Czwartek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 13562
Zalogowanych: 81
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Plakaty filmowe retro

Poniedziałek, 17 września 2018, 7:52
Aktualizacja: Wtorek, 18 września 2018, 7:21
Autor: Manu
Jelenia Góra: Plakaty filmowe retro
Fot. BM
Ponad 30 plakatów do filmów polskich i zagranicznych z lat 50., 60. i 70. XX wieku zostało zaprezentowanych na wystawie “Plakat filmowy retro” ze zbiorów Janiny Peikert w Galerii na Górze jeleniogórskiego Muzeum Karkonoskiego (przy ul. Jana Matejki 28). Przygotowana przez muzeum wystawa została otwarta w piątek (14.09) i potrwa do 11 listopada.

Wystawę, wraz z obecnym zastępcą prezydenta Jeleniej Góry Jerzym Łużniakiem, otworzyła dyrektorka muzeum Gabriela Zawiła. I nakreśliła krótko sylwetkę Janiny Peikert, założycielki i szefowej Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej, z zamiłowania podróżniczki, pisarki i fotografki. A następnie zaprosiła wszystkich do oglądania wystawy. Wśród obecnych na wernisażu byli też przyjaciele autorki i członkowie Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, z którym Janina Peikert jest związana od roku 2007.

- Początkowo miałam zdawać na wydział historii sztuki, lecz ostatecznie wybrałam i ukończyłam fizykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jednak moja pasja tworzenia i miłość do sztuki pozostała – opowiadała Janina Peikert. – Stąd właśnie fascynacja m.in. plakatami, nie tylko filmowymi, jaki Państwo tu oglądacie, ale też politycznymi czy propagandowymi. Takie także są w moich zbiorach – dodaje autorka wystawy.

Na wystawie “Plakat filmowy retro” można odnaleźć prace znakomitych grafików do filmów zarówno krajowych jak i produkcji zagranicznych: “Trzecia część nocy” (1971) Andrzeja Żuławskiego, “Małżonkowie roku drugiego” (1971) Jeana-Paula Rappeneau z Jeanem-Paulem Belmondo, “Pojedynek rewolwerowców” (1971) Lamonta Johnsona z Kirkiem Douglasem, “Z tamtej strony tęczy” (1972) Andrzeja Jerzego Piotrowskiego, “Zaraza” (1972) Romana Załuskiego, “Żądło” (1973) George'a Roya Hilla z Robertem Redfordem i Paulem Newmanem, “Godziny grozy” (1976) Krzysztofa Nasfetera, “Sam na sam” (1977) Andrzeja Kostenki czy “Bez znieczulenia” (1978) Andrzeja Wajdy.

Wśród prezentowanych plakatów są unikatowe prace wybitnych polskich artystów grafików, w tym: Jakuba Erola, Andrzeja Krauze, Eryka Lipińskiego i Franciszka Starowieyskiego, a także jednego z najlepiej rozpoznawanych grafików w Polsce i na świecie - Waldemara Świerzego, czyli współtwórcy polskiej szkoły plakatu.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
610
Tak
29%
Nie
38%
Nie mam balkonu
16%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
17%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Unia–Mercosur: Umowa, która zatopi rolnictwo w Europie?
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Jelenia Góra szykuje się do świąt
 
Aktualności
Nowe wodociągi w Jeżowie Sudeckim
 
Karkonosze
Sprawa powiększenia Parku przewija się od wielu lat
 
Aktualności
Będą pieniądze na remont basenu?

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group