Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 2671
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pieniądze albo życie

Wtorek, 16 października 2018, 6:02
Aktualizacja: Środa, 17 października 2018, 7:07
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Pieniądze albo życie
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
W tym przypadku nie chodzi o tytuł filmu Jerzego Skolimowskiego, ale bezlitosną rzeczywistość pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej. – Po trzech miesiącach oczekiwania na badanie i dwa tygodnie przed przyjęciem, KCM Clinic w Jeleniej Górze poinformował mnie telefonicznie, że albo zapłacę 220 zł za gastroskopię, albo zostanę wykreślona z kolejki oczekujących, bo przychodni skończył się kontrakt z NFZ – skarży się pani Beata z Jeleniej Góry.
– I takich osób jak ja jest bardzo wiele – dodaje. Szefowa przychodni tłumaczy, że nikt nie przewidział takiej decyzji NFZ. Czy jednak „przepychanki” NFZ z KCM powinny dotykać pacjentów - rakowców, dla których każdy dzień jest często na wagę życia?

Strach przed rakiem w życiu 47-letniej pani Beaty z Jeleniej Góry pojawił się już 1,5 roku temu, kiedy wykryto u niej guza piersi. Na szczęście ten okazał się niegroźny. Jednak obciążenia genetyczne (jej brat obecnie choruje na raka), znajdowanie się w grupie ryzyka i fakt, że już była diagnozowana onkologicznie, nakazywały jej zachować czujność.

- Kiedy więc w ostatnich miesiącach pojawiły się bóle brzucha i krwawienia z dolnego odcinka układu pokarmowego, zgłosiłam się po pomoc, a lekarzom zapaliła się czerwona lampka i skierowano mnie na badania w trybie pilnym – relacjonuje pani Beata. - W czerwcu br. udałam się do KCM Clinic w Jeleniej Górze z trzema skierowaniami na badania: proktologiczne, gastroskopię i kolonoskopię. Badania te miały być wykonane na NFZ. Badanie proktologiczne zostało wykonane dość szybko. Na 28 sierpnia 2018 r. miałam wyznaczony termin kolonoskopii. Badanie to do miłych nie należy. Trzeba się przygotować i fizycznie i mentalnie: najpierw dieta, potem zupełna głodówka i czyszczenie jelit specjalnym, (dla mnie dość drogim) lekiem na receptę. U kobiet badanie można wykonać w dniach bez miesiączki. Zatem termin musi być odpowiednio dobrany. KCM w ostatnim momencie zmienił termin badania, ale ostatecznie po mojej interwencji zostałam przyjęta dzień później. Tym razem udało się. Badanie wykonano. Wycinki do badań histopatologicznych zostały pobrane. Po trzech tygodniach odebrałam wyniki. Ostatnim badaniem miała być gastroskopia. Wyznaczono mi termin na 17.10.2018 r. na godzinę 15.00 (pierwotnie), mimo że na wszystkie wskazane wyżej badania rejestrowałam się 27 czerwca! – opowiada pani Beata.

Niestety drugiego października br. pacjentka została poinformowana, że jednak nie zostanie przyjęta.

- Po trzech miesiącach oczekiwania, na dwa tygodnie przed badaniem, pracownica KCM zadzwoniła do mnie, że badanie nie zostanie wykonane na NFZ, bo od 30 września 2018 r. nie mają kontraktu z NFZ – mówi oburzona pani Beata. – Poinformowano mnie, że mogę zrobić to badanie w KCM odpłatnie za 220 zł! Nie stać mnie na opłacanie badań, więc odmówiłam. Wówczas pani z KCM oświadczyła, że wykreśla mnie z listy oczekujących. Prosiłam, żeby przepisali mnie do innej przychodni z zachowaniem już długiego terminu oczekiwania, jednak odmówili tłumacząc, że nie świadczą takich usług. Powiedziano mi, że mam odebrać skierowanie i sama się ponownie zarejestrować gdzie indziej. Zażądałam pisemnego wyjaśnienia sprawy i przesłania go na adres domowy w terminie do 5 października, jednak nie otrzymałam wyjaśnienia. 9 października odebrałam skierowanie z KCM.
- Mało tego, że zaczynam od nowa "stanie" w kolejce na badanie, to jeszcze dodatkowo muszę na nie dojechać do Karpacza. Dla mnie jest to już duża niedogodność, ale zgłosiłam się do państwa redakcji, bo nie jestem w takiej sytuacji sama. Podobnie potraktowano wiele starszych, schorowanych osób. One mogą nie być w stanie samodzielnie się odnaleźć w tej sytuacji. Są ludzie bardziej chorzy niż ja i kolejne trzy miesiące oczekiwania na badanie, a następnie trzy tygodnie na wyniki histopatologiczne jest moim zdaniem narażeniem zdrowia, a nawet życia u niektórych ludzi. Kolonoskopia i gastroskopia to inwazyjne, nieprzyjemne badania. Ale to jeden z elementów profilaktyki przeciwnowotworowej. A wszyscy wiemy, że nowotwór szybko zdiagnozowany jest możliwy do całkowitego wyleczenia – dodaje jeleniogórzanka.

Monika Mikulicz-Pasler, prezes zarządu KCM Clinic tłumaczy, że do końca września br. liczono na pozytywną decyzję NFZ i przedłużenie kontraktu.

- Niestety z dniem 01.10.2018 NFZ nie przedłużył, pomimo naszego złożonego protestu, kontraktu na wykonywanie badań gastroskopii i kolonoskopii przewodu pokarmowego – informuje w pisemnej odpowiedzi Monika Mikulicz-Pasler. - Tym samym pacjenci z regionu zostali pozbawieni możliwości wykonywania badań endoskopowych, które na dzień dzisiejszy możemy świadczyć wyłącznie odpłatnie. Protest nasz do dyrektora NFZ i odwołanie od decyzji nie zostało uwzględnione. Do końca września liczyliśmy na pozytywną decyzję NFZ i przedłużenie kontraktu, chociażby dlatego że byliśmy od lat jedyną pracownią badań endoskopowych w Jeleniej Górze i wykonywaliśmy je w dużych ilościach od lat ku zadowoleniu pacjentów. Kolejki oczekujących były długie. Ostatnio wyposażyliśmy naszą pracownię dodatkowo w najnowszy sprzęt endoskopowy firmy Olympus światowej klasy. Decyzja ta jest tym samym dla nas tym bardziej niezrozumiała, a dla pacjentów Jeleniej Góry i regionu druzgocąca, gdyż badania endoskopowe będziemy mogli wykonywać jedynie prywatnie i dla pacjentów abonamentowych. Pacjenci mogą kierować skargi do oddziału NFZ. Przykro nam z tego powodu, ale być może wtedy NFZ zechce rozpisać konkurs, do którego będziemy mogli przystąpić, aby moc kontynuować wykonywanie tych badań w ramach kontraktu NFZ dla mieszkańców Jeleniej Góry – dodaje szefowa KCM Clinic.

Zadaliśmy oczywiście pytanie rzecznikowi NFZ, dlaczego nie przedłużono kontraktu tej przychodni i obecnie czekamy na odpowiedź.

Twoja reakcja na artykuł?

1
1%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
1%
Nudzi
5
7%
Smuci
8
12%
Złości
54
78%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group