Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 3203
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mediacjami w pieniaczy

Poniedziałek, 27 września 2010, 7:21
Aktualizacja: Wtorek, 28 września 2010, 7:26
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Mediacjami w pieniaczy
Fot. Angela
Gdyby ludzie korzystali z mediacji, prokuratury i sądy miałyby o wiele mniej błahych spraw zabierających czas i pieniądze, które potrzebne są na prowadzenie spraw o większym ciężarze gatunkowym – mówi Marcin Zarówny, prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. 21 października będzie można poznać zasady i korzyści tego narzędzia.

Kiedy do gospodarzy w jednej z wiosek regionu jeleniogórskiego przyjechali goście z Wrocławia, przy wspólnym grillu usłyszeli obraźliwe słowa od sąsiadów i przestraszyli się. Dla mieszkańców wioski wyzwiska były raczej śmieszne niż groźne. Wrocławiacy jednak żartu nie zrozumieli. Złożyli doniesienie do prokuratury o używanie gróźb karalnych. Z tak błahej sprawy wyniknął ogromny konflikt, w który zaangażowano kilkanaście osób. W końcówce postępowania akta sprawy miały około 400 stron.

Tego wszystkiego można było uniknąć właśnie dzięki mediacji. Gdyby strony postępowania z niej skorzystały, prawdopodobnie wyjaśniłby sobie wszystko. Oskarżony przeprosiłby i sprawa zostałaby umorzona – mówi Marcin Zarówny, naczelnik Wydziału Śledztw Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Opisana sprawa nie jest jednostkową. Co roku do prokuratur wpływa takich kilkaset. – Z praktyki wiadomo, że są to sprawy bardzo dokuczliwe, bo są w nie zaangażowani policjanci, którzy przyjeżdżają na interwencję, rodzina, sąsiedzi i same organy wymiaru sprawiedliwości. Przez to sprawy te trwają bardzo długo zarówno w prokuraturach, jak i sądach, powodują zatory i blokowanie spraw naprawdę istotnych – mówi prokurator Zarówny.

W takich sprawach mediacją powinny być zainteresowane obydwie strony postępowania. Często bywa, że poszkodowani w kolejnym postępowaniu złożonym przez drugą stronę, stają się podejrzanymi. Tymczasem w przypadku mediacji strona oskarżona może liczyć na nadzwyczajne złagodzenie wyroku lub umorzenie postępowania, a poszkodowana na zadośćuczynienie i naprawienie szkód.

Międzynarodowy Dzień Mediacji będzie obchodzony w tym roku dopiero 21 października, ale prokuratury informują o nich już teraz. Warto bowiem zarezerwować sobie czas. Będzie to dzień, w którym wyznaczeni prokuratorzy spotkają się z ludźmi by przybliżyć im narzędzie mediacji, pracę prokuratur, poprawić kontakty z mieszkańcami oraz obalić wszystkie mity dotyczące prokuratur, które krążą od lat.

– Mamy nadzieję, że ta inicjatywa przełamie opory ludzi w kontaktach z prokuraturami. W społeczeństwie w dalszym ciągu krąży wiele mitów na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, jak np. przekonanie, że by zgłosić sprawę karną do prokuratury, trzeba mieć pieniądze, adwokata itp., co nie jest prawdą – zapewnia prokurator Marcin Zarówny.

Najczęstsze powody sporów

miejsca parkingowe

korzystanie z łazienek na piętrach budynków

zwierzęta domowe,

zachowanie dzieci czy gości

spory sąsiedzkie

przestrzeganie ciszy nocnej

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1198
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group