Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8928
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Pierwsza nagroda dla ZSS za logo do międzynarodowego projektu

Środa, 1 lutego 2012, 8:18
Aktualizacja: 8:19
Autor: Angela
REGION: Pierwsza nagroda dla ZSS za logo do międzynarodowego projektu
Fot. Angela
Logo Kamila Rzepczyńskiego z Zespołu Szkół Specjalnych w Jeleniej Górze zajęło pierwsze miejsce pośród 50 nadesłanych prac w projekcie niemiecko–polskim „Zdrowa szkoła i kształcenie". W ramach projektu placówka otrzymała zestaw naczyń i narzędzi do przygotowania zdrowego posiłku.

Polsko-niemiecki projekt „Zdrowa szkoła i kształcenie" powstał we współpracy Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze oraz Wyższej Szkoły w Zittau/Görlitz. Jest on przeznaczony dla szkół specjalnych. Zamierzeniem projektu jest pomoc zarówno uczniom, jak i samym placówkom.

- Tematyka została podzielona na trzy obszary. Pierwszym z nich zdrowe odżywianie w kontekście regionu, zwyczajów i tradycji, i to właśnie na tym obszarze Zespół Szkół Specjalnych w Jeleniej Górze działa w tym roku wspólnie ze szkołą partnerską z Niemiec. Drugim tematem, który może być realizowany w przyszłym roku jest „Zdrowe odżywianie”, gdzie nacisk zostanie położony na ekologię.

- Trzecim z tematów będzie sport. Wszystkie szkoły, które włączyły się w ten projekt będą realizować każdy z tematów. Oprócz Jeleniej Góry w projekcie udział biorą szkoły ze Zgorzelca, Bolesławca czy Lwówka Śląskiego. Każda z tych szkół ma swojego partnera po stronie niemieckiej – mówi Kamila Biniek, pełnomocnik rektora ds. współpracy z zagranicą Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

Cornelia Muller, pracownik projektu „Zdrowa Szkoła i Kształcenie” w Wyższej Szkole w Zittau/Görlitz dodaje, że pomiędzy polskimi oraz niemieckimi szkołami gimnazjalnymi i szkołami średnimi od długiego czasu istnieje dosyć intensywna współpraca.
- Zauważyliśmy natomiast, że w obrębie szkół kształcących uczniów o specjalnych potrzebach nie ma takiej intensywności, dlatego zdecydowaliśmy się zrealizować ten projekt, który potrwa do 2014 roku – mówi Cornelia Muller.

W ramach realizowanego projektu partnerzy ogłosili konkurs na logo, które będzie zamieszczane na wszystkich materiałach promocyjnych, a także na stronie internetowej projektu. Na konkurs wpłynęło 50 prac. Zwycięzcą został Kamil Rzepczyński z Zespołu Szkół Specjalnych w Jeleniej Górze. Nagrodę, w postaci karnetu do parku rozrywki w Niemczech wręczyła mu przedstawicielka Wyższej Szkoły z Görlitz.

- Chcieliśmy, by logo tego projektu było odzwierciedleniem podejmowanych działań, dlatego zależało nam, by jego twórcą byli sami uczniowie. Logo Kamila było wizualnie najbardziej zbliżone do koncepcji projektu – mówi Cornelia Muller.
19-letni Kamil przyznał, że nie spodziewał się głównej nagrody, ale bardzo się cieszy z tego sukcesu. Warto podkreślić, że nie był pierwszy jego sukces.
W ramach projektu „Zdrowa szkoła” jeleniogórska placówka otrzymała też od niemieckiego partnera talerze, garnki, obrusy, sztućce i wiele innych rzeczy, które będą potrzebne uczniom do gotowania. - Niebawem odbędzie się wymiana uczniów. Do nas przyjadą uczniowie z Niemiec, a my pojedziemy do szkoły w Görlitz i będziemy wspólnie gotować – mówi Małgorzata Łasek-Dowiat, wicedyrektor placówki.
Jak mówi Romuald Szpot, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze, takie międzynarodowe projekty mają dla podopiecznych placówki ogromne znaczenie.
- Dzieci są zaangażowane w coś nowego, wychodzą na zewnątrz. Ponadto jest to promocja placówki. Dotychczas braliśmy już udział w innych projektach, w tym w dwóch międzynarodowych - dodaje Romuald Szpot, dyrektor Zespołu Szkół.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group