Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 3155
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Piekielne słońce – uwaga na poparzenia

Środa, 30 lipca 2008, 7:53
Aktualizacja: 15:21
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Piekielne słońce – uwaga na poparzenia
Fot. TEJO
Lekarze ostrzegają – w tym roku promienie słoneczne są bardzo niebezpieczne, a do przychodni i aptek zgłaszają się ich „ofiary”. Zamiast oczekiwanej pięknej opalenizny w wielu przypadkach kończy się to kilku, a nawet kilkunastodniową niedyspozycją i bolesnymi ranami.

Podczas tegorocznych wakacji słońce przez wiele dni kryło się za chmurami. Gdy tylko się pojawiło, tłumy ludzi zaczęły wystawiać półnagie ciała nad wodą czy na ogródkach działkowych. Często bez żadnego zabezpieczenia skóry przed palącymi promieniami. Konsekwencje są poważne i bardzo bolesne.

– Zbyt długie przebywanie na słońcu może zakończyć się między innymi udarem słonecznym czyli przegrzaniem centralnego układu nerwowego – ostrzega Alicja Muszka, lekarz z Jeleniej Góry.
Przyczyna tej choroby jest jedna – dłuższe wystawianie głowy i karku na słońce bez nakrycia głowy. Objawy natomiast są bardzo nieprzyjemne. Zawroty i ból głowy, przyspieszone tętno, gorączka, mroczki przed oczami i ogólne osłabienie. Czasami pojawiają się także obfite poty, mdłości i szum w uszach.

Gdy któryś z objawów wystąpi należy przede wszystkim szybko działać i schować się przed słońcem w zacienione i chłodne miejsce. Kolejny krok to przykładanie na głowę zimnych okładów oraz picie dużej ilości wody. Jeśli to nie pomaga, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Inne konsekwencje nierozsądnego opalania, przed którymi przestrzega dr Alicja Muszka, to poparzenia skóry. Przy poparzeniach pierwszego stopnia na skórze pojawiają się pęcherze. Pozostałe stopnie powodują rany, które są niezwykle bolesne i długo się goją, często pozostawiając blizny.

Bardziej poważne choroby to nowotwory skóry, na które szczególnie narażeni są ludzie o jasnej karnacji ciała, którzy w ogóle nie powinni przebywać na pełnym słońcu.

Jak się opalać by nie zachorować? – Przede wszystkim w jasnym nakryciu głowy oraz o odpowiednich porach dnia, czyli od rana do godziny jedenastej i po godzinie szesnastej – radzi Alicja Muszka. Nie należy też długotrwale wystawiać ciała na słońce, ale okrywać je delikatnymi tkaninami naturalnymi, najlepiej bawełnianymi lub lnianymi.

Ważną sprawą jest również zachowanie dużego dystansu do kremów i olejków ochronnych, które przy małych filtrach często nie pomagają chronić ciała dając złudne zabezpieczenie przed słońcem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group