Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 10279
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Otwarta Papiernia o mowie nienawiści

Niedziela, 8 grudnia 2019, 13:00
Aktualizacja: Wtorek, 10 grudnia 2019, 15:15
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Otwarta Papiernia o mowie nienawiści
Fot. Przemek Kaczałko
Otwarta Papiernia kontynuuje działania na rzecz oporu wobec mowy nienawiści. Trwają przygotowania do spektaklu dokumentalnego "Na propsie", a w miniony piątek w niepublicznej placówce kultury odbyło się spotkanie z udziałem Konrada Szołajskiego i Małgorzaty Prociak.

Konrad Szołajski i Małgorzata Prociak pracują nad nowym filmem dokumentalnym pt. "Mowa nienawiści".

Hejt… Nienawiść… Agresja… To zjawisko staje się w Polsce coraz bardziej groźne. Rośnie napięcie, rodzi się przemoc, a ofiarami stają się nie tylko politycy, ale także zwykli ludzie. Dlatego chcę opowiedzieć o tej epidemii, ale nie publicystycznie, a filmowo - przez portrety konkretnych ludzi. Ofiar i prześladowców. Przedstawię ich losy, pokażę jak hejt się rodzi i do czego może doprowadzić. W ramach dokumentacji zbieram informacje od osób, które zostały dotknięte – czasem w sposób bardzo bolesny. Lista z każdym dniem się wydłuża - opowiadał Konrad Szołajski.

W trakcie spotkania dyskutowano o tym, kiedy kończy się krytyka, a kiedy jest to już "hejt". Próbowano zastanowić się jak zaradzić zjawisku, które staje się coraz powszechniejsze, szczególnie w dobie internetu. Wśród uczestników była też Małgorzata Osiej-Gadzina, jeleniogórska aktorka, która wyreżyseruje spektakl "Na propsie" - jego premiera wkrótce w Otwartej Papierni. Przedstawienie zostało zainspirowane bójką nastolatek w Jeleniej Górze, do którego doszło na początku roku w pobliżu jednej z galerii handlowych.

Konrad Szołajski - syn znanego lektora radiowego i telewizyjnego Lucjana. Scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Jego utwory są pokazywane w kinach i stacjach telewizyjnych oraz na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach. Autor głośnych filmów dokumentalnych krytycznie opisujących współczesną Polskę: Dobra zmiana (2018), Walka z szatanem (2015), I Bóg stworzył seks ... (2009), Zawód posłanka (2002) i wiele innych.

Małgorzata Prociak - producentka filmowa, kierownik produkcji, działaczka kultury, absolwentka Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej PWSFTviTw Łodzi. Specjalizuje się w produkcji filmów dokumentalnych wyświetlanych w stacjach telewizyjnych i na festiwalach na całym świecie. Od 2012 związana z ZK Studio. Absolwentka IDFAcademy 2017. Przewodnicząca Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych KIPA. Poprzednie filmy: Dobra zmiana (2018), Walka z szatanem (2015), Głosy (2012), Obóz (2012).

Twoja reakcja na artykuł?

8
32%
Cieszy
0
0%
Hahaha
6
24%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
16%
Złości
7
28%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
753
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group