Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 11844
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Piekielne słońce – uwaga na poparzenia

Środa, 30 lipca 2008, 7:53
Aktualizacja: 15:21
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Piekielne słońce – uwaga na poparzenia
Fot. TEJO
Lekarze ostrzegają – w tym roku promienie słoneczne są bardzo niebezpieczne, a do przychodni i aptek zgłaszają się ich „ofiary”. Zamiast oczekiwanej pięknej opalenizny w wielu przypadkach kończy się to kilku, a nawet kilkunastodniową niedyspozycją i bolesnymi ranami.

Podczas tegorocznych wakacji słońce przez wiele dni kryło się za chmurami. Gdy tylko się pojawiło, tłumy ludzi zaczęły wystawiać półnagie ciała nad wodą czy na ogródkach działkowych. Często bez żadnego zabezpieczenia skóry przed palącymi promieniami. Konsekwencje są poważne i bardzo bolesne.

– Zbyt długie przebywanie na słońcu może zakończyć się między innymi udarem słonecznym czyli przegrzaniem centralnego układu nerwowego – ostrzega Alicja Muszka, lekarz z Jeleniej Góry.
Przyczyna tej choroby jest jedna – dłuższe wystawianie głowy i karku na słońce bez nakrycia głowy. Objawy natomiast są bardzo nieprzyjemne. Zawroty i ból głowy, przyspieszone tętno, gorączka, mroczki przed oczami i ogólne osłabienie. Czasami pojawiają się także obfite poty, mdłości i szum w uszach.

Gdy któryś z objawów wystąpi należy przede wszystkim szybko działać i schować się przed słońcem w zacienione i chłodne miejsce. Kolejny krok to przykładanie na głowę zimnych okładów oraz picie dużej ilości wody. Jeśli to nie pomaga, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Inne konsekwencje nierozsądnego opalania, przed którymi przestrzega dr Alicja Muszka, to poparzenia skóry. Przy poparzeniach pierwszego stopnia na skórze pojawiają się pęcherze. Pozostałe stopnie powodują rany, które są niezwykle bolesne i długo się goją, często pozostawiając blizny.

Bardziej poważne choroby to nowotwory skóry, na które szczególnie narażeni są ludzie o jasnej karnacji ciała, którzy w ogóle nie powinni przebywać na pełnym słońcu.

Jak się opalać by nie zachorować? – Przede wszystkim w jasnym nakryciu głowy oraz o odpowiednich porach dnia, czyli od rana do godziny jedenastej i po godzinie szesnastej – radzi Alicja Muszka. Nie należy też długotrwale wystawiać ciała na słońce, ale okrywać je delikatnymi tkaninami naturalnymi, najlepiej bawełnianymi lub lnianymi.

Ważną sprawą jest również zachowanie dużego dystansu do kremów i olejków ochronnych, które przy małych filtrach często nie pomagają chronić ciała dając złudne zabezpieczenie przed słońcem.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
593
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group