Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 8515
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pierwsza winnica po latach. Będą kolejne?

Wtorek, 20 grudnia 2011, 8:19
Aktualizacja: 8:20
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pierwsza winnica po latach. Będą kolejne?
Fot. Archiwum
Wiesław Drozdowski, mieszkaniec Jagniątkowa zamarzył by mieć własną winnicę. W tym roku zrealizował swoje plany. Posadził 250 sztuk sadzonek. Pierwsze owoce będą za około trzy lata. Wówczas ruszy mała, przydomowa produkcja wina.

Pan Wiesław wierzy w to, że mieszkańcy Jagniątkowa pójdą jego śladem, bo warunki są tu dla winnic idealne.

250 sztuk sadzonek przywiezionym z Podkarpacia Wiesław Drozdowski posadził na stoku za gospodą Wedle Bucków w Jagniątkowie przy ul. Agnieszkowskiej. Projekt winnicy został stworzony wspólnie z Romanem Myśliwcem, prezesem Polskiego Instytutu Wina i Winorośli, najbardziej znanym fachowcem w Polsce i całej środkowej Europie.

– Ta winnica to spełnienie moich marzeń i pragnień. W tym roku zmobilizowałem się do realizacji tych planów. Ogrodziłem teren, przygotowałem ziemię i posadziłem sadzonki. To było i kosztowne i czasochłonne. Teraz zastanawiam się, czy się wszystko uda, czy to wyrośnie. Jestem w połowie drogi. Od pierwszego lutego idę na roczne, podyplomowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie by zdobyć wiedzę, jak prowadzić tę winnicę w sposób profesjonalny – mówi Wiesław Drozdowski, wiceprzewodniczący Watry Jagniątkowskiej.

W Jagniątkowie jest mnóstwo miejsc, obecnie zachwaszczonych, gdzie takie winnice mogłyby powstać. Wydaliśmy nawet plakat z taką wizją Jagniątkowa i mam nadzieję, że inni mieszkańcy pójdą w nasze ślady i takie winnice założą. W Alzacji, nad Renem od czegoś się to zaczęło. Ktoś zaczął nasadzanie winorośli, następni to rozbudowywali i mam nadzieję, że będzie tak i w Jagniątkowie – dodał pan Wiesław.

W ciągu najbliższych dwóch – trzech lat Wiesław Drozdowski chce uruchomić przydomową produkcję wina, nie zamierza jednak produkować wina na szeroką skalę. Dodajmy, że jeszcze w XIX wieku w Jeleniej Górze zajmowano się produkcją wina, a rozległe winnice znajdowały się w rejonie dzisiejszego targowiska Flora.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
804
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group