Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 2893
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Osoby głuche i niedosłyszące obchodziły swój dzień

Niedziela, 23 września 2012, 7:34
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 września 2012, 8:01
Autor: Agrafka
Jelenia Góra: Osoby głuche i niedosłyszące obchodziły swój dzień
Fot. Agrafka
Osiemdziesiąt osób głuchych i niedosłyszących spotkało się wczoraj (22 września) w Orient Expressie, z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchego. Na spotkanie zaprosili przedstawicieli jeleniogórskich instytucji publicznych oraz organizacji zrzeszających niepełnosprawnych. – Zbyt mało osób o nas wie, a chcemy przyzwyczaić mieszkańców do ludzi może trochę inaczej mówiących, ale tak naprawdę niczym nie różniących się od słyszących – powiedziała Barbara Łuczycka, instruktor i tłumacz języka migowego z Polskiego Związku Głuchych.

– Wcześniej święto to, które ma już 61 lat, obchodziliśmy kameralnie. Teraz postanowiliśmy uczcić ten dzień bardziej uroczyście, dlatego spotkaliśmy się w Orient Expressie na wspólnym poczęstunku i spektaklu Teatru Pantomimy „Filharmonia”, w którym grał aktor, będący również osobą niesłyszącą – dodała Barbara Łuczycka.

Uczestnicy spotkania podziękowali przedstawicielom instytucji, którzy uczestniczyli w tym spotkankiu za wspieranie jeleniogórskiego Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych, a są to m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Urząd Miasta oraz Rada Miasta. – Każdego roku jest coraz mniej barier w naszym mieście, które muszą pokonać osoby niesłyszące. Prezydent Polski Bronisław Komorowski podpisał ustawę mówiącą m.in. o obowiązku dostępu do tłumacza języka migowego we wszystkich urzędach, nie wszędzie jeszcze są takie osoby, a gdy są nie zawsze znają w pełni język migowy, a trzeba podkreślić, ze starsze osoby migają inaczej tzw. językiem naturalnym. Zauważamy jednak zmiany na lepsze – mówiła Barbara Łuczycka.

W kole jest 380 podoopiecznych z terenów byłego województwa dolnośląskiego. – Mamy nadzieję, że głuchym będzie żyło się w Jeleniej Górze coraz lepiej, że nikt nie będzie się dziwił i oglądał ze zdziwieniem przechodząc obok osoby migającej. Tym bardziej, że zauważamy duże zainteresowanie wśród młodzieży nauką języka migowego. Dlatego mamy w swojej ofercie różnego rodzaju kursy i formy takiej edukacji – podkreśliła Barbara Łuczycka.

Niesłyszący podkreślają, że żyją jak inni i tak też chcą być odbierani - Nie trzeba znać dobrze języka migowego, by zrozumieć osobę niesłyszącą, wystarczy jedynie chcieć – powiedział Krzysztof Kowal, prezes Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Związku Głuchych we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1198
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group