Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 21 lipca
Imieniny: Daniela, Andrzeja
Czytających: 11443
Zalogowanych: 116
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Myśleli, że nie są pijani

Poniedziałek, 21 lipca 2025, 12:03
Autor: Agnieszka Oryszczyn/MC Consultants
Polska: Myśleli, że nie są pijani
Wielu nie zdaje sobie sprawy, że pijąc nawet piwo ma promile a organizmie.
Fot. freepik.pl
Aż 40% Polaków nie potrafi oszacować ilości czystego alkoholu zawartego w wypijanych napojach procentowych – wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Alkomity”. Efekt jest taki, że niektórzy po kielichu siadają za kółko, bo myślą, że mają tylko trochę więcej niż 0 promilii.

Ile czystego alkoholu jest w napojach z procentami? Wielu Polaków nie potrafi tego oszacować.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że piwo, wino, wódka czy whisky zawierają tę samą substancję – alkohol etylowy. Wyniki badania pokazują, że w społeczeństwie wciąż funkcjonuje wiele mitów i błędnych przekonań, które dotyczą nie tylko zawartości alkoholu w trunkach, ale też jego działania i dostępności.

Czytaj więcej:
Kierowca na Wolności mało wypił

Polakom wydaje się, że wiedzą o alkoholu wszystko, ale badania pokazują coś innego.

Co czwarty młody dorosły (26% osób w wieku 18–24 lat) nie wie, że piwo, wino i wódka zawierają ten sam alkohol – etanol.

Niemal jedna trzecia (29%) badanych z tej grupy wiekowej nie postrzega piwa jako napoju alkoholowego, a 24% sądzi, że można je pić częściej i w większych ilościach, bez szkód dla organizmu czy ryzyka uzależnienia (30% badanych). A to nieprawda.

Takie przekonania mogą prowadzić do nieświadomego spożywania większych ilości alkoholu, a później ryzykownych zachowań.

Co szósty młody mężczyzna (18–24 lata) sądzi, że po wypiciu piwa można bezpiecznie wsiąść za kierownicę!

Nie wiedzą, że łamią przepisy!

Niepokój budzą odpowiedzi dotyczące dostępności alkoholu wśród niepełnoletnich. Aż 59% badanych deklaruje, że młodzież najczęściej sięga po piwo.

Jednocześnie co piąty dorosły nie zdaje sobie sprawy, że sprzedaż tego napoju osobom niepełnoletnim jest zabroniona!

Taki sam odsetek badanych (21%) zadeklarował, że sam kupiłby piwo na prośbę osoby poniżej 18. roku życia, a 30% mężczyzn i 19% kobiet nie widzi nic niewłaściwego w tym, że niepełnoletni piją piwo w ich obecności.

- Celem naszej inicjatywy jest budowanie świadomości, szczególnie ważne wśród młodych dorosłych, którzy umiejętności podejmowania odpowiedzialnych decyzji jeszcze się uczą. Zanim sięgną po piwo, wino czy drinka – powinni wiedzieć, ile czystego alkoholu zawiera napój, który wybieraj. – mówi Emilia Rabenda, Prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, organizatora akcji.

Alko to alko

Ponieważ błędna ocena tak często dotyczy „mocy” trunków, organizatorzy przybliżają, ile czystego alkoholu zawierają popularne napoje alkoholowe na przykładzie równania. Półlitrowy kufel piwa o mocy 5% zawiera tyle samo etanolu – ok. 20 gramów, co dwa 30 ml kieliszki 40% wódki oraz dwie 100 ml lampki 12% wina.

Postrzeganie zawartości alkoholu w napojach procentowych to pułapka, w którą często się wpada. Należy zatem pamiętać, że wszystkie kategorie alkoholu, niezależnie od formy podania, zwierają w sobie tę samą substancję – alkohol etylowy, czyli etanol.

Jak wyjaśnia Emilia Rabenda, prezes ZP PPS, to nie rodzaj napoju decyduje o jego „mocy”, ale ilość czystego alkoholu etylowego, który zawiera.

Jedno duże piwo (5%) = dwa kieliszki wina (12%) = dwa kieliszki wódki (40%) to przelicznik, który przypomina, że choć sposób podania czy smak mogą się różnić, zawartość czystego alkoholu etylowego jest podobna. Tymczasem wiele osób nie ma wiedzy, ile jednostek alkoholu rzeczywiście pije.

Mity, które szkodzą

A mity? Oto one.

Aż 32% badanych uważa, że osoby z tzw. mocną głową, potocznym określeniem wysokiej tolerancji na alkohol, mogą pić dowolne ilości alkoholu bez znaczących konsekwencji, a 27% jest przekonanych, że poszczególne napoje alkoholowe wpływają na organizm w odmienny sposób.

Wiele osób uważa, że zimny prysznic, kawa, posiłek, aktywność fizyczna lub sen mogą przyspieszyć usuwanie alkoholu z organizmu. A to nieprawda.

Efektem stosowania takich metod jest często jedynie złudne uczucie trzeźwości, co może prowadzić do nieprzemyślanych decyzji, na przykład wsiadania za kierownicę.

Fachowcy podkreślają, że metabolizmu alkoholu nie da się przyspieszyć żadnym z popularnych sposobów, a chwilowa poprawa samopoczucia nie oznacza, że organizm pozbył się alkoholu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
3
50%
Hahaha
2
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy miałeś(aś) kiedykolwiek stłuczkę lub wypadek drogowy?

Oddanych
głosów
170
Tak, z mojej winy
21%
Tak, ale nie z mojej winy
33%
Nie
32%
Nie mam samochodu
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Czy żyjemy w czarnej dziurze? Nowa hipoteza
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Jelenia Góra – 100–lecie kobiet w Policji
 
112
Wypadek na Karpackiej – brawurowy 21–latek
 
Aktualności
Od biurowca do Pałacu w Dąbrowicy
 
Karkonosze
Pierwszy w regionie tor do "Hobby horse"
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group