Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6791
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: (Nie)świadomość ukrytych hitów secesji

Wtorek, 9 grudnia 2008, 14:43
Aktualizacja: Środa, 10 grudnia 2008, 8:31
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: (Nie)świadomość ukrytych hitów secesji
Fot. TEJO
Mamy skarby, których nie widzimy, o które nie dbamy i które są rozkradane – taki wniosek można wyciągnąć po dzisiejszej pouczającej „lekcji”, na którą w ramach cyklu „Wokół Jeleniej Góry” zaprosiło jeleniogórzan Biuro Wystaw Artystycznych i Wojciech Kapałczyński, szef delegatury Służby Ochrony Zabytków.

Na kolejną odsłonę cyklu przyszło wielu gości, w tym uczniowie Gimnazjum nr 1, dla których cała impreza była chyba pierwszym „świadomym” spacerem z połączonym z podziwianiem jeleniogórskich secesyjnych skarbów.

Wojciech Kapałczyński przedstawił historyczny rys secesji, przez niektórych wyniesiony pod niebiosa, przez innych – zwłaszcza po II Wojnie Światowej – określony jako najgorszy przykład kiczu w sztuce i potępiony.

Jeleniogórska secesja jest wciąż mało zauważana i niedoceniania. A niektóre jej przykłady to sztandarowe a wręcz wybijające się na tle całości dzieła charakterystyczne dla całej belle epoque, czy też fin de siecle’u – przełomu wieków XIX i XX, kiedy to art nouveau rozkwitała. Tak się złożyło, że lata boomu gospodarczego Jeleniej Góry przypadły właśnie na tamte czasy.

Widzowie obejrzeli krótki pokaz fotografii wykonanych zarówno we wnętrzach jeleniogórskich mieszkań, jak i w instytucjach, które mieszczą się w budynkach zbudowanych w stylu secesji. Wojciech Kapałczyński pokazał piękne sufitowe ornamenty, witraże, stolarkę i inne elementy budowli. Wiele z nich zniszczono, zaniedbano lub rozkradziono na przestrzeni całego polskiego okresu Jeleniej Góry. – Nawet ostatnio zauważyłem, że w kamienicy w al. Wojska Polskiego „zniknęła” stylowa balustrada. Rozkradziono też witraże – mówił prelegent.

Po „zaprzyjaźnieniu się” z secesją podczas krótkiej prezentacji, uczestnicy wydarzenia wyszli do miasta, aby na własne oczy zobaczyć dobrze znane widoki, ale pod zupełnie innym kątem. Wojciech Kapałczyński opowiadał o historii powstania dzisiejszej Galerii Karkonoskiej (Domu Towarowego Schellera), pokazał przepiękne malowidło sufitowe w sieni jednej z kamienic przy al. Wojska Polskiego, zaprowadził gości przed gmach Teatru Jeleniogórskiego oraz do najbardziej przepojonego secesją zakątka Jeleniej Góry – na ulice Matejki i Zamenhofa. Jest jednocześnie jedno z najbardziej zaniedbanych miejsc w mieście.

Prelegent uczulił nie tylko młodych ludzi na piękno. Starsi uczestnicy wycieczki także zdali sobie sprawę, jak wiele wokół nas jest przeuroczych zakątków i zaułków, zdobień i innych wartych zauważenia elementów, na które nikt na co dzień uwagi nie zwraca.

Kolejnym wydarzeniem w ramach cyklu „Wokół Jeleniej Góry” będzie projekcja filmu „Jelenia Góra – magiczna góra” zrealizowanego na zlecenie Biura Wystaw Artystycznych przez niżej podpisanego. Będzie można także wysłuchać krótkiego wstępu o miejscach magicznych oraz estetyce, której nie szkodzi nawet swego rodzaju szpetota. Każdy z obecnych będzie miał okazję uświadomić sobie obecność własnych miejsc magicznych a także spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy, także w socjologicznym kontekście. Początek w południe w BWA przy ul. Długiej 1.

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group