Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8071
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O (nie)paleniu śmieci w sali kominkowej

Czwartek, 30 września 2010, 12:34
Aktualizacja: 12:35
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: O (nie)paleniu śmieci w sali kominkowej
Fot. Gabi
W środę w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1 w sali kominkowej spotkali się wszyscy, którym ekologia nie jest obojętna. Temat debaty: palić lub nie palić śmieci i liści na swojej posesji? Organizatorem spotkania był Zespół Aktywności Społecznej w Sobieszowie.

Wśród gości pojawił się zastępca prezydenta miasta Miłosz Sajnog, prezes Wspólnego Miasta Robert Prystrom, naczelnik wydziału ochrony środowiska urzędu Ewa Tomera, dyrektorzy SP nr 15, bursy szkolnej, ZSLiZ nr 1 oraz mieszkańcy Sobieszowa.

Na początek głos zabrały panie z fundacji ekologicznej „Zielona akcja” z Legnicy. Opowiadały o tym jak kompostować odpady organiczne. Pokazały m.in. w czym można to uczynić , jakie surowce nadają się do tego procesu. Opowiedziały także o głównych problemach związanych z kompostowaniem.

Następnie Ewa Tomera przedstawiła zasady postępowania ze wszystkimi odpadkami na terenie Jeleniej Góry. Selektywnie zbierane są odpady bio, a posiadając ogródek można stworzyć sobie kompostownik. Spalanie jest zabronione w myśl przyjętej uchwały rady miasta. Należy pamiętać, że drewno pozyskane z ogródka działkowego można spalać, w innych przypadkach jest to zabronione. Pani naczelnik zwróciła także uwagę, że w Jeleniej Górze przekroczone są o 63 razy normy jakości powietrza.

Poproszono o opinię kierownika oddziału MPGK odpowiedzialnego za estetykę miasta. Ten przypomniał zgromadzonym, ze na terenie Jeleniej Góry znajduje się ponad 3000 miejsc przeznaczonych do segregacji w postaci kolorowych pojemników, do których możemy wrzucać śmieci. Uczulił zebranych, że największym problemem jest utylizacja papieru, ponieważ jest on bardzo tani.

Kto chce składować liście, może kupić od MPGK worki o pojemności 125 litrów i cenie 7,20 zł za sztukę. Przypomniał, że od początku października rusza zbiórka niepotrzebnych rzeczy wielkogabarytowych. Zastępca prezydenta Miłosz Sajnog zwrócił uwagę, że Polska powinna segregować 20 procent odpadków, natomiast segreguje się na jej terenie tylko 5 procent, a w Jeleniej Górze – zaledwie trzy procent.

Kolejnym etapem spotkania była debata zwolenników i przeciwników palenia liści i śmieci. Jako pierwszy zabrał głos przedstawiciel Jagniątkowa Józef Gajewski. Opowiedział, jak to z jego pomocą udało się uwolnić jego dzielnice od śmieci. Janusz Wojtas ze Stowarzyszenia Miłośników Sobieszowa przypomniał, że nie kształci się ludzi w kierunku zarządzania odpadami itp.

Padła propozycja aby MPGK raz na jakiś czas ustawiało kontenery, do których mieszkańcy mogli by za darmo wrzucać liście. Za spalaniem odpadków organicznych opowiedział się m.in. M. Dobrowolski z Karkonoskiego Parku Narodowego, ponieważ póki co nie widzi innej sensownej możliwości. Dodał także, że od dawien dawna palone są liście i ludzie na ogół są odporni na związki zawarte w dymie.

Sympatycy Sobieszowa podnieśli postulat aby miasto wybudowało kompostownię, która ma według nich same dobre strony. Ponad to dodała ich reprezentantka, że powinniśmy wszyscy stosować się do obowiązującego prawa, które mówi, że nie wolno palić liści i śmieci.

Pokrótce omówiono jak z tym problemem radzą sobie Niemcy. Na koniec M. Sajnog przypomniał, że każdy może swoje liście zawieźć do Kostrzycy, gdzie przyjmą je za darmo i zutylizują. Jeśli ktoś ma bardzo dużo liści to może zgłosić to MPGK, które przyjedzie i zabierze je. Zastępca prezydenta wyraził też wątpliwość co do zasadności pytania zawartego w temacie debaty: uchwała została podjęta i należy się do niej stosować.

Można było odnieść wrażenie, że było to poniekąd spotkanie przedwyborcze, gdzie potencjalni kandydaci do samorządu wygłaszali swoje opinie na temat ekologii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
191
Tak
33%
Nie
61%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group