wise Uranium - Uran Mądrze oraz Katarzyna Andrzejewska - z Komitetu Społecznego „Nie dla kopalni uranu w Sudetach". Będzie też okazja do dyskusji i zadania wszelkich pytań dot. tego tematu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

kazimierzp 8-01-2012 12:01
Ma szczęśćie ta świątynia, że została zatrzymana jej dewastacja i powoli nabiera życia! Szkoda, że do naszych czasów nie dotrwały w naszej Kotlinie świątynie ewangelickie w Maciejowej, Kowarach, Piechowicach, Miłkowie. Nie wiadomo co będzie ze świątynią w Komarnie (jeszcze stoi). Przed podobną szansą jak ta w Kromnowie stoi zbór w Wojcieszycach.
~Ala 8-01-2012 12:18
Co by było z tak zwanych polskich zabytków, gdyby nie przynależność do UE i jej pieniadze. Największym odbiorcą netto funduszów Unii była w roku 2009 Polska, która otrzymała z Brukseli 6,5 mld euro wiecej, niż sama wpłaciła.
~aaa 8-01-2012 13:15
i z budżetu gminy -bogata gmina
~Julita -Róza 8-01-2012 13:35
Piękny zabytek - kościół ewangielicki jest w Komarnie - jeszcze do uratowania - za wszelka cenę należy jego ocalić od zniszczenia przez dzikich ludzi.
~rychu 8-01-2012 13:40
BRAWO!!! Doskonale! Piękny obiekt , kawał historii za nim i jeszcze wile przed. Zastanawia jednak, że koszt remontu/renowacji tak dużego i trudnego obiektu wyniósł mniej więcej tyle co fontanna u zbiegu Wolności i WojskaPolskiego w Jeleniej G
~ 8-01-2012 16:04
dobra robota - widziałem na własne oczy z jak ładnie odnowili elewacje dach, i to jeszcze jesienią ubiegłego roku BRAWO!
~Zenon 8-01-2012 16:50
Brawo, gratuluję, jeszcze raz gratuluję. Życzę gospodarzom wielu spełnionych pomysłów.Ciesze się, że Jelonka pisze o Was, bo pisać o takich ludziach jak Wy, trzeba.
~FRANCIO 8-01-2012 16:56
W MIŁKOWIE TEŻ POWINNI podnieść z ruin kościoła ewangelickiego. JESZCZE TROCHĘ a ta wieża sie zawali na ludzi na dole stojących na przystanku .. Gmina niestety się z tym nie liczy i rujnują wszystkie zabytki w gminie SKANDAL!!!!!!!
~x 8-01-2012 17:12
"magazyn siana" to niektórzy maja w głowie!, to się nazywa po prostu stodoła .
~f 8-01-2012 20:28
Niewyobrażalna kwota, cytuję za Redakcją: "1 646 084 mln zł "czyli w pełni słownie: bilion sześćset czterdzieści sześć miliardów osiemdziesiąt cztery miliony złotych. Chyba niemożliwe?
~Łowmorde! 8-01-2012 21:24
Ale ktoś zrobił wałek! Tyle kasy za remont stodoły? Najdroższa stodoła we Wszechświecie.
~ 8-01-2012 21:53
aż dziw bierze że dali radę od remontować ,bo mieli wyburzyć ,ale konserwator zabytków się nie zgodził i chcieli czy nie od remontowali bo miał być pusty plac
~ 8-01-2012 22:01
do f.skąd ty człecze wziąłeś tą kwotę bo to wypada jeden milion sześćset czterdzieści sześc tysięcy osiemdziesiąt cztery złote
~ 8-01-2012 22:06
a w Starej Kamienicy gdzie stał drewniany kościół ewangelicki co go polska hołota czerwona rozebrała istnieje market EKO, a po cmentarzu biegają gimnazjaliści,ciekawe czy UNIA go odbuduje
~Marie 8-01-2012 22:23
Jeżeli ktoś dzisiaj tą dawniejszą niemiecką ewangelicką świątynię „stodoła“ nazywa, należy do tych wschodnich przesiedlenców, którzy slaską historie nigdy nie poznali i nie chcieli jej poznac. Do dzisiaj wierza w te bajki, co komunisci po wojnie w gazetach i szkołach opowiadali. Katolicki kraj bez tolerancji i na poziomie walki „szlachty z duchowieństwem“.
~ 8-01-2012 22:25
odwiedziny za darmo,a podatnik zapłaci, za opiekunkę i za utrzymanie obiektu a obiekt nie jest mały ,WÓJCIE niech to cacko zarabia na siebie ,a nie tylko wyciągajcie łapy po kasę od mieszkańców, już jeden nie przynosi zysów mianowicie punkt informacji turystycznej , bo jak na razie to tylko w nim śpiewają ,malują i tańczą,a turystów pytających o drogę brak no chyba że jakiś zabłąkany i zmęczony zakupami obywatel zapomni drogi do domu ,
~Helmut G. 8-01-2012 22:35
A czy w tej galerii lub blisko niej można zjeść coś na ciepło, albo coś w ogóle zjeść, czy jest WC , bo jeśli nie to się nie wybiorę i nie chodzi mi o agroturysty-ki ani o fast foody, a ile miejsc parkingowych i czy autokar będzie miał gdzie zaparkować, bo jeśli pamiętam z młodych lat to tam na autokar miejsca brak ,chyba żeby sklep zburzyć.
~Gosc34 9-01-2012 5:35
"Wydobyciem urany w Sudetach? " chyba uryny ;)
~Grzes 9-01-2012 14:39
Wielkie uznanie dla przedsięwzięcia. A teraz ratujcie jakoś kościół w Komarnie. To jest prawdziwe cacko. Ma cudowną akustykę i est jedyny w swoim rodzaju. Jeszcze jest czas.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group