Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8529
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Małoinwazyjna neurochirurgia kręgosłupa – techniki operacyjne w dyskopatii

Sobota, 26 marca 2016, 1:04
Aktualizacja: Wtorek, 11 kwietnia 2017, 20:45
Autor: KCM Clinic
Jelenia Góra: Małoinwazyjna neurochirurgia kręgosłupa – techniki operacyjne w dyskopatii
Fot. KCM Clinic
Szybką poprawę dolegliwości bólowych u pacjentów z dyskopatią – mogą zapewnić zabiegi endoskopowe SED YESS Selektywna endoskopowa discectomia z dostępu tylko–bocznego oraz przezskórna dekompresja dysku (PDD) techniką laserową (PLDD), termiczna (IDET) lub metoda koblacji.

Małoinwazyjne zabiegi kręgosłupa, jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce wykonuje Dolnośląskie Centrum Małoinwazyjnej Neurochirurgii Kręgosłupa w KCM Clinic SA w Jeleniej Górze.

Do zespołu neurochirurgów kierowanego przez Docenta Stanisława Kwieka, przyjeżdżają pacjenci nie tylko z Polski, ale również z Europy, Canady oraz USA. Docent Kwiek, adiunkt Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Śląskiego należy bowiem do najbardziej doświadczonych operatorów wykonujących małoinwazyjne zabiegi kręgosłupa.

Ostatnio pacjentką, docenta Kwieka, była 21 letnia maratonistka z UK – Soshana, która po latach nadmiernego treningu cierpiała na przewlekłe bóle kręgosłupa. Wykorzystując metodę SEDD YESS docent Kwiek dokonał skutecznego endoskopowego usunięcia przepukliny jądra miażdżystego. Po 2 dniach pobytu szpitalnego, pacjentka wraz z towarzysząca jej rodziną, powróciła do Wielkiej Brytanii bardzo zadowolona z szybkiej i skutecznej terapii operacyjnej. Pobyt w klinice KCM w Jeleniej Gorze był jej pierwszym pobytem w Polsce.

Na czym polega ta metoda endoskopowa?
Selektywna endoskopowa discectomia metodą YESS (SED/YESS) jest procedurą z zakresu minimalnie inwazyjnych technik chirurgicznych kręgosłupa, w której do usunięcia przepukliny, protruzji lub wypadnięcia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego wykorzystywany jest endoskop. Jest to urządzenie, które posiadając wbudowaną kamerę przekazuje poprzez światłowód obraz pola operacyjnego na monitor. Zasadniczą zaletą metody SED/YESS w porównaniu do innych metod operacyjnych dyskopatii (klasycznych lub endoskopowych, ale przeprowadzanych innymi technikami) jest to, że w metodzie YESS wykorzystywane jest bezpieczne dla pacjenta dojście tzw. „tylno-boczne”. Znaczy to, że z małego cięcia skórnego wprowadza się endoskop do krążka międzykręgowego z boku, poprzez mięśnie przykręgosłupowe, które są w tej metodzie jedynie nieznacznie rozwarstwiane, a nie przecinane. Dojście to omija zupełnie kanał kręgowy, w którym z zależności od odcinka kręgosłupa znajdują się takie delikatne struktury jak: rdzeń kręgowy, worek oponowy, korzenie nerwowe, naczynia i inne. Tak więc brak jest możliwości bezpośredniego uszkodzenia w/w struktur, co bywa niekiedy powikłaniem procedur prowadzonych z dostępu tylnego. Unika się również 2 najczęstszych powikłań odległych w czasie, takich jak zrosty w kanale kręgowym (narzędzia bowiem w ogóle nie przechodzą przez kanał kręgowy w trakcie operacji YESS), oraz destabilizacji kręgosłupa.

Kto kwalifikuje się do tego typu operacji ?
Kwalifikacja pacjenta do tego typu zabiegu następuje na podstawie badania rezonansu lub tomografu komputerowego oraz objawów klinicznych - w trakcie konsultacji u doc. Kwieka w Poradni neurochirurgicznej w KCM.

Czy zabiegi wykonuje się tez przy użyciu lasera?
Tak. Przezskórna Termiczna Dekompresja Dysku (PTDD – Percutaneous Thermal Disc Decompression)
Do tego celu wykorzystywana jest energia lasera (PLDD Percutaeous Laser Disc Decompresion) lub energia termiczna (IDET). W przypadku użycia energii laserowej celem dekompresji dysku „odparowaniu” ulega niewielka objętość jądra miażdżystego. Zabieg ten, co jest bardzo ważne, również wykonywany jest z dostępu tylno-bocznego. Tak więc nie ma ingerencji w kanał kręgowy, nie ma tez możliwości uszkodzenia worka oponowego (lub rdzenia, gdy celem zabiegu są dyski na wyższych odcinkach kręgosłupa) czy korzeni rdzeniowych. Zabieg laserowej dekompresji jest również zabiegiem „naprawczym”. Tą metodą nie można uzyskać wprawdzie wzmocnienia pierścienia włóknistego, natomiast zyskuje się znaczne obniżenie ciśnienia w dysku.
Inną metodą dekompresji dysku jest dekompresja termiczna. Do tego celu używany jest system IDET.

Co to jest IDET ?
Termiczna Plastyka Pierścienia włóknistego (Thermal Anuloplasty) Wewnątrzdyskowa, elektrotermiczna terapia (IDET) inaczej: plastyka pierścienia włóknistego (thermal anuloplasty) jest zabiegiem wykonywanym również z dostępu tylno-bocznego celem terapii chorego krążka międzykręgowego. W odróżnieniu od innych procedur chirurgicznych, powszechnie wykonywanych w oddziałach ortopedii i neurochirurgii, jest zabiegiem „naprawczym”. Znaczy to, że intencją operacji jest naprawa (wyleczenie) chorego krążka międzykręgowego po to by mógł on nadal spełniać funkcję „amortyzatora”. Zabieg wykonywany jest z bezpiecznego dostępu tylno-bocznego. Poprzez igłę wprowadzana jest elektroda, tak, aby objęła ona swoim działaniem miejsce osłabienia pierścienia włóknistego. Aby osiągnąć cel operacji, czyli zmniejszenie ciśnienia wewnątrz dysku i zmniejszenie jego objętości, oraz obkurczenie i wzmocnienie pierścienia włóknistego konieczne jest zadziałanie temperaturą 90 st C przez ok. 15 min. Zabieg jest tym bardziej skuteczny im mniej zniszczone są ułożone okrężnie w pierścieniu włóknistym włókna kolagenowe.

Kiedy można zastosować techniki przezskórne małoinwazyjne?
Zabiegi przezskórnej dekompresji dysku są skuteczne pod warunkiem wyjątkowo rygorystycznych zasad kwalifikacji do tej metody. Stosowane być powinny w okresie wstępnym choroby dysku, kiedy struktura pierścienia włóknistego nie jest jeszcze uszkodzona, dysk jest „sprężysty”, w obrazie rezonansu magnetycznego nie stwierdza się zaburzeń struktury i ciągłości pierścienia włóknistego, a wysokość dysku nie jest jeszcze obniżona, bądź obniżona jest nieznacznie.

Jakie metody małoinwazyjne proponowane są w dyskopatii szyjnej ?
W przypadku kręgosłupa szyjnego z metod małoinwazyjnych najszersze zastosowanie ma metoda koblacji
Przezskórna Plazmowa Radio-Frekwencyjna Koblacyjna Nukleoplastyka
(Percutaneous Plasma Radio-Frequency Coblative Nucleoplasty) - Nukleoplastyka szyjna (Cervical nucleoplasty) lub Nukleoplastyka Lędźwiowa (Lumbar Nucleoplasty).
Nukleoplastyka metodą koblacji, czyli zimnego odparowania tkankowego, jest zabiegiem, w trakcie którego do dekompresji dysku (usunięcia części jądra miażdżystego) wykorzystywana jest tzw. plazma gazowa. Jest ona wytwarzana w trakcie zabiegu przez specjalne urządzenie i przenoszona do wnętrza dysku przez precyzyjnej konstrukcji elektrodę. Elektroda wprowadzana jest poprzez igłę wkłutą do dysku przez dostęp boczny pod kontrolą RTG (ramię C) . Temperatura wytwarzanej plazmy wynosi 40 st.C. Z tego wynika wiele zalet tej metody, m.in. nie obserwuje się uszkodzenia termicznego otaczających tkanek, nie ma nasilonej niekorzystnej reakcji zapalnej (odpowiedni rozkład mediatorów zapalenia).
Do nukleoplastyki metodą koblacji kwalifikują się chorzy zarówno z dyskopatią w odcinku lędźwiowym jak i szyjnym, a także dolnym piersiowym. Redukowany jest ucisk wypukliny dyskowej na pobliski korzeń nerwowy, co zmniejsza lub usuwa dolegliwości bólowe oraz znacznie poprawia komfort chorego. Pierwsze w świecie takie zabiegi zostały wykonane pod koniec 2000 roku w Stanach Zjednoczonych. Są to zabiegi minimalnie inwazyjne o relatywnie niskim odsetku możliwych powikłań i wysokim poziomie skuteczności. Dane z literatury anglojęzycznej donoszą o jej 80% sukcesie terapeutycznym(ustąpienie dolegliwości).
Ostatnio 2 pacjentów z USA zostało zoperowanych w KCM, gdzie zespól neurochirurgów wykonał zabieg koblacji szyjnej oraz stabilizacji kręgosłupa DIAM, czyli z zastosowaniem implantów elastycznych tzw. Dynamicznych.

Jak długo pacjent przebywa w szpitalu ?
Nowoczesny szpital KCM oferuje nie tylko wysokospecjalistyczne zabiegi ale i komfortowe warunki szpitalne, pokoje z łazienkami, WIFI i SMart-TV . Pacjentowi oferowana jest diagnostyka rezonansu magnetycznego lub tomografii na miejscu, jak i wszystkie konieczne badania przedoperacyjne . Wielka role w powrocie do zdrowia odgrywa profesjonalna rehabilitacja w chorobach kręgosłupa pod kierownictwem dr n. med. Suszyńskiego, kierownika Katedry Fizjoterapii uniwersytetu śląskiego

Dowiedz się więcej - leczenie dyskopatii kręgosłupa

Informacja oraz rejestracja Dolnośląskie Centrum Małoinwazyjnej Neurochirurgii Kręgosłupa:
email: neurochirurgia@kcmclinic.pl
tel. 75 64 53 030, 533 898 007

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
391
Tak
11%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group