Piątek, 3 maja
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 12592
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miliony na "Ciepłe Mieszkanie"

Wtorek, 31 stycznia 2023, 11:14
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Miliony na "Ciepłe Mieszkanie"
Fot. Przemek Kaczałko
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy z programu "Ciepłe Mieszkanie". Ponad 22 miliony złotych trafią do mieszkańców sześciu gmin w naszym regionie: Jeleniej Góry, Piechowic, Karpacza, Lubawki, Kamiennej Góry i Wojcieszowa.

W sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze doszło do podpisania umów pomiędzy WFOŚiGW a gminami, które przystąpiły do programu. Największe środki trafią do stolicy Karkonoszy.

Pozyskane przez Miasto środki przekazywane będą w formie bezzwrotnej dotacji. Dotacja dotyczy osób fizycznych o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 120 000 zł, posiadających tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, realizujących przedsięwzięcie tj. zmianę ogrzewania z tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczne - podkreśla Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. - Planujemy, że w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” w co najmniej 570 mieszkaniach zlikwidowane zostaną przestarzałe systemy grzewcze - dodał J. Łużniak.
Wymiana źródeł ogrzewania będzie skutkować poprawą jakości powietrza - nie tylko na terenie gminy Piechowice, ale i całej Kotliny Jeleniogórskiej - powiedział Jacek Kubielski, burmistrz Piechowic, który liczy, że w przyszłości w WFOŚiGW pojawią się również środki, które będzie można przeznaczyć na lokale komunalne.

Pozyskane z Funduszu środki wydatkowane będą w latach 2023, 2024 i 2025. Mieszkańcy będą mieli czas na zmianę ogrzewania swoich mieszkań do 9 miesięcy od dnia podpisania przez nich umowy z gminą.

Jak podkreślają przedstawiciele funduszu, celem programu jest poprawa jakości powietrza i poprawa efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

Te pieniądze trafią bezpośrednio do mieszkańców - gminy tylko pośredniczą. Ważna wiadomość dla mieszkańców jest taka, żeby nie ponosili kosztów przed podpisaniem umowy z gminą - dopiero wtedy może rozpoczynać inwestycję - powiedziała Anna Korneć-Bartkiewicz, pełnomocniczka WFOŚiGW.

Beneficjenci mogą uzyskać 30, 60 lub 90 proc. dofinansowania do kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 35 tys. zł). Ze względu na duże zanieczyszczenie, jeleniogórzanie mogą uzyskać 5 proc. większe dofinansowanie.

Kwoty, które trafią do mieszkańców w ramach programu "Czyste powietrze":
- Jelenia Góra - 13 733 000,00 zł
- Piechowice - 3 875 000,00 zł
- Karpacz - 2 587 500,00 zł
- Lubawka - 887 500,00 zł
- Kamienna Góra - 887 500,00 zł
- Wojcieszów - 112 500,00 zł

Gminy, które jeszcze nie przystąpiły do programu, nadal mogą się zgłaszać.

Twoja reakcja na artykuł?

25
71%
Cieszy
5
14%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
6%
Złości
2
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
756
Tak
40%
Nie
51%
Koncerty to nie moja "bajka"
9%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Jarmark staroci – przeżyjmy to jeszcze raz – widok z drona
 
Aktualności
Uroczystości 3–majowe – fotogaleria + nagranie z drona
 
Aktualności
Jelenia Góra – obchody rocznicy 3 Maja
 
Kultura
Mrok spowije Cieplice
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group