Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 9839
Zalogowanych: 107
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe miejsca pracy dla więźniów

Środa, 18 października 2017, 15:21
Aktualizacja: Czwartek, 19 października 2017, 7:37
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nowe miejsca pracy dla więźniów
Fot. Przemek Kaczałko
W Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze doszło wczoraj (17.10) do podpisania umowy na czas nieokreślony pomiędzy przedsiębiorcą a władzami jednostki penitencjarnej. Tym samym grono osadzonych, którzy w czasie odbywania kary wykonują pracę powiększy się o 20 osób.

- Spotykamy się tutaj, żeby pokazać jak program "Praca dla więźniów" działa w Jeleniej Górze - powiedział na wstępie Oliwer Kubicki, ekspert Departamentu Prawa Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości, który zaznaczył, że więziennictwo było jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów. Jak wyjaśnił przedstawiciel ministra, osadzeni są objęci częściowo przepisami Kodeksu Pracy, głównie dotyczącymi bezpieczeństwa i czasu pracy.

Jeleniogórski areszt zawarł umowę z Zachodnią Instytucją Gospodarki Budżetowej, która ma dać pracę 20 osadzonym, a swoje obowiązki będą oni wykonywać na terenie aresztu, gdzie zostanie przystosowane specjalne pomieszczenie. - Pamiętajmy, że większość skazanych będzie musiała kiedyś opuścić mury więzienie, więc musimy też myśleć o czasie, kiedy wyjdą na wolność, a praca jest najlepszą metodą resocjalizacji. Poza tym więźniowie pracując mogą spłacać różnego rodzaju zadłużenia, w tym alimentacyjne - podkreślił Oliwer Kubicki.

Czym będą się zajmować więźniowie? - To będzie efekt końcowy produkcji kawy, herbaty i płatków owsianych - powiedział Marek Romaszkiewicz, dyrektor ZIGB "Piast" w Wołowie. - Te produkty są ważne w zakładzie karnym, a my rozpoczynamy te produkcje, które umożliwią nam również sprzedaż w kantynach, aby więźniowie produkowali również dla siebie - dodał przedstawiciel firmy, która od kilku lat zatrudnia osadzonych w dolnośląskich zakładach karnych. 20 osób rozpocznie pracę w jeleniogórskim areszcie już 23 października. Jak podkreśla dyrektor Romaszkiewicz, zatrudnienie osadzonych pozwala nie martwić się o brak rąk do pracy.

- Zatrudnienie ma funkcję wychowawczą, resocjalizacyjną. Uczy odpowiedzialności za wykonaną pracę. Pobyt w zakładzie karnym nie jest czasem straconym, bo osadzony może nauczyć się zawodu, a później może liczyć na zatrudnienie na zewnątrz - powiedziała płk Ewa Bober, dyrektorka AŚ. - Wynagrodzenie nie otrzymuje w całości, bowiem 45 proc. odpisywane jest na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Przywięziennych Zakładów Pracy, na Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej, ale też na zapłacenie podatku. Część zostaje na akumulację - tłumaczyła Ewa Bober.

Do tej pory około 100 osób z aresztu w Jeleniej Górze znalazło zatrudnienie odpłatne, bądź nieodpłatne. Osadzeni wykonują pracę na rzecz jednostki, w której się znajdują, ale też poza murami więzienia, m.in. w Teatrze im. C. K. Norwida, na rzecz Sudeckiego przedsiębiorstwa Robót Drogowych czy w ośrodku Krucze Skały w Karpaczu. Niewykluczone, że w przyszłości na terenie jeleniogórskiego aresztu powstanie mała hala produkcyjna, która da miejsca pracy kolejnym osadzonym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
434
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
60%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group