Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 20 lipca
Imieniny: Czesława, Małgorzaty
Czytających: 11936
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mediacjami w pieniaczy

Poniedziałek, 27 września 2010, 7:21
Aktualizacja: Wtorek, 28 września 2010, 7:26
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Mediacjami w pieniaczy
Fot. Angela
Gdyby ludzie korzystali z mediacji, prokuratury i sądy miałyby o wiele mniej błahych spraw zabierających czas i pieniądze, które potrzebne są na prowadzenie spraw o większym ciężarze gatunkowym – mówi Marcin Zarówny, prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. 21 października będzie można poznać zasady i korzyści tego narzędzia.

Kiedy do gospodarzy w jednej z wiosek regionu jeleniogórskiego przyjechali goście z Wrocławia, przy wspólnym grillu usłyszeli obraźliwe słowa od sąsiadów i przestraszyli się. Dla mieszkańców wioski wyzwiska były raczej śmieszne niż groźne. Wrocławiacy jednak żartu nie zrozumieli. Złożyli doniesienie do prokuratury o używanie gróźb karalnych. Z tak błahej sprawy wyniknął ogromny konflikt, w który zaangażowano kilkanaście osób. W końcówce postępowania akta sprawy miały około 400 stron.

Tego wszystkiego można było uniknąć właśnie dzięki mediacji. Gdyby strony postępowania z niej skorzystały, prawdopodobnie wyjaśniłby sobie wszystko. Oskarżony przeprosiłby i sprawa zostałaby umorzona – mówi Marcin Zarówny, naczelnik Wydziału Śledztw Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Opisana sprawa nie jest jednostkową. Co roku do prokuratur wpływa takich kilkaset. – Z praktyki wiadomo, że są to sprawy bardzo dokuczliwe, bo są w nie zaangażowani policjanci, którzy przyjeżdżają na interwencję, rodzina, sąsiedzi i same organy wymiaru sprawiedliwości. Przez to sprawy te trwają bardzo długo zarówno w prokuraturach, jak i sądach, powodują zatory i blokowanie spraw naprawdę istotnych – mówi prokurator Zarówny.

W takich sprawach mediacją powinny być zainteresowane obydwie strony postępowania. Często bywa, że poszkodowani w kolejnym postępowaniu złożonym przez drugą stronę, stają się podejrzanymi. Tymczasem w przypadku mediacji strona oskarżona może liczyć na nadzwyczajne złagodzenie wyroku lub umorzenie postępowania, a poszkodowana na zadośćuczynienie i naprawienie szkód.

Międzynarodowy Dzień Mediacji będzie obchodzony w tym roku dopiero 21 października, ale prokuratury informują o nich już teraz. Warto bowiem zarezerwować sobie czas. Będzie to dzień, w którym wyznaczeni prokuratorzy spotkają się z ludźmi by przybliżyć im narzędzie mediacji, pracę prokuratur, poprawić kontakty z mieszkańcami oraz obalić wszystkie mity dotyczące prokuratur, które krążą od lat.

– Mamy nadzieję, że ta inicjatywa przełamie opory ludzi w kontaktach z prokuraturami. W społeczeństwie w dalszym ciągu krąży wiele mitów na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, jak np. przekonanie, że by zgłosić sprawę karną do prokuratury, trzeba mieć pieniądze, adwokata itp., co nie jest prawdą – zapewnia prokurator Marcin Zarówny.

Najczęstsze powody sporów

miejsca parkingowe

korzystanie z łazienek na piętrach budynków

zwierzęta domowe,

zachowanie dzieci czy gości

spory sąsiedzkie

przestrzeganie ciszy nocnej

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
963
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Czy żyjemy w czarnej dziurze? Nowa hipoteza
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Od biurowca do Pałacu w Dąbrowicy
 
Karkonosze
Pierwszy w regionie tor do "Hobby horse"
 
112
Motocyklistka z Włoch w opałach
 
Inne wydarzenia
Będzie walka, ale i utrudnienia w Karpaczu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group