Środa, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 6131
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Osoby głuche i niedosłyszące obchodziły swój dzień

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 23 września 2012, 7:34
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 września 2012, 8:01
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Osiemdziesiąt osób głuchych i niedosłyszących spotkało się wczoraj (22 września) w Orient Expressie, z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchego. Na spotkanie zaprosili przedstawicieli jeleniogórskich instytucji publicznych oraz organizacji zrzeszających niepełnosprawnych. – Zbyt mało osób o nas wie, a chcemy przyzwyczaić mieszkańców do ludzi może trochę inaczej mówiących, ale tak naprawdę niczym nie różniących się od słyszących – powiedziała Barbara Łuczycka, instruktor i tłumacz języka migowego z Polskiego Związku Głuchych.

– Wcześniej święto to, które ma już 61 lat, obchodziliśmy kameralnie. Teraz postanowiliśmy uczcić ten dzień bardziej uroczyście, dlatego spotkaliśmy się w Orient Expressie na wspólnym poczęstunku i spektaklu Teatru Pantomimy „Filharmonia”, w którym grał aktor, będący również osobą niesłyszącą – dodała Barbara Łuczycka.

Uczestnicy spotkania podziękowali przedstawicielom instytucji, którzy uczestniczyli w tym spotkankiu za wspieranie jeleniogórskiego Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych, a są to m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Urząd Miasta oraz Rada Miasta. – Każdego roku jest coraz mniej barier w naszym mieście, które muszą pokonać osoby niesłyszące. Prezydent Polski Bronisław Komorowski podpisał ustawę mówiącą m.in. o obowiązku dostępu do tłumacza języka migowego we wszystkich urzędach, nie wszędzie jeszcze są takie osoby, a gdy są nie zawsze znają w pełni język migowy, a trzeba podkreślić, ze starsze osoby migają inaczej tzw. językiem naturalnym. Zauważamy jednak zmiany na lepsze – mówiła Barbara Łuczycka.

W kole jest 380 podoopiecznych z terenów byłego województwa dolnośląskiego. – Mamy nadzieję, że głuchym będzie żyło się w Jeleniej Górze coraz lepiej, że nikt nie będzie się dziwił i oglądał ze zdziwieniem przechodząc obok osoby migającej. Tym bardziej, że zauważamy duże zainteresowanie wśród młodzieży nauką języka migowego. Dlatego mamy w swojej ofercie różnego rodzaju kursy i formy takiej edukacji – podkreśliła Barbara Łuczycka.

Niesłyszący podkreślają, że żyją jak inni i tak też chcą być odbierani - Nie trzeba znać dobrze języka migowego, by zrozumieć osobę niesłyszącą, wystarczy jedynie chcieć – powiedział Krzysztof Kowal, prezes Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Związku Głuchych we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

rymcycymcy 23-09-2012 11:12
Stara mi zawsze mówi, że mam głuchotę sytuacyjną ! :) ...moim zdaniem to ...słuch idealny ! :)
~ 23-09-2012 11:43
Swietnie, ze p. Ala Dusinska organizuje talie imprezy. Pozdrawiam wszystkich Nieslyszacych!
~ 23-09-2012 15:08
jedna ze znanych osób z mediów w jednej z ogólnopolskich stacji tv powiedziała o tym Orient Expres...e,że jest tam cholernie ciemno i zażartowała że chyba w Jeleniej Górze oszczędzają na prądzie.Najpierw jak się zaprasza znane osoby to powinno to miejsce byc dobrze oświetlone a nie póxniej takie opinie krążą o naszej prowincji
~prowincja 23-09-2012 17:27
żadna jasność nie pomoże
~gość... 23-09-2012 17:31
To nie Pani Alicja robi takie imprezy. Ona tylko wynajmuje salę.
~Henryk Walez 23-09-2012 21:58
A talerze na kazdym zdjeciu -puste :-(
~ 23-09-2012 23:31
chyba powinno być osoby niesłyszące i niedosłyszące, a głuchy to jest pień

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group