Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8718
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nagły zwrot ws. umowy z Tarnopolem

Wtorek, 17 października 2017, 12:26
Aktualizacja: Czwartek, 19 października 2017, 7:38
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nagły zwrot ws. umowy z Tarnopolem
Fot. Przemek Kaczałko
Sprzeciw środowisk kresowych okazał się skuteczny, bowiem podczas dzisiejszej (17.10) sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry radni zdecydowali się zdjąć z porządku obrad punkt dotyczący umowy o partnerstwie naszego miasta z ukraińskim Tarnopolem.

Od głosu w sprawie wstrzymała się jedynie Alicja Dusińska, pozostali radni (z wyjątkiem nieobecnych: Anny Ragiel i Danuty Wójcik) głosowali za zdjęciem punktu z porządku obrad.

- Wczoraj poproszono mnie o zdjęcie tego punktu z porządku obrad i biorąc pod uwagę, żeby tego typu partnerstwa były przyjmowane przez radę bez jakichkolwiek wątpliwości, zawnioskowałem o jego zdjęcie - tłumaczy Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta. - Wydaje mi się, że Kresowianie prędzej czy później zrozumieją, że lepiej jest rozmawiać, starać się zrozumieć drugą stronę, dążyć do zjednoczenia podając rękę, bo to polscy biskupi pierwsi wyciągnęli rękę do biskupów niemieckich - stwierdził J. Łużniak.

O odstąpieniu od zamiaru podpisania umowy partnerskiej zadecydowały względy historyczne, bowiem jak argumentowali przedstawiciele środowisk kresowych, w Tarnopolu nadal świętuje się powstanie Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) oraz czci Stepana Banderę.

- Czas obecny, kiedy w Tarnopolu odbywały się dni upamiętniające ich "bohaterów", niekoniecznie zgodnych z duchem Narodu Polskiego - to nie jest dobry czas na podpisywanie takiej umowy - powiedział Wojciech Chadży, przewodniczący Komisji Statutowo-Organizacyjnej, który dzień wcześniej - podobnie jak Konrad Sikora i Rafał Szymański - głosował za pozytywną opinią na temat tego projektu, jednak niespełna 24 godziny później zdecydowali się zmienić zdanie, co nie znaczy, że nie pochwala współpracy na linii Jelenia Góra - Tarnopol w zakresie środowisk studenckich, przedsiębiorców i innych, ale do tego nie jest konieczna umowa partnerska obu miast.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
231
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
25%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group