Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6044
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Niebezpieczni nauczyciele

Wtorek, 20 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 14:10
Autor: marek
Nauczyciele łamią prawo - twierdzą przewodnicy górscy. Zgodnie z przepisami powyżej tysiąca metrów nad poziomem morza wycieczki piesze i narciarskie mogą być prowadzone tylko przez górskiego przewodnika turystycznego. Jednak wynajęcie licencjonowanego opiekuna kosztuje około 120 złotych za dzień.

Andrzej Mateusiak wiceprezes jeleniogórskiego PTTK mówi, że co piąta grupa dzieci po górach wędruje bez odpowiedniej opieki. W dodatku opiekunowie, najczęściej nauczycielki, nie panują nad grupą, młodzi ludzie odchodzą na boki, wchodzą na zamknięte ścieżki, nie respektują nakazów i zakazów.

Przewodnicy zwracają uwagę, że choć obowiązuje przepis nakazujący wynajęcie przewodnika to nie ma żadnych sankcji dla opiekunów grup, które wędrują bez niego. Kary, nawet więzienia, grożą dopiero wówczas gdy dojdzie do wypadku.

Dlatego PTTK dogadał się z Urzędem Wojewódzkim i wspólne patrole będą na szlakach kontrolować, czy prowadzący uczniowskie grupy mają odpowiednie kwalifikacje. Oby skutecznie, bo to może zapobiec takiej tragedii, do jakiej doszło dwa lata temu, gdy pod lawiną w Tatrach zginęli uczniowie prowadzeni przez nauczyciela szlakiem zamkniętym zimą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group