Poniedziałek, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 5510
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miliony na walkę z koronawirusem

Wiadomości: Region
Piątek, 20 marca 2020, 7:06
Aktualizacja: Sobota, 21 marca 2020, 6:35
Autor: KED
Fot. UMWD
Łącznie aż 40 milionów złotych zostanie przeznaczonych w najbliższym czasie na Dolnośląski Pakiet Wsparcia dla Ochrony Zdrowia na walkę z koronawirusem. To inicjatywa marszałka województwa Cezarego Przybylskiego i wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego, dzięki której dolnośląskie szpitale oraz pogotowia ratunkowe będą mogły kupić specjalistyczny sprzęt do walki z epidemią koronawirusa.

Wsparcie zostanie podzielone na dwa etapy – oba po 20 milionów złotych. Pierwszy zostanie niezwłocznie skierowany do realizacji dla potrzeb szpitali, a źródłem pieniędzy będzie budżet województwa i środki unijne. Drugi etap – kolejne 20 milionów złotych – będzie dostępny po konsultacjach z Komisją Europejską.

Dzięki tym pieniądzom kupimy niezbędny sprzęt dla jednostek medycznych leczących osoby zakażone koronawirusem – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski. - Dysponentem pomocy finansowej będzie samorząd województwa, a poszczególne placówki będą zgłaszać swoje potrzeby w zakresie zakupu najpotrzebniejszego sprzętu.

Pomoc finansowa w pierwszej kolejności trafi do pogotowia ratunkowego we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy oraz szpitali wojewódzkich w Wałbrzychu, Legnicy, Jeleniej Górze, Wrocławiu (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego, Szpital Specjalistyczny im. A Falkiewicza przy ul. Warszawskiej, Dolnośląskie Centrum Onkologii przy pl. Hirszfelda, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej), a także do Szpitala Zakaźnego w Obornikach Śląskich oraz Zakaźnego Szpitala Powiatowego w Bolesławcu. Szpitale otrzymają niezbędny sprzęt. Dzięki przekazanym pieniądzom zakupione zostaną m.in.: karetki pogotowia, respiratory (w tym respiratory mobilne, inwazyjne i nieinwazyjne), defibrylatory, aparaty USG, sprzęt do dezynfekcji i zamgławiania (ozonometry), ultrasonografy, pompy infuzyjne, środki ochrony indywidualnej, sprzęt do diagnostyki genowej koronawirusa (testery), kardiomonitory i pulsoksymetry, katnografy, komory izolacyjne – BIOBAG do transportu sanitarnego chorych.

Sytuacja związana ze stanem epidemicznym oraz zagrożeniem wirusem COVID-19 jest niespotykana – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. - Jednak głęboko wierzę w to, że sobie poradzimy. Żeby ułatwić walkę z koronawirusem i powrót do normalności uruchamiamy dodatkowe pieniądze. Z pewnością przekazane środki europejskie pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie podmiotów medycznych. Pozwolą im na sprawniejsze i efektywniejsze działania.

Twoja reakcja na artykuł?

4
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Człowiek koń 20-03-2020 7:38
Sklepie gdyby te pieniądze trafiły do KARR. Każdy wie jak marszałek dzieli... niesprawiedliwie!! Tylko prezes Karr będąc tu na miejscu wie czego potrzebuje nasz szpital i pogotowie. Dzięki rozległym kontaktom wśród lokalnych przedsiębiorców jest w stanie zdobyć sprzęt medyczny o jakim się marszałkowi nie śniło. Dlatego APELUJĘ o przekazanie tych pieniędzy do KARR. To jest najlepsze rozwiązanie!!
~ 20-03-2020 7:49
POtragowica jest bez programu wyborczego, a kampanię prowadzi za pomocą nienawiści, hejtu, fake newsów, kłamstw, tudzież lotnych bojówek. Ale to nie wszystko ! Opozycja w Polsce w ferworze stanu epidemii spowodowanej koronawirusem, stosuje metodę „Chienizmu” – [ Pojęcie „Chienizmu” oznacza ogólnie czychanie na nieszczęście . ] Ci ludzie tylko czychają aż prezydentowi czy rządowi podwinie się noga, popełnią jakiś błąd, wydarzy się coś nieoczekiwanego – by ruszyć do frontalnego ataku ! A prezydent i rząd mają to gdzieś i robią swoje ! Ostatnio Premier i Rada Ministrów przygotowała w rekordowym tempie pakiet antykryzysowy na sumę 212 MLD zł jako pierwsi na świecie. Brawo Panie Premierze Morawiecki ! Brawo PIS !
~Iks 20-03-2020 9:08
do: ~ (7:49)
"W rekordowym tempie" - może tempo nie musiałoby być tak rekordowe, gdyby rząd faktycznie podjął jakieś działania już w styczniu, bo ponoć od stycznia wiedzieli i byli przygotowani. I dziwnym trafem członkowie rządu, gdy pojawiło się zagrożenie, byli przebadani i powiadomieni o wynikach błyskawicznie, a dla zwykłych ludzi nie ma realnej pomocy i zabezpieczenia w postaci służby zdrowia, która została bez choćby sprzętu zabezpieczającego. Widocznie rząd SIĘ przygotował, a państwa już nie przygotował. Przypomina się sławetne zdanie Urbana "rząd się wyżywi". Nie było żadnego planu kryzysowego, choćby strzępka ekspertyz, a...liz czy wariantów. Ci ludzie przespali bezpieczny okres i teraz trzeba działać szybko, bo czasu nie ma. Gdyby się nie obudzili w zeszłym tygodniu po informacjach z Włoch, sami byśmy mieli tutaj Włochy, tylko podwójne, bo tamci chociaż mieli sprzęt.
~Człowiek koń 20-03-2020 9:12
do: ~Iks (9:08)
Szkoda ze sam w styczniu nie podjąłeś żadnych działań mądralo.
~Iks 20-03-2020 12:13
do: ~Człowiek koń (9:12)
Gdybym był premierem, tobym podjął. Niestety nie jestem i to nie moje obowiązki, by rządzić. Jako obywatel mam natomiast święte prawo, by oczekiwać od rządu mądrej i odpowiedzialnej polityki oraz by pytać, co, jak i czemu zrobiono. Znajdź mniej idiotyczny tekst na obronę rządu.
~DarioX 21-03-2020 3:54
do: ~ (7:49)
To ciekawe, bo np. Niemcy mieli już ze dwa tygodnie wcześniej program, w ramach którego wspomagają swoje firmy na 550 mld euro. Nie siedzimy w norze, mamy kontakt z informacjami ze świata, więc takie propagandowe bzdury wciskać możesz emerytom bez dostępu do sieci. PS. Wcześniej minister gospodarki zapewniała, że na koronawirusie polscy przedsiębiorcy mogą nawet zyskać. Pewnie wolałaby zapomnieć o tej wypowiedzi, która okazała się błędna w stopniu legendarnym i już w czasie jej tworzenia była g..upia. Sam ten tekst pozwala sądzić, że państwo rządzący obudzili się w ostatniej chwili, bo we Włoszech wybuchła epidemia na dużą skalę, a wcześniej nie było nawet strzępka jakiegokolwiek planu czy wariantu kryzysowego. Jeszcze na przełomie lutego i marca ze strony rządu było kozaczenie i zapewnianie, że są przygotowani i że nie będzie nic groźnego, teraz trzeba na siłę lansować biednego Szumowskiego z worami pod oczami, by zatrzeć wrażenie kolosalnej wtopy. Kogo tu chwalić i za co? Gdyby dalej klepali się po plecach i nie otrzeźwieli w ostatniej chwili, mielibyśmy tu drugie Włochy, ale na większą skalę, bo oni chociaż mieli sprzęt medyczny, a nasi "wybrańcy Narodu" o to nie zadbali. Wsadź sobie te laurki tam, skąd pochodzą.
~Objawil sie oszołom PIS-u 22-03-2020 0:53
do: ~ (7:49)
POtargowica już pierwsze słowo wypowiedziane przez tego oszołoma pokazuje z kim mamy do czynienia. Zarzuca innym sianie nienawiści a sam w pierwszym słowie tekstu obraża wszystkich którzy nie są za PIS. Typowy fanatyczny z..b genetyczny.
~soclib 20-03-2020 9:51
Kto wie ,widział ,gdzie można na ORLENIE kupić płyn do dezynfekcji? PAD oswiadczył na wizycie w Jedliczu że hektolitry już są do kupienia.
~456 20-03-2020 10:17
Miliony zlotych w przekazach medialnych, a ja w pracy dalej słyszę, że brak kasy na srodki dezynfekcyjne itp. dla szeregowych pracownikow.
~Anonim+ 20-03-2020 13:00
Teraz dopiero? Może poczekać z tym "rozdawnictwem", może niebawem epidemia się zakończy dzięki gorącym modlitwom, oraz wsparciu Najjaśniejszej Panienki i zaoszczędzi się na leczenie zakażonych członków miłościwie nam panującego rządu - tak się dla nas (gorszy sort) poświęcają!
~ 20-03-2020 13:18
A gdzie są składki ludzi którzy pracowali , tylko prywatnie można się leczyć , z NFZ trzeba czekać miesiącami do specjalisty i nie każdy doczeka a teraz wirus i do przychodni nie dodzwoni się a piszą jaka jest opieka dla seniorów , bajki
~Widzę 20-03-2020 15:15
Przed chwilą TV pokazała wyjście I wyleczonego .Mam pewne uwagi co do wyglądu pacjenta ktory leżał kilkanaście dni a wygląda jak by wrócił z wczasów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group