Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 4218
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pasażerski port lotniczy w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 20 lipca 2015, 7:29
Aktualizacja: Wtorek, 21 lipca 2015, 7:57
Autor: Karolina Matusewicz
Pokazy Lotnicze w Jeleniej Górze 26 sierpnia 1926 roku
Fot. Muzeum Przyrodnicze
Lata międzywojenne były okresem rozwoju lotnictwa pasażerskiego, którego walory dostrzeżono nie tylko w transporcie, ale i turystyce. Powstałe w latach 20–tych XX wieku jeleniogórskie lotnisko uzyskało połączenia z większymi miastami, a przez ich lotniska z całym światem. Niestety, szybko postępujący rozwój transportu i komunikacji sprawił, że po kilku latach działalności rola małego, trawiastego lotniska w Jeleniej Górze ograniczona została do obsługi turystycznych lotów do Wrocławia.

W okresie międzywojennym rozpoczęła się wielka kariera komunikacji lotniczej na świecie. Ten rodzaj transportu w porównaniu z wodnym, kolejowym i drogowym, był najszybszy. Miał jednak swoje minusy, wymagał bowiem odpowiedniego lotniska z zapleczem i oczywiście niezawodnych i bezpiecznych statków powietrznych. - W latach 20-tych XX wieku, w lotnictwie pasażerskim, szczególnie w Niemczech i USA, prym wiodły sterowce (nie wymagały długich pasów startowych i zabierały dużą ilość pasażerów, czemu nie mogły sprostać ówczesne samoloty). Sterowce miały jednak jedną zasadniczą wadę: były wypełniane palnym gazem, a jednocześnie rozwijały stosunkowo niewielką prędkość. Z czasem, coraz lepsze, większe i bezpieczniejsze samoloty zdominowały całkowicie pasażerski transport lotniczy. Lotniska powstawały w dużych miastach i stawały się ich oknami na świat. Bardzo wcześnie dostrzeżono też wielkie walory połączeń i lotów pasażerskich w rozwijającej się turystyce – opowiada Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

Tak też było w Jeleniej Górze (Hirschberg), gdzie na początku lat 20-tych XX wieku powstała inicjatywa władz miasta i powiatu, wsparta przez Izbę Przemysłowo – Handlową, Riesengebirgseverein (Towarzystwo Karkonoskie) oraz prywatnych przedsiębiorców, żyjących z turystyki, aby Kotlinę Jeleniogórską skomunikować połączeniami kursowymi z większymi miastami, a przez ich duże lotniska - ze światem. Chciano zbudować lotnisko pasażerskie umożliwiające start i lądowanie, przystosowanym do tego samolotom.

- O budowie dużego portu lotniczego nie mogło niestety być mowy, bowiem nie posiadano niezbędnego terenu, na którym można by zbudować długie i odpowiednio utwardzone pasy startowe. Małego miasta jakim wówczas była Jelenia Góra (ok. 35.000 mieszkańców), nie stać było na zbudowanie odpowiedniego zaplecza (hangary, warsztaty, stacje paliw, służby pożarowe, itp.) oraz na jego późniejsze utrzymanie. Koszty eksploatacji i utrzymania wielokrotnie przekraczały planowane zyski – opowiada S. Firszt.

W 1923 roku, pod lotnisko przystosowano dawny plac musztry w Hartau (Grabary). Wyrównano teren i wyznaczono trawiaste pasy startowe. Aby pokazać celowość takiego działania i zdolność Jeleniej Góry do przyjmowania niewielkich samolotów pasażerskich, 26 sierpnia 1926 roku na przygotowanym już lotnisku urządzono duże pokazy lotnicze. Zaproponowano wówczas uruchomienie kursów pasażerskich na linii Hirschberg – Breslau (Jelenia Góra – Wrocław) i Hirschberg – Gleiwitz (Jelenia Góra – Gliwice).

W 1927 roku uruchomiono pasażerski port lotniczy w Jeleniej Górze i włączono go do sieci połączeń lotniczych w Niemczech. Do jego obsługi użyto samolotów Junkers W 33 (właściwie F.13), maszyny skonstruowanej w 1919 roku. Był to samolot pasażerski, dolnopłat o konstrukcji metalowej, o rozpiętości 17,75 m, długości 9,60 m i wysokości 3,3 m, zaopatrzony w silnik spalinowy BMW lub Junkers o mocy 310 kM, co pozwalało mu osiągnąć prędkość 195 km/h. Jego maksymalny pułap wynosił ok. 6.800 m a zasięg ok. 800 km. Z uwagi na to, że miał mocne, stałe dwukołowe podwozie mógł startować i lądować na lotniskach trawiastych.

Jego załogę stanowiło dwóch pilotów i mógł zabierać aż, a raczej raptem czterech pasażerów. Łącznie wyprodukowano ok. 300 maszyn tego typu z czego 110 eksploatowano w Niemczech. Tego samolotu używały też Polskie Linie Lotnicze "Lot", które utworzono w 1929 roku. Dla porównania znajdujące się do dzisiaj, na lotnisku w Jeleniej Górze, jednosilnikowe dwupłaty o stałym podwoziu dwukołowym typu An 2, skonstruowane w 1947 roku i produkowane później od 1960 roku, w Polsce do 1987 roku, mają 18,18 m, długość 12,4 m i wysokość 4,14 m. Są zaopatrzone w silnik gwiazdowy ASz – 62IR o mocy 1000 kM, co daje im prędkość 256 km/h. Mogą osiągnąć pułap 4360 m i mają zasięg 1600 km. Ich załogę stanowi dwóch pilotów i mogą zabrać sześciu pasażerów.

- W pierwszym roku funkcjonowania pasażerskiego portu lotniczego w Hirschberg (Jelenia Góra) samoloty kursowały w okresie od 15 czerwca do 21 września 1927 roku, na trasach: Hirschberg – Breslau (Jelenia Góra – Wrocław), Hirschberg – Görlitz – Cottbus – Berlin (Jelenia Góra – Zgorzelec – Cottbus – Berlin) i Hirschberg – Neisse (Jelenia Góra – Nysa). W 1928 roku, na trasach: Breslau – Hirschberg - Görlitz – Berlin ( Wrocław – Jelenia Góra – Zgorzelec – Berlin) oraz Hirschberg – Neisse – Gleiwitz (Jelenia Góra – Nysa – Gliwice). Na przełomie 1928/1929 roku próbowano uruchomić połączenie zimowe na trasie Hirschberg - Gleiwitz (Jelenia Góra – Gliwice), ale z uwagi na fatalne warunki pogodowe loty te zawieszono.
W 1929 roku, dziennie z portu lotniczego w Jeleniej Górze odlatywało 5 samolotów do Berlina, Wrocławia i Gliwic. W 1930 roku utrzymywano już tylko połączenie z Wrocławiem i Berlinem – opowiada S. Firszt.

Ciągle rozwijające się lotniska w dużych miastach, elektryfikacja kolei oraz budowa dróg szybkiego ruchu (przede wszystkim autostrad), uczyniły lokalne połączenia lotnicze nieopłacalnymi. Małe trawiaste lotniska nie mogły przyjmować nowoczesnych i dużo większych samolotów i nie zdołały sprostać wymaganiom bezpieczeństwa i komfortu dla pasażerów. W konsekwencji tej sytuacji, 18 lutego 1935 roku, lotnisko w Jeleniej Górze i jeszcze kilka na terenie Niemiec skreślono z listy pasażerskich portów lotniczych.

Spotkało się to z protestem ówczesnych jeleniogórskich władz. W drodze wyjątku pozwolono utrzymać loty kursowe do Wrocławia, ale już bardziej o charakterze turystycznym i krajoznawczym, obsługiwane nadal przez niewielkie samoloty typu Junkers. Każdy lot do Wrocławia zaczynał się przelotem nad Karkonoszami i odwrotnie było przed lądowaniem w Jeleniej Górze. Połączenia te utrzymywano do wybuchu wojny w 1939 roku – mówi dyrektor.

Przez cały okres funkcjonowania pasażerskiego portu lotniczego w Hirschberg (Jelenia Góra) samoloty przewiozły ok. 14 000 pasażerów, najwięcej w 1930 (1384 osoby) i 1937 roku (1364 osoby), a najmniej w 1932 (755 osób) i w 1935 roku (836 osób).

Dzisiaj, co jakiś czas w Jeleniej Górze wraca myśl utworzenia na bazie istniejącego lotniska, pasażerskiego portu lotniczego, ale ani dzisiejsze lotnisko, ani jego zaplecze, ani jego połączenie z siecią miejską nie są przystosowane do wymogów w tym zakresie, nie mówiąc o rentowności utrzymania całej infrastruktury z nim związanej, oraz zatrudnieniu wielu osób do jego obsługi.

Wydaje się, że pasażerski port lotniczy nie ma żadnych szans powstania w Jeleniej Górze, tak jak np. nie ma szans powstania duża przystań promowa, np. w Jastarni (co innego powstanie mariny dla prywatnych i klubowych jachtów). Trzeba mierzyć siły na zamiary. Lotnisko (porcik lotniczy o charakterze pasażerskim) w Jeleniej Górze dla obsługi niewielkich samolotów w ruchu turystyki lotniczej ma większy sens. Aby taka lotnicza marina w Kotlinie Jeleniogórskiej powstała, to i tak trzeba przebudować, uzupełnić i unowocześnić to, co dzisiaj istnieje – podsumowuje S. Firszt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~2+2=4 20-07-2015 8:09
Powoli zbliżamy się do liczby 35 000!!
~ 20-07-2015 8:13
Artykuł ciekawy ale lotnisko w jeleniej gorze to absurd
~!!!!! 20-07-2015 8:58
pewnie po co komu lotnisko MARKECIK jakiś by tam postawić i było by rentownie
~adaśś 20-07-2015 9:35
W tej dziurze nic się nie opłaci........szkoda.
~babsztyl 20-07-2015 9:38
Taaaa, markecik, galerię albo nawet bank.
~ 20-07-2015 9:43
Fajny art, rzadko coś na Jelonce można poczytać tak ciekawego i bez błędów xd
~Ryś z klanu 20-07-2015 10:03
do 08:13 absurd?Chyba żartujesz!To jest szansa na rozwój turystyki!Turyści z Warszawy, gdańska czy Krakowa pozbawieni są możliwości przyjazdu samochodem na weekend bo zwyczajnie brakuje czasu.Samolotem to kwestia ok 1 godziny.Tu również mógłbyś polecieć na weekend do Sopotu. Wystarczy,że będą to właśnie loty weekendowe.
~Ja 20-07-2015 10:14
Samoloty i lotnisko to jedyna szansa rozwoju turystyki!!!!
~Rico 20-07-2015 10:44
Dobry pomysł ,następne 1,5 mln młodych ludzi deklaruje wyjazd za granicę w celach zarobkowych po skończeniu szkół, w tym 48% tzw.młodzieży ''Y'' która niedługo kończy studia na wyższych uczelniach. Kolej i transport kołowy takiego zapotrzebowania na transport nie przerobi , lotnictwo musi pomóc ,zysk gwarantowany , ale czy to jest świetlana przyszłość dla nas ?
~@ 20-07-2015 10:51
Mam nadzieję, że Wielkie Dni lotniska w Jeleniej górze jeszcze nadejdą! Walory turystyczne naszej Kotliny rosną, a na potrzeby małej komunikacji lotniczej wystarczą samoloty zabierające 10-12 pasażerów. Tymczasem chwała "decydentom" - władzom Aeroklubu, miasta, powiatu i województwa za to, że utrzymano teren lotniska w stanie funkcjonalności, mimo różnych zakusów. A poza tym - nadal istnieją pomysły urządzenie lotniska w Starej Kamienicy...
~kto 20-07-2015 12:36
jest przeciwny ten kiep.Chyba że powstanie muzeum na chwałę ratusza.Bez żartów .Jesteśmy na początku końca kraju.Czyli z problemami poruszania się na ziemi.Lotnisko otworzy drogę do nas ,poetom ,pisarzom biznesmenom ,aktorom i innym którzy od świeżą nasze zadu.. Problem z politykami .Ale na ich spicze nie będziemy chodzić.
~az 20-07-2015 12:49
Miasto musi liczyć min.300-500tys. mieszkańców,żeby takie lotnisko utrzymało się.Jako aeroklub jak najbardziej ,jako pasażerskie-nie ma szans.
~ 20-07-2015 13:05
12:49 | ~az Majorka ma mniej niż tysiąc mieszkańców,dają radę.Ty powiedział byś,że nie mają szans.Bo nie o liczbę mieszkańców tu chodzi a o turystów,którzy mogą tu przybyć.
~18sqandal 20-07-2015 13:08
... dziur nie umieją załatać na ulicach a marzy IM się lotnisko , zbastujcie naiwniacy .
~az do 13:05 20-07-2015 13:39
Rozbawiłeś mnie do łez.Majorka liczy 845 tysięcy mieszkańców a turystów odwiedza tą wyspę rocznie UWAGA 10 milionów!!!!.A poza tym do czego ty się porównujesz,odwiedź najpierw Majorkę to pogadamy.Dobre to było tysiąc mieszkańców,gdzie ty szkołę kończyłeś?
~aaaaaa2 20-07-2015 13:43
Przecież tutaj chodzi o modernizację tego istniejącego lotniska, zmieni się status na lotnisko pasażerskie ,przekopie się cały plac, zrobi nowy pas startowy(za grube miliony) niszcząc całe istniejące odwodnienie, ktoś zgarnie duża kasę a efekt będzie zbliżony do tego w parku norweskim, najłatwiej się niszczy(a ładnie nazywając modernizuje) biorąc przy tym coś dla siebie. JG i turystyka lotnicza,przecież to totalny absurd, jeżeli kogoś stać na samolot to nie lata z warszawy do jeleniej. Kolejny pomysł na jawny przekręt ładnie ubrany w słowa.
~dsfg 20-07-2015 13:47
Ja poproszę port kosmiczny, nie rozdrabniajmy się na jakieś tam lotniska...
~ 20-07-2015 14:16
~az do 13:05 Co prawda ze wsi pochodzę ale na Majorce byłem,fajne wakacje,hotel Simar na północy wyspy Cala San Vicente (blisko Formentor). Wyspa fajna chociaż tyłka nie urywa a mimo to miliony na wakacje tam wpada.Karkonosze o wiele atrakcyjniejsze a zatem?Co do liczby mieszkańców to zajrzyj do :https://pl.wikipedia.org/wiki/Majorka po prawej masz liczbę mieszkańców inteligencie z Zabobrza.
~dj_budda 20-07-2015 14:28
biedronke! mamy za mało biedronek !!! albo jakąś galerie !
~gluś 20-07-2015 14:45
matka Unia już na takie fanaberie nie da ani grosza, już taki pomnik głupoty jest w Radomiu ponad rok działalności zatrudnionych ponad 100 osób, codzienne koszty utrzymania i obsłużono chyba 2 loty :(
~az do 14:16 20-07-2015 15:07
W linku z Wikipedii,który wkleiłeś jest napisane jak byk "Majorka (hiszp. i kat. Mallorca) – największa w archipelagu Balearów wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym o długości około 100 km i powierzchni 3600 km². Zamieszkuje ją około 846 000 mieszkańców".Więc albo masz coś z głową,albo nie rozróżniasz,że trzy zera oznacza liczbe tysięcy nie setek, albo jeszcze nie wytrzeźwiałeś.Z tym Zabobrzem to trafiłeś tak samo jak z liczbą mieszkańców Majorki;)Bez odbioru inteligencie ze wsi,nie ma z kim dyskutować;)
~ 20-07-2015 15:18
Z tym lotniskiem w Jeleniej Górze to jakaś bajka ludzi którym brak wyobraźni.
~STACH 20-07-2015 15:21
Róbta róbta to lotnisko czy też port lotniczy. Oby nie było tak jak pod Madrytem. TV podała, zer gotowy port lotniczy za jakieś setki milionów EUR sprzedano za ok 10 tys. EUR . To przykład nietrafionej inwestycji- bierzcie z tego naukę zwłaszcza że jest za darmo.
~jt 20-07-2015 15:35
Artykuł ciekawy ale małe sprostowanie AN -2 zwany popularnie antkiem zabiera na pokład 2-ch pilotów i 12-pasażerów a nie sześciu .
~taaa 20-07-2015 16:27
port lotniczy Jelenia Góra, drugie lotnisko w Starej Kamienicy...może jeszcze dwa podlotniska w Wojanowie i Staniszowie... dlaczego nie? Do tego tunel pod Karkonoszami, Szybka Kolej Miejska, Aquapark przy Sobieszowskiej itd. itd. Od lat robi się ludziom wodę z mózgu. Od kilkunastu opowiada się o utwardzonym pasie na lotnisku w Jeleniej Górze, koncepcja zmienia się średnio do dwa lata... asfaltowy, betonowy, ostatnio mówiono o jakiejś siatce rozpinanej na ziemi. A jak chyba dwa lata temu samorząd Dolnego Śląska dzielił pieniądze na rozwój lotnisk, to Jelenia Góra nawet nie potrafiła przedstawić żadnej konkretnej koncepcji i pieniądze trafiły do Świebodzic i to prawdopodobnie tam powstanie dolnośląskie zapasowe lotnisko dla małych samolotów, co prawdopodobnie znów odsunie termin przebudowy
~taaa 20-07-2015 16:37
na niewiadomy czas, być może na nigdy.. moglibyśmy jak Legnica całkowicie je zlikwidować i starać się włączyć teren do Specjalnej Strefy Ekonomicznej (tak! wyobraźcie sobie, że tam stwierdzono, że lepsze są realne miejsca pracy, niż mało realny port lotniczy)... tyle że to także jest w realiach Jeleniej Góry nierealne. No ale zawsze możemy dalej snuć marzenia i śnić sny o potędze... a że nic się nie zmienia. Ooo przepraszam, właśnie PKP PLK zwróciła się z zapytaniem do samorządów o opinie, na temat pocięcia na złom i ostatecznej likwidacji linii kolejowej z Jeleniej Góry do Karpacza... ale po co pociągi, przecież będziemy mieli port lotniczy...
~fr08 20-07-2015 17:28
port lotniczy w jeleniej w jakims celu czy tak tylko
~Kuzia 20-07-2015 18:46
Przecież my mamy lotnisko. 1 godzina jazdy samochodem na lotnisko, to w dużych miastach europejskich jest jak mieszkanie przy lotnisku. Czego chcieć więcej mamy pod nosem połączenia z całą Europą i nie tylko. Ludzie w dużych miastach dłużej dojeżdżają do pracy niż my do lotniska. A poza tym nawet tanie linie nie są na kieszeń jeleniogórzanina. Widać to w każdym markecie, sieci sprzedają nam największy chłam. Nawet na lepsze zakupy trzeba jeździć minimum do Legnicy.
~NSZ 20-07-2015 19:53
Będą pieniądze z funduszy Unijnych, to i lotnisko w Jeleniej Górze powstanie, a przy lotnisku pomnik Unii Europejskiej, wielki biały, z czarnymi napisami.
~taaa 20-07-2015 21:05
Do Ryś z Klanu, zapewne turyści z Warszawy, Gdańska i Krakowa o niczym innym nie myślą , jak tylko przyjechać do Jeleniej Góry. Ciekawe po co? Chyba tylko by zobaczyć smutne zamierające wieczorami miasto.
~turrrrystyka prze male T 20-07-2015 21:13
wielkie plany fajnie ,ale kiedy będzie oznakowanie z Podwala na Grzybek i koło Mechanika, kiedy dobrze oznakuje się parking przy Langego w Cieplicach z Jeleniej i Sobieszowa i Szklarskiej. Kiedy niby Bazylika przy Pankracym będzie dostępna dla turystów a nie z wyprzedzeniem , Sanktuarium jakoś otworzyła się na turystów, kiedy na Placu Ratuszowym i pod arkadami będzie sprzątane a nie brud, i zapach rozlanego piwa a potem to już sobie latajmy
~szofer 20-07-2015 21:29
Kuzia>>> w 1 godzinę? Przeciętna 115 /h to gdzie przekroczyłaś `szybkość , gdzie wyprzedzanie na 2 ciągłej ,TY pirat JESTEŚ!!
~fan sekty po 20-07-2015 22:13
ale wam ryży los zgotował co wy bidaki dalej zrobita nawet o Irlandii niema czym wylecieć...
~Rico 20-07-2015 22:47
Czytam i czytam wszystkie wpisy i widzę ,że nikt nie wie o co chodzi .Lotnisko jest potrzebne jak powietrze przede wszystkim dla przyszłych inwestorów z dużą kasą ,którzy chcieliby zainwestować w naszym mieście i okolicy , a co za tym idzie stworzyć wiele nowych miejsc pracy..Są to ludzie którzy na pewno nie mają czasu ani ochoty jeździć samochodami, nie stać ich na mitrężenie czasu w korkach i na krętych górskich drogach .Tacy ludzie w ciągu jednego dnia muszą być np. w Jeleniej Górze i w Warszawie ,Pradze czy Berlinie .Przecież nie jest tajemnicą (wiedzą o tym wszyscy w Karpaczu) że właściciel hotelu Gołębiewski przylatuje zawsze swoim helikopterem ,są również jemu podobni . Czekamy na następnych dużych inwestorów chętnych zainwestować w naszym regionie i stwarzajmy dla nich warunki.
~taaa 20-07-2015 23:14
pan Gołębiewski zupełnie dobrze sobie radzi z przylatywaniem do Karpacza bez lotniska. Helikoptery i awionetki mogą spokojnie lądować na lotnisku w Jeleniej Górze. Rozbudowa ma pozwolić na przyjmowanie samolotów większych, zabierających do kilkunastu osób. Jeśli dzięki temu inwestorzy "z dużą kasą" będą regularnie po kilkunastu na raz razem przylatywać do Jeleniej miałoby to jakiś sens. Ale to wątpliwe. Z doświadczeń miast na Dolnym Śląsku gdzie w przeciwieństwie do Jeleniej Góry pojawiają się duzi inwestorzy wynika, że nie lotnisko a duże dobrze skomunikowane działki włączone do SSE są tym co przyciąga "inwestorów z dużą kasą" na to jednak szans w Jeleniej brak. Może jednak wkrótce będziemy dojeżdżać do pracy do Jawora, zawsze to bliżej niż Wrocław, a tam akurat jest taka jedna działka.
~Rossignol Irl 20-07-2015 23:57
Hej! Do Was wszystkich ujadaczy i narzekaczy! Wyjechalem z jeleniej Gory jakies 11 lat temu. mieszkam w Irl i jest nawet ok. Ale!!!! Nie zdajecie sobie sprawy w jak pieknym terenie mieszkacie i ten zachod wcale nie jest taki fajny i rozowy jak to nie ktorzy przedstawiaja... Duzo podrozuje po europie z racji mojego zawodu. Odwiedzam naprawde wielkie miasta jak i male piekne turystyczne miejsca. Wszedzie tam sa lotniska male dla bogatych i duze dla wszystkich. Dla przykladu Zell am See w austryjackich alpach. Male lotnisko dla ludzi co maja swoje jety. Ok przylatuja nawet na weekend i zostawiaja mega kase w regionie. Ok nie zostawiaja prostym ludziom ale Ci zwykli maja prace przy ich obsludze tzn restauracje , hotele, wyciagi narciarskie, parkingi, itp itd. Jelonka to naprawde piekny region!
~xxx 21-07-2015 5:43
oczywiście że jest to piękny region. Tyle, że żyje się tu skromnie, a niestety nie samymi krajobrazami żyje człowiek. No a porównywanie Karkonoszy do Alp, ze względu na warunki klimatyczne, infrastrukturę narciarską itd. krótko mówiąc liczenie na prywante jety z mega kasą, przylatujące na weekend na narty... wydaje się myśleniem nieco życzeniowym. To chyba jednak nie ten sam poziom, co w Zell am See. Poza tym budowa utwardzonego pasa, bo póki co o tym się mówi, to chyba trochę za mało na lądowanie "jetów"
~ 21-07-2015 7:14
~xxx Prywatnych jetów nie będzie wiele.Chodzi bardziej o regularne loty weekendowe tanich linii tak aby każdy mógł skorzystać.
~Rico 21-07-2015 7:46
do kolegi taaa z 23:14 : porozmawiaj z pilotami ,lądowanie avionetką na pasie trawiastym a betonowym ( asfaltowym) ma się tak jak jazda samochodem po asfalcie do jazdy po trawie. W lotnictwie pas betonowy umożliwia szybszy rozbieg przy starcie co jest nie do przecenienia.Jeżeli do trawy dodamy jeszcze wody opadowej to sytuacja wymaga na prawdę b.dobrego opanowania sztuki pilotażu(boczne wiatry i uślizg samolotu)
~ziomalka 21-07-2015 19:10
Uwazam,ze wszystko w rekach mlodego pokolenia inwestorow. Baze turystyczna trzeba zreaktywowac, zwlaszcza,ze Dolina Zamkow Dolnoslaskich rozkwita na oczach, miejsca w Karkonoszach kusza, trzeba by np odrestaurowac albo na starym sobieszowskim basenie zrobic mega nowoczesne spa. Termy cieplickie juz sa, a Sobieszow moglby na nowo zaistniec. Tylko checi sa potrzebne i pomysly mlodych. Kiedy to wszystko ogarniemy , bedzie szansa na lotnisko pasazerskie. Ja w to wierze. Pozdrawiam.
~Pawełhgrtsvr 24-07-2015 23:43
do wypowiedzi z 16:37 odnośnie Legnicy: jako legniczanin czuje się oszukany decyzją kilkunastu radnych i prezydenta naszego miasta. obiecywali zamiast lotniska zakłady i fabryki, razem kilka tysięcy miejsc pracy, a tymczasem nie mamy nic. Lotniska małe, lokalne, sportowe w miastach ok 100.000 mieszkańców są potrzebne
~Witek5/ 26-07-2015 12:48
Bzdura że lotnisko przyciągnie inwestorów. A w co mają inwestować ? Brak infrastruktury drogowej to jest problem Jeleniej Góry. Potrzebujemy drogi ekspresowej dwupasmowej do Wrocławia i Bolesławca wtedy ruszy się - wtedy Jelenia Góra będzie europejska. Nie mówiąc o połączeniu jeszcze z autostradą z Liberca. A inwestor Hmmm jest taki jeden i NIE potrzebował lotniska pasażerskiego żeby zbudować jeden z największych hoteli w Polsce lata helikopterem a droga do Karpacza to jeden wielki grajdołek ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group