Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6239
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Naturalne pyszności i moc atrakcji w Łomnicy

Wiadomości: Łomnica
Niedziela, 13 października 2013, 0:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 października 2013, 7:29
Autor: Mea
Fot. Mea
Kartacze, pirógi, kozie sery, wędzone kiełbasy, naturalne soki z jabłek z malinami, regionalne miody, Likier Karkonoski, stroiki ze zbóż, wyroby z lnu oraz ze szkła, ceramika, ręcznie robiona biżuteria – to tylko niektóre z produktów prezentowanych podczas pierwszego dnia Dożynek we Dworze przy Pałacu Łomnica. Jeszcze dziś (13.10.) w godz. 11.00–17.00 można wziąć udział w imprezie. Wstęp jest wolny.

Organizatorem jest Dominium Łomnica – Fundacja Rozwoju Krajobrazu Kulturowego w Łomnicy oraz Pałac Łomnica. Dożynkom towarzyszy kiermasz produktów regionalnych, na którym prezentują się rękodzielnicy i rzemieślnicy z województwa dolnośląskiego.

- Dożynki organizujemy już szósty rok. Tym razem przyjechało ok. 50. wystawców i producentów prezentujących polskie tradycje. Ze starych przepisów swoich dziadów produkują m.in. kozie sery, ciasta, smalec z chlebem na zakwasie upieczonym ze świeżej mąki, miody, przetwory z owoców, wędliny. Własnoręcznie robią też piękne wieńce dożynkowe i bukiety ze zboża, czy też produkty z lnu - mówiła Joanna Dumin, prezes fundacji Dominium Łomnica.

Wczoraj (12.10.) wystąpił zespół ludowy „Janicki” z Czarnego Boru, który zaśpiewał stare polskie pieśni. Natomiast dzisiaj zagrają górale czadeccy „Dawidenka” z Koźlic. Można poznać również kulinarne umiejętności gospodyń z Barda Śląskiego, które w kuchni ziemiańskiej pieką bułeczki i ciasta.

- Jesteśmy ze wsi Radostów z gminy Lubań i tworzymy dziesięcioosobowy zespół „Marysieńki”. Śpiewamy pieśni ludowe, głównie dożynkowe. Pieczemy również chleby, ciasta z owocami sezonowymi, robimy smalec z domową szynką, bo podczas żniw nie ma czasu na gotowanie, dlatego wcześniej trzeba narobić konserw. Dziękując Bogu za plony, śpiewamy o chlebie, którego nigdy nie kłujemy widelcem, a delikatnie bierzemy w dłonie, by wyrazić szacunek, do tego co nam ofiarował Pan – podkreślała Zdzisława Kuryło „Dzidzia”, szefowa zespołu „Marysieńki”.

Furorę robił również kwas chlebowy, czy też naturalny sok jabłkowy z malinami bez dodatku cukru i wody. – Jesteśmy sadownikami spod Lutyni niedaleko Wrocławia i nasza rodzina uprawia sad już od 1978 r., a biznes przejęłam po rodzicach. W sadzie rosną nie tylko jabłonie, ale również wiśnie, czy też brzoskwinie. Od dwóch lat produkujemy soki naturalnie tłoczone bez dodatku wody czy cukru. Ich słodycz zależy od umiejętności doboru gatunków owoców. Oprócz soku jabłkowo-malinowego jest też czysty jabłkowy i jabłkowo-miętowy – powiedziała Anna Szlączka z gospodarstwa Anbol.

- Nietypowe jest też opakowanie, w którym sprzedajemy soki, bo korzystamy z amerykańskiego patentu z lat 40’ ubiegłego wieku. W kartonie znajduje się trzy lub pięciolitrowy worek z kranikiem. Mimo że sok nie jest konserwowany, po otwarciu nadaje się do spożycia jeszcze przez 10 dni – dodała.
– Soki są przepyszne i naturalne, dlatego je kupiłam. Skusiłam się też na kwas chlebowy – mówiła Małgorzata Szczepańska z Jawora.

Barwne i fantazyjnie plecione wianki przyciągały grono widzów oraz kupców, którzy nie żałowali pieniędzy na te piękne suszki. – Jesteśmy z Leśnicy i sami hodujemy kwiaty, które później suszymy. Wieńce są również z żyta, pszenicy, owsa, słomy, liści, buczyny czy też szyszek. Pasja zaczęła się dość niewinnie, bo uprawialiśmy wiosenny czosnek, który rośnie tylko sto dni, ale bardzo szybko. Zajmujemy się tym już od dziesięciu lat. A dopiero później zaczęliśmy robić wieńce – podkreślała Jadwiga Bartnicka z firmy Kłosek z Leśnicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~roko 13-10-2013 9:54
za nasze pieniądze z fundacji polsko-niemieckiej wybudowali i wyremonyowali jej pałać który za bescen oddali.Teraz za kromkę chleba,nasze dzieci będą u niej tyrać na jej 200ha gospodarstwie,im się wszystko udaje a nam nic,dzięki dotacji z naszych fundacji.EJ POLACY DOPIERO W NIEWOLI POTRAFICJE MYŚLEĆ
~kareciarz 13-10-2013 9:55
a ceny jak się kształtowały? stać przeciętnego jeleniogórzanina na zakupy było? czy to pod szkopooof?
rymcycymcy 13-10-2013 10:53
Oddać pałac miejscowym! ;) ...oni najlepiej wiedzą jak go doprowadzić do ruiny ! :)
~wieloryb 13-10-2013 11:33
do roko Gramatyka i ortografia gościa który właśnie tyra za bezcen, bo nic innego nie potrafi... Logiki myślenia też w ohp nie nauczyli...
~mich 13-10-2013 13:01
Uchowaj nas Boże od takich myślicieli jak " roko ".Zanim zaczniesz cokolwiek komentować naucz się najpierw po polsku pisać! Gratulacje dla organizatorów dożynek.
~ 13-10-2013 14:02
Nikt wam tam nie kaze ani pracowac ani to miejsce odwiedzac. A po drugie- trzeba bylo kupic ten obiekt!!!!!!! i poszedlby wtedy w czysto polskie rece. I skonczylo by sie tak, jak za komuny- zosatala ruina, jak z kazdego zamku. ten kraj nie pojdzie ani na milimetr do przeodu, bo obywatele umieje tylko narzekac i biegac do kosciola. Glupota jednak nie ma granic.
~ 13-10-2013 14:06
..."im się wszystko udaje a nam nic,dzięki dotacji z naszych fundacji". Jestes pewien, ze dlatego im sie udaje, bo maja fundacje??????????????????Ja ci powiem czemu: w PL za duzo zlodziejstwa, nierobow, za duzo kosciola i alkoholu. Oraz glupoty ogolnej. Dostalibyscie miliardy fundacji i poszlo by to na marne.Tak juz macie. zamiast wybrac konkretny rzad, wybieracie matolkow, zamiast pomyslec, biegacie do kosciola i narzekacie na Smolensk. Zawsze ktos winny. Tylko Polak NIGDY. Zgroza.
~olo 13-10-2013 14:43
roco ty cepie jeden to trzeba było kupić sobie pałac, kto ci bronił
~nożownik 13-10-2013 15:51
I ja dorzucę kamyk do ogródka - Roko,posłuchaj chłopie o Prawdziwych Polakach: złodziejach,nierobach,byle jakich,nijakich,rozwydrzonych,zachlanych- jest ich pełno,na pewno także obok Ciebie. Od kilku lat zamieszkuję na wsi pod JG i widzę ruiny domów,niegdyś pięknych, zadbanych, z ogródkami i płotami... Zamieszkanymi do 1945 przez gospodarzy niemieckich. Po wojnie polskie rodziny dostawały te domy i doprowadziły je "rozkwitu" . Gdyby poprzedni właściciele zobaczyli je dzisiaj,na 100% przeżegnaliby się nogą na ich widok.Przykładów "polskiej" gospodarności są milony, bo w tysiącach już się nie da liczyć, więc nie pier...l o POLSKOŚCI,tylko wstyd przynosi w całej Europie, polskie zapite ryje rzucają się w oczy na każdym kroku, Lidle czy netto w niemczech,holandii - to miejsce ich spotkań..
~ 13-10-2013 16:04
Nie tak dawno na temu podobnych dożynkach to częstowano wiejskimi wyrobami,teraz na takie cos idąc trzeba i należy ze sobą zabrać jadło i popitek.Dobrze ,że chciaż nie pobierają opłat wstępu.Wnet będą sami dla siebie.
~Blądimać 13-10-2013 16:26
Czy można tam też kupić mydło i materace ?
~ 13-10-2013 16:26
do "nożownik" - nie przyszło ci na myśl, że polska ludność mieszkająca na poniemieckich ziemiach była po wojnie spauperyzowana przez PRL? Ile mogli zarobić Polacy mieszkający tutaj i utrzymujący się z pracy, którą dała władza ludowa? Nie pamiętasz, ile to było po przeliczeniu na dolary? Zanim zaczniesz oskarżać Polaków o niegospodarność, to pomyśl sobie o tym. Karierę zrobili ludzie, którzy zaprzedali się całkowicie tamtemu systemowi, zapisali się do partii i zaszli wysoko w jej strukturach, to była nomenklatura, oni mieli pieniądze i trzęśli dawnym PRL-em, a nie zwykłe szaraki, którym dano zarobić tyle, że mogli przeżyć wiążąc koniec z końcem za te polskie 2000. Nie mieli za co remontować pałaców, zresztą one były we władaniu PGR-ów czyli nie zwykłych ludzi lecz nomenklatury.
~fansektyPO 13-10-2013 16:30
@ nożownik i właśnie dlatego POlacy zasiedlają dawne przygraniczne DDR... ktoś musi tam zrobić porządek..
~fansektyPO 13-10-2013 16:32
święte słowa Panie @16;26 święte.. Ale pomatolstwo skónd ma to wiedzięć.. ?
~ 13-10-2013 17:03
do fansektyPO - nawet w serialach to dzisiaj można obejrzeć, np. "Czas honoru" i "Dom". Cegły na odbudowę Warszawy wywozili z całego kraju, a najwięcej z ziem odzyskanych. Nie było bogato w czasach PRL-u dla zwykłych ludzi. Materiały budowlane były na przydział np. na oborę, bo wszystkie były deficytowe. A jak się skończyła komuna to od razu był kryzys, który trwa do tej pory. To kto miał to remontować? Trzeba myśleć, a nie powtarzać slogany o ludności Polskiej, jakie Niemcy o nasz powtarzają.
~ 13-10-2013 17:09
Niemcy o nas powtarzają swoje slogany o polnische Wirtschaft, ale oni mieli lepsze warunki do odbudowy ich kraju po wojnie, skorzystali z planu Marshala, a nasi przywódcy nie chcieli z niego korzystać, bo to wtedy była pomoc z wrogiego państwa. Spadkobiercy tamtych władców Polski obecnie bardzo się teraz bratają z Amerykanami, chwaląc się, że Polskę do NATO wprowadzili, zapominając o niewygodnej przeszłości.
~ 13-10-2013 17:25
Pirógi ? Ojej, ojej.... to już się niemce do Piróga dobrali ? Ojej , ojej,...Z jednym głosem, tym z oddali , nie chcem ale muszem się zgodzić. Głupota nie zna granic. Tylko, kurczę, na niemce od Polski się rozpowszechnia, czy też odwrotnie. skąd ów wiatr wieje ?Cieszy mnie jednak jedno, że niektóre, nasze ,tu użyję odświeżonego przez CHWDP porównania, umysły lotne jak kamfora, zostały onegdaj eksportowane tam gdzies...( Niekumatym w dziedzinie kamfor, zdradzę tajemnicę, że ta substancja ma zwyczaj znikać bez śladu i niepostrzeżenie z niedokladnie zakręconego pojemnika ...)
~ 13-10-2013 17:33
Ha ha ha!!"skorzystali z planu Marshala....." bo padne trupem! ZNOW MAMY WINNEGO POLSKIEJ NIUDACZNOSCI! Marshal! Ludzie, gadacie, jak potluczeni. Wystarczy przejechac sie po polskich wsiach, zobczyc, jak zaniedbyne, brudne, zasmiecone sa obejscia. Do tego, by wysprzatac niepotrzebny jest zaden Marshal.Nie szukajcie winnych. Zobaczcie, jak smierdza obsikane klatki schodowe, jak wygladaja autobusy i przystanki, elewacje, lasy, parki....wy byscie zniweczyli kazdego Marshala. Mieliscie dotacje na Uzdrowisko. I co? JAKIE SA EFEKTY????
~ 13-10-2013 17:40
do 17:30 - o dotacje na uzdrowisko pretensje kieruj do beneficjenta, dowiedz, się kto fizycznie dysponował tymi pieniędzmi, a nie uogólniaj na wszystkich
~ 13-10-2013 17:47
No i muszę się jeszcze z jedną sprawą z głosem z oddali zgodzić , złodziejstwo ,oszustwo i to od góry do dołu.... Otóz np.taki świat medyczny, bardzo "uczciwy" i pracowity co to u nich doba(24h), ma 72 godziny... Pracowitość? , nie ..... to bilokacja :jednoczesny pobyt w 2-3 przychodniach " jak po ogień" a realny tylko we własnym gabinecie....za INNE pieniądze. No niektorzy umarli, nie szkodzi, są następni. Wszak to Polska tylko.;)Ci medycy pewnie czasu nie tracą , do kościoła nie chodzą, bo po co, kościół im nic nie da, i wziąć od niego też się nie da, a ci co umarli, pewnie też czasu nie mieli. Eh, z kościołem czy bez, co oszust to oszust, co złodziej to złodziej. Złodziej chodzi do kościoła obaczyć , czy skarbona pełna, bo każdy złodziej jest ateista, żeby go bozio nie straszył..
~ 13-10-2013 17:54
Wiesz znałem niemca fajny chłopina młody40, 3 lata nie sprzątał . takich znam ja kilku...a śmieci to myślisz ,że do lasu nie wywalają??to zobacz ichnie programy jak z kamerami zasadzki robia..
~ 13-10-2013 17:54
Dotacje to dotacje, niewazne z jakiego gara i niewazne KTO zarzadza, wazne JAK. Jeden ma marshala, a drugi innego sponsora. Wam dalby 10000 Marshali i efekty beda takie, jak cala Polska: brudna, smutna, zlodziejska, obsikana, zasmiecona, kiczowata. Bo tak juz u was jest. Wybuduja (dotacje!!!) nowy plac zabaw- za pol roku wszystko zepsute. Pomaluja fasade- za 2 dni sprejowiec napisze "precz z czyms tam".Wsiadasz do czystego pociagu- za 3 godziny nie da sie wejsc do klopa. Ale za to wszystko w imie KrK. Tak juz tam zostanie.
~do 17:54 13-10-2013 17:58
Ty mi tu z porownaniami nie wyjezdzaj, bo ja tu mieszkam od 1983 roku.....Prawda was w oczy kole, jak cholerka jasna. Nie wysilajcie sie, nie piszcze pod moim adresem, bo ja do tego tematu nie bede juz zagladac. tacy wszyscy antyniemieccy, a za marne grosze wlazicie w .... niemieckim dziadkom. Ile was tu pracuje? a ile pcha sie jeszcze, by zostac? To hipokryzja.Czemu jezdzicie niemieckimi autami, jak oni TACY-SIACY sa? jezdzijcie polonezem- na wyprodukowanie takiego szajsu bylo was stac.
~ 13-10-2013 18:04
"Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów, których obywatele emigrują do Niemiec. W ubiegłym roku liczba Polaków między Renem a Odrą zwiększyła się o 49 tysięcy - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. W Niemczech mieszka ponad 468 tys. Polaków."Wy hipokryci? Niemiec Taki, iaki, owaki. A statystyka mowi swoje. Co za nieszczerosc, prawie KAZDY z was -gdyby mial w Niemczech mieszkanie i prace- bez zastanowienia zostawilby ta piekna ojczyzne i poszedlby do pracy na marchweki, czy inne winogrona. pisac tu kazdy moze, co chce, ale realia wygladaja zgola inaczej.Oczy mydlic to mozecie jeden z drugim babci Anielce, jak przyjdzie z kosciola.
~ 13-10-2013 18:09
Tak pisze Polak:(=o Polakach i Niemcach-wyszukane):Powody sa zupelnie inne: "..w Niemczech, gdy byly kompletnie zrujnowane po wojnie, nie bylo co jesc, nie bylo gdzie mieszkac ludzie nie wyjezdzali do bogatej Ameryki, nie psioczyli na niewiadomo kogo ... rude malpy, bolkow, zydow, komuchow, kaczory czy cos tam jeszcze., ba nawet na Hitlera nie psioczyli, ze wszystkiemu winien, ze im tak zle zrobil..nie ci ludzie sie organizowali, pracowali, nie okradali swojego panstwa...w Niemczech np. najbardziej pogardzanym wsrod spoleczenstwa przestepstwem jest oszukiwanie na podatkach, jest wiele przypadkow samobojstw wsrod ludzi, ktorym to udowodniono. Niemcy nigdy by nie nadawali wsrod obcych na swoj kraj, owszem wewnetrznie krytykuja, ale ogolnie zawsze sa z Niemiec dumni, dbaja o wspolne mienie
~ 13-10-2013 18:12
Nie dewastuja mienia publicznego tylko dlatego, ze nie jest ich prywatna wlasnoscia, nie siedza w internecie i nie lamentuja, ze Hitler, ze Honecker, ze jak podal Bild 10 TYSIECY bylych agentow STASI nadal pracuje na najwyzszych stanowiskach, nie ...oni po prostu cos robia wspolnie dla swojej ojczyzny, dla wspolnego interesu, nie wlasnego prywatnego, ale wspolnego...Tego w Polsce nikt nie rozumie, taka mentalnosc jest Polakowi obca i dlatego tez zawsze Polak bedzie jezdzil do Niemca, a nie odwrotnie .....TAK PISZE JAKIS POLAK=wyszukane.
~ 13-10-2013 18:14
No taaak, głupota nie zna granic, rozprzestrzenia się błyskawicznie, aż chce się zacytowć czeskiego dochtóra, coś tam o gołębicy było.Przyznam,że w KK bywam z okazji tak czy siak uroczystych,dla innych a to ślub, a to chrzest, a to pogrzeb.... i nigdy nie słyszałam aby jaki ksiundz z ambony czy raczej od ołtarza kazał szczyć po klatkach, choć różne inne dziwne rzeczy słyszałam ale takich to nie...A niemcy to naród wyjątkowo czysty, jakiś czas temu w doln.śl. gazetce widziałam fotoreportaż o lumpeksach, w tym , z niemiec. W rzeczch z niemiec znaleziono worki z pełnymi gocia niemieckich pampersów. Z innych krajów odzież używana przybywa czysta, nawet... wyprasowna, z niem przybywają odpady biologiczne...Czysty kraj te niemce, czyścoszki ... he,he
~ 13-10-2013 18:42
Ty Niemka, siedź tam sobie w swojej niemieckiej ojczyźnie i nie hejtuj na polskim forum wypisując głupoty o Polakach. Gdyby było ci tam tak wspaniale, jak piszesz, to nawet nie zaglądałabyś na ten polski portal. Co, wychwalani Niemcy żyć nie dają? Samotna jesteś? Masz wiele czasu na wyszukiwanie w internecie różnych tekstów, aby je tutaj wstawić.
~ 13-10-2013 18:44
CHWDP, po co masz kupować, za plotem w marciszewie czy pasieczniku. grzybki się pokazały...
~Rico 13-10-2013 19:20
A co górale z naszym regionem mają wspólnego ? O ile mi wiadomo to ten sztuczny folklor został wymyślony 100 lat temu przez krakowską bohemę !
~roko 13-10-2013 19:31
Jak bym chciał pisać poprawnie to bym pisał przy pomocy office,ale dla kogo ,dla lizusów rudego wermachtowca..Liczy się treść, której na pewno nie zrozumiecie. Do dzieła atakować lizusy.
~18 sqandal 13-10-2013 19:34
..... artykuł o dożynkach a tu < recital > o niemcach , każdy tam swoje wie ale/ ..... ano wlasnie wszyscy pisza o czymś tam innym a rogaliki i nalewka karkonoska była dobra i wcale nie niemiecka tylko nasza polska , Zdrówko , pyrsk
Riposta 13-10-2013 19:46
Definitywne usunięcie trolla "CH.W.D.P." będzie dla mnie sygnałem, że jelonka.com szanuje swoich czytelników.
~ 13-10-2013 19:54
do 13-10-2013 19:28 | CН.W.D.P. | - ktoś ci ukradł hasło do logowania i pisze za Ciebie?
~ 13-10-2013 19:56
No to super, że ktoś był, winko , super naleweczkę POLSKĄ ( wiadomo , najlepsza) pił, owe PIRÓGI jadł ( a .... co to są owe pirógi - 0bił mi się o uszy taki jeden ,Michał chyba na chrzcie mu dali ).... Chyba ze trzy lata temu na czymś podobnym gościłam, serniczki pań z Mysłakowic były palce lizać, na polskich , nie szkopskich przepisach i produktach i jeśli nawet ksiunc je pokropił, to na smaku nie straciły...
~ 13-10-2013 20:01
Czy był tam Michał Piróg?
~ 13-10-2013 20:15
do 13-10-2013 20:10 | - czy Ty z redakcji jesteś, że ciągle wolno ci tutaj wstawiać takie komentarze, po to, aby podbić ilość wpisów na portalu?
Piipi Jelonkowa 13-10-2013 21:36
..do - [~Roko] ..masz rację ! .. postawiła płot /..przyp.E.von Kuester/ przed budynkiem mieszkanców byłego PGR-u Widziałeś ? .. oni już tam nie mieszkają ..Niemka znowu zagarneła !!! Pamiętasz ..nawet Naczelniczka Gminy namawiała ją do kupna pałacu .. a teraz mamy kosciół protestancki,który sprowadziła z Rząsnika.
~Rico 13-10-2013 23:21
do roko z 9:54 szymuś a ty widziałeś jak ten pałac ruina wyglądał w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, z zapadniętym dachem do środka ? Widzisz jak dzisiaj jeszcze wyglądają pałace np. Wojanowie (ten bez dachu ) czy po PGR w Dziwiszowie i wiele tym podobnych ? Widzę ,że Ty stosowałbyś zasadę ''po nas to chociażby potop'' !
~badi 14-10-2013 14:36
Zwracam uwagę na rzecz moim zdaniem istotną, wyroby regionalne powinny być najpierw przez organizatorów sprawdzone. KARTACZE - nic nie miały wspólnego z prawdziwymi kartaczami, bowiem były z kapustą. SERNIK KOZI za to -pychota.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group