Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2437
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Osy i szerszenie żądlą śmiertelnie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 30 lipca 2008, 15:38
Aktualizacja: 17:30
Autor: Angela
Fot. Angela
Jeleniogórscy strażacy masowo usuwają gniazda groźnych owadów, a lekarze informują jak uchronić się przed niebezpieczeństwem. O ile dla zdrowego człowieka użądlenie os, pszczół czy szerszeni najczęściej kończy się bólem i zaczerwienieniem w miejscu ukłucia, o tyle dla alergików, stanowi zagrożenie dla życia. Od jadu tych owadów tylko w tym roku zmarło w Polsce już kilka osób.

Strażacy potwierdzają zwiększenie się w tym roku liczby zgłoszeń o występowaniu gniazd szkodników, ale wyjeżdżają tylko do budynków użyteczności publicznej. Właściciele prywatnych domów, garaży czy altanek ogrodowych, gdzie najczęściej osy i szerszenie mają kokon, do usunięcia owadów muszą wzywać firmy prywatne.

A tym pracy nie brakuje. W ciągu dnia firmy zajmujące się dezynsekcją odbierają kilkanaście zamówień. Cena takiej usługi to około 200 złotych za interwencję. – W tym roku liczba wzywających naszą firmę do usunięcia kokonów os, pszczół i szerszeni jest znacznie większa niż w latach poprzednich – mówi Anna Reizer, współwłaścicielka firmy Biosekt z Jeleniej Góry, zajmującej się usuwaniem owadów. – W ciągu dnia do klientów wyjeżdżamy kilkakrotnie i podejrzewam, że taka sytuacja potrwa aż do października.

W Polsce doszło jednak do kilku użądleń, wskutek których kilka osób zmarło. Na początku lipca ofiarą szerszenia padł również prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Zapolicach, Jan Urbaniak. Jak podaje portal Dziennik Polska, prezes OSP podszedł tylko obejrzeć akcję. Koledzy zobaczyli go, kiedy już leżał przy aucie. Natychmiast wezwano pogotowie. Mimo reanimacji, nie udało się go uratować. Zmarł w 10 minut po przewiezieniu do szpitala.

W Jeleniej Górze na szczęście do tej pory obyło się bez takich tragedii. - Nie odnotowaliśmy żadnych śmiertelnych przypadków użądleń owadów na naszym terenie ani też wzmożonych ataków tych owadów na ludzi – powiedział Maciej Kaczmarek, zastępca dyrektora ds. medycznych Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. Owady są groźne tak naprawdę tylko dla uczulonych na jad.

Tym lekarze zalecają noszenie przy sobie strzykawki z andrenaliną, która nie kosztuje wiele, a może uratować życie. Pozostali by upewnić się czy takiego uczulenia nie mają, powinni się przebadać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~007 30-07-2008 17:11
która nie kosztuje wiele? macie pojęcie o czym piszecie?! jedna auto-strzykawka Fastjekt (adrenalina) kosztuje ponad 200zł :/ ... w porównaniu-żyć nie żyć, to może wychodzi tanio...
~? 30-07-2008 17:21
Szanowna Redakcjo! Nie jest to kwestia osobistej "kąśliwości", ale czy owad nie żądli, kąsanie pozostawiając np.żmijom?
~!!! 30-07-2008 17:24
A pan Kaczmarek ma na imię Norbert.
nol_ 30-07-2008 18:52
Aga nie popełniła błędu zobacz do słownika. Kąsać - ciąć żądłem. http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=k%B1sa%E6
~SARKA111223 30-07-2008 18:58
JA SIĘ BOJĘ TYCH OWADÓW I UWAŻAM, ŻE POWINO SIĘ JE TĘPIĆ... W DOMU JEST MAMA ALLE JAK JESTEM SAMA TO BIORĘ KAPCIA I ZABIJAM.
~*Balbinka* 30-07-2008 20:39
..miodem mozna cos posmarowac,a potem lizac....
~d3m0l 30-07-2008 21:21
Właśnie zszedłem z dachu 2:0 dla mnie :) pierwsze gniazdo dopiero zakładały pod szczytem na strychu (kilka sztuk), wystarczyła jedna akcja psikania i nie wróciły. Drugie jak się okazało od dłuższego już czasu było w kominie, wykorzystywały przestrzeń pomiędzy starym kominem a rurą kwasiaka od ogrzewania gazowego. Najwyraźniej odpowiadała im atmosfera i zapachy z komina. Rajd czerwony znacznie mniej im się podobał, niektóre dostały w locie i uciekały reszta dostała w wejście do gniazda, po 2 dniach walki (pryskania), gnizado w końcu udało się stącić a niedobitki pouciekały. Tak na marginesie Rajd "czerwony" ten na mrówki i karaluchy jest doskonałym narzędziem na osowate, najczęściej wystarczy spryskać gniazdo co nie powoduje u owadów agresji, i poczekać na efekty, jednak nie zawsze do gniazda jest łatwy dostęp.
~_ojdiridirachciach___ 30-07-2008 22:14
Wielki plus tego artykułu to oryginalne zdjęcie. Ciekawostką jest, że Angela nie podłożyła tutaj jakiejś byle pszczoły, albo osy - ...bo i tak nikt nie pozna ;). To jest prawdziwy szerszeń ! I pal sześć bardzo słabą jakość fotki. Pełne uznanie ;)
~nie bójcie się szerszeni 31-07-2008 9:27
Od wielu lat mam szerszenie i nigdy mi nic nie zrobiły.Tylko zapach piwa i zgniłych owoców zawierających juz alkohol drażni i zwabia szerszenie.Mogę wysłać wam wiele zdjęc tych pożytecznych owadów. W tym roku 15 dorosłych czeka na wylęg młodych.Umiejscowiły się w styropianie dachu kurnika.policzcie ile wyleci młodych .Musiałbym zerwać dach kurnika,ale po co ? we wrześniu przeniosą się w inną dziurkę i pofruną tam gdzie będzie im odpowiadało.Czy wiecie czym odżywiaja się szerszenie? Jest to naturalna walka z alkoholizmem piwowym.Nawet może użądlić w język piwosza wpadając do butelki,puszki z piwem.
~mirka 31-07-2008 15:14
Pojawiła się polska adrenalina, cena ok 35zł.
nol_ 31-07-2008 15:25
szóste przykazanie mówi "nie zabijaj" Ciekawe co na to ksiądz?
~jelgór 31-07-2008 20:49
Dlatego jesienne piwo tzreba zakrywać wafelkiem, aby nie napić się z osą czy szerszeniem- apeluję tu do młodzieży nieświadomej zagrożenia:) Niejeden już dostał żądło w gardło, co wymaga potem interwencji pogotowia. A zdjecie- świetne. Macie w redakcji świetną reporterkę- artykuł miał być o szerszniach, poszła i zrobiła szerszenia, choć zwykły człowiek z miasta pojęcia nie ma, co to za owad. Angela- full respect & szacun:)
~promila666 1-08-2008 1:26
ja v ciagu miesiaca tego zabilem 6 szerszeni v tym samym miejscu tam gdzie siedze najczesciej a przed chvila vchodzac do domu nadknelem sie na jednego v moim pokoyou chca mnie dopasc i sie zemscic za smierc svoich ziomali naszczescie pokoyou broni min lieurus quinquestriatus a to jest zavodnik ja bym do niego nievystartoval bron boze

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group