Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6129
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowe miejsca pracy dla więźniów

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 18 października 2017, 15:21
Aktualizacja: Czwartek, 19 października 2017, 7:37
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze doszło wczoraj (17.10) do podpisania umowy na czas nieokreślony pomiędzy przedsiębiorcą a władzami jednostki penitencjarnej. Tym samym grono osadzonych, którzy w czasie odbywania kary wykonują pracę powiększy się o 20 osób.

- Spotykamy się tutaj, żeby pokazać jak program "Praca dla więźniów" działa w Jeleniej Górze - powiedział na wstępie Oliwer Kubicki, ekspert Departamentu Prawa Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości, który zaznaczył, że więziennictwo było jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów. Jak wyjaśnił przedstawiciel ministra, osadzeni są objęci częściowo przepisami Kodeksu Pracy, głównie dotyczącymi bezpieczeństwa i czasu pracy.

Jeleniogórski areszt zawarł umowę z Zachodnią Instytucją Gospodarki Budżetowej, która ma dać pracę 20 osadzonym, a swoje obowiązki będą oni wykonywać na terenie aresztu, gdzie zostanie przystosowane specjalne pomieszczenie. - Pamiętajmy, że większość skazanych będzie musiała kiedyś opuścić mury więzienie, więc musimy też myśleć o czasie, kiedy wyjdą na wolność, a praca jest najlepszą metodą resocjalizacji. Poza tym więźniowie pracując mogą spłacać różnego rodzaju zadłużenia, w tym alimentacyjne - podkreślił Oliwer Kubicki.

Czym będą się zajmować więźniowie? - To będzie efekt końcowy produkcji kawy, herbaty i płatków owsianych - powiedział Marek Romaszkiewicz, dyrektor ZIGB "Piast" w Wołowie. - Te produkty są ważne w zakładzie karnym, a my rozpoczynamy te produkcje, które umożliwią nam również sprzedaż w kantynach, aby więźniowie produkowali również dla siebie - dodał przedstawiciel firmy, która od kilku lat zatrudnia osadzonych w dolnośląskich zakładach karnych. 20 osób rozpocznie pracę w jeleniogórskim areszcie już 23 października. Jak podkreśla dyrektor Romaszkiewicz, zatrudnienie osadzonych pozwala nie martwić się o brak rąk do pracy.

- Zatrudnienie ma funkcję wychowawczą, resocjalizacyjną. Uczy odpowiedzialności za wykonaną pracę. Pobyt w zakładzie karnym nie jest czasem straconym, bo osadzony może nauczyć się zawodu, a później może liczyć na zatrudnienie na zewnątrz - powiedziała płk Ewa Bober, dyrektorka AŚ. - Wynagrodzenie nie otrzymuje w całości, bowiem 45 proc. odpisywane jest na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Przywięziennych Zakładów Pracy, na Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej, ale też na zapłacenie podatku. Część zostaje na akumulację - tłumaczyła Ewa Bober.

Do tej pory około 100 osób z aresztu w Jeleniej Górze znalazło zatrudnienie odpłatne, bądź nieodpłatne. Osadzeni wykonują pracę na rzecz jednostki, w której się znajdują, ale też poza murami więzienia, m.in. w Teatrze im. C. K. Norwida, na rzecz Sudeckiego przedsiębiorstwa Robót Drogowych czy w ośrodku Krucze Skały w Karpaczu. Niewykluczone, że w przyszłości na terenie jeleniogórskiego aresztu powstanie mała hala produkcyjna, która da miejsca pracy kolejnym osadzonym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 18-10-2017 16:37
już niedługo wrócą więźniowie polityczni. dla nich też znajdzie się praca?
~pff 18-10-2017 16:59
"Ekspert"...... ja prdl......
~Woter 18-10-2017 20:31
Ekspert polityczny, szkoda gadać.
~do 20:31 18-10-2017 21:28
jaki rząd taki ekspert ;( zagadkę tej zawrotnej kariery może pomoże rozwiązać hasło w googlach poseł jaki wziął ślub, jest relacja filmowa a tam niespodzianka ......
~Nil 18-10-2017 21:59
Ekspert z Warszawy, który ukończył zaoczną politologię :D
~ 19-10-2017 8:18
To oni coś w ogóle za to dostają a niby z jakiej racji ? A koszty utrzymania tych chwastów społecznych za kratkami ? No dobra najwyżej ci którzy zawinili jakiejś instytucji firmie lub bankowi mogliby dostawać ale ci którzy bezpośrednio krzywdę obuwatelowi wyrządzili to nie powinni nic dostać chyba że batem
~ 19-10-2017 10:17
To jest elektorat PO siedzą aby przetrwać
~ 19-10-2017 10:42
Tak piszą - Zatrudnienie ma funkcję wychowawczą. Więc jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak sypanie kawy do torebki przez 40-to lub 50-cio letniego często wypaczonego gościa wpływa na jego wychowanie? Komu te kity, komy te brednie chcą sprzedać.
~do 10.17 19-10-2017 12:28
nieeeeeeeeee, to na razie elektorat PiS. Na PO i in. przyjdzie czas. Za chwilę,może dwie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group