• Niedziela, 21 kwietnia 2019
  • Godz. 18:36
  • Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa
  • Czytających: 4173
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

O wolontariacie młodzieży z bursy cieplickiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 19 grudnia 2018, 14:08
Aktualizacja: Czwartek, 20 grudnia 2018, 7:27
Autor: Marzena Koziara–Wyrostek
Fot. Użyczone/BS
Często w rozmowach o młodzieży pojawia się slogan: „Ach ta dzisiejsza młodzież” , któremu towarzyszy machanie ręką z rezygnacją, co w podtekście ma oznaczać, że do młodzieży nie da się dotrzeć, że młodzi ludzie to tylko jakieś głupoty, wyjce, alkohol i narkotyki…

„Ach, ta dzisiejsza młodzież” - świadoma swoich możliwości, nastawiona na sukces i odpowiedzialna społecznie. Tak postrzegają młodych ludzi wychowawcy Bursy Szkolnej w Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Jeleniej Górze, którzy na co dzień przez 24 godz. na dobę sprawują opiekę nad setką wychowanków. Ta odpowiedzialność społeczna wyraża się w czynieniu dobra codziennie. Współpraca ze środowiskiem lokalnym i wolontariat młodzieży to elementy Programu Wychowawczego Bursy, który sumiennie i z ogromną przyjemnością jest tu realizowany.

W listopadzie placówka przekazała Centrum Opieki nad Dzieckiem "Dąbrówka" w Jeleniej Górze środki higieniczne, ubrania, zabawki, które młodzież Bursy zebrała dla podopiecznych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w ciągu niemal dwóch miesięcy wśród swoich rodzin i znajomych.

W ramach rozwijania wolontariatu młodzieży, aktywnego spędzania czasu wolnego, a przede wszystkim tworzenia przestrzeni do dialogu międzypokoleniowego i pozytywnej zmiany społecznej, bursa nawiązała współpracę z DPS "Pogodna Jesień". Wizyty sąsiedzkie u seniorów to rozmowy, wzajemna twórczość i nauka, wspólne śpiewanie wszystkim znanych piosenek, ale przede wszystkim dowód na to, że młodzi i starsi z obopólną satysfakcją mogą spędzać ze sobą czas, świetnie się integrować, bliżej się poznawać, uczyć się od siebie i przełamywać wzajemne stereotypy.

Rokrocznie w ostatnich dniach października, z racji zbliżającego się Święta Zmarłych, mieszkańcy Bursy zaopatrzeni w grabie, worki na śmieci oraz rękawice udają się na Cmentarz Parafialny w Cieplicach, gdzie z zaangażowaniem i powagą sprzątają, grabią liście, wyrywają chwasty, które obrosły zapomniane mogiły. Celem tych działań jest pamięć o zmarłych, którzy pozostawili bliskich i przyjaciół, a teraz mało kto o nich pamięta.

Tradycyjne od kilku już lat Mikołajki to dla Bursy okazja do działania na rzecz zwierząt ze Schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze. Corocznie w tym dniu grupa bursowiczów odwiedza zwierzaki w schronisku i przekazuje dary zebrane dla nich wśród swojej społeczności podczas akcji "Paczka dla zwierzaczka".

Mikołajkowy orszak wychowanków w tym roku wyruszył do schroniska tydzień po Mikołajkach, gdyż młodzież dołączyła 6 grudnia jako współorganizator wspaniałej imprezy "Bieg na 6 łap" do Kingi Nowak.

Wizyty w schronisku mają na celu wzbudzenie empatii u młodych ludzi i przede wszystkim odpowiedzialności za to, co się oswoiło. Spacer między klatkami i kilkadziesiąt par oczu, pełnych rozpaczy, wyrzutów, tęsknoty i nadziei śledzących każdy krok i wciśnięte w siatkę klatek psie nosy, proszące o ciepły gest i odruch serca - nic tak bowiem nie działa na wyobraźnię jak naoczne przekonanie się, że schronisko dla bezdomnych zwierząt to najsmutniejsze odbicie ludzkiej bezduszności.

Młodzi ludzie mądrze i odpowiednio ukierunkowani chcą robić coś dla siebie i dla innych, mają fajne pomysły i możemy się od nich wiele nauczyć w kwestii wzajemnej życzliwości.

W cieplickiej Bursie wolontariatowi przyświeca przekonanie, że pomaganie innym to taki zdrowy egoizm, gdyż zaangażowanie w wolontariat sprzyja rozwijaniu zainteresowań, daje młodym możliwość kształtowania kreatywności, wytrwałości odpowiedzialności, ale przede wszystkim wrażliwości na potrzeby innych znajdujących się tuż obok .

A, że kto pomaga, ten zyskuje w dwójnasób - chętnych do działania w Bursie nie brakuje! Podobnie jak sposobności, by zmieniać świat na lepszy.

Twoja reakcja na artykuł?

10
67%
Cieszy
0
0%
Dziwi
5
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
266
Tak
68%
Nie
29%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group