Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10392
Zalogowanych: 61
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KOWARY: Nie dla Lema kropidło

Niedziela, 9 maja 2010, 7:46
Aktualizacja: 18:17
Autor: Ania
KOWARY: Nie dla Lema kropidło
Fot. Archiwum
Ponieważ Stanisław Lem, patron kowarskiego zespołu szkół był zdeklarowanym ateistą, miejscowy proboszcz nie chce poświęcić sztandaru placówki oświaty, która nosi imię tego światowej sławy literata.

Ksiądz ostatnio nie zgodził się nawet na udział pocztu sztandarowego we mszy w intencji ofiar tragedii pod Smoleńskiem. W końcu udało się przekonać kurię w Legnicy. Duchowny na ten temat wypowiedział się podczas homilii. Stwierdził, że zgodził się na wejście pocztów sztandarowych zespołu im. Stanisława Lema, bo ślubował posłuszeństwo swoim zwierzchnikom. Natomiast kwestię poświęcenia sztandarów biskup pozostawił jemu, dlatego też podtrzymuje swoje stanowisko i tego nie uczyni.

– Dyskusja na temat obecności sztandarów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Kowarach w czasie liturgii mszy świętej wynika z braku akceptacji osoby patrona tych szkół przez proboszcza parafii Najświętszej Marii Panny w naszym mieście, który uważa, że w osobie Stanisława Lema wybraliśmy wartości, których nie da się pogodzić z aksjologicznym porządkiem obowiązującym w Kościele. W konsekwencji tego otrzymałam informację, iż nasze poczty sztandarowe nie mogą uczestniczyć w mszy świętej – mówi Grażyna Krakowiak.

Twórczość Stanisława Lema znana jest na całym świecie. Jego dorobek i wkład do literatury jest tak ogromny, że nikogo nie dziwi fakt, iż kowarskie szkoły (gimnazjum i liceum) wybrały go jako swojego patrona. Z drugiej jednak strony Stanisław Lem był zdeklarowanym ateistą, dlatego też część wiernych uważa, że opory dotyczące poświęcenia sztandaru są słuszne.

Dyrekcja szkoły podkreśla jednak, że sztandar poświęca się jako symbol społeczności szkolnej, a nie ze względu na osobę patrona. Poświęcenie sztandaru dla uczniów, jak i nauczycieli ma więc znaczenie ważnego symbolu.

– Gdybyśmy wybierając patrona szkoły kierowali się przede wszystkim jego przekonaniami religijnymi, musielibyśmy zignorować dorobek literacki Lema i nie zauważyć jego roli w kulturze – mówi Grażyna Krakowiak. – Poglądy religijne autora niekoniecznie muszą odgrywać ważną rolę w jego twórczości i u Stanisława Lema wątki teologiczne mają charakter marginalny. Wiemy też, że osobiście nie krytykował Kościoła a nawet współpracował z prasą katolicką publikując w „Tygodniku Powszechnym” .

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
395
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
24%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group