Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5605
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Lewy biznes z Papieżem

Piątek, 1 lutego 2008, 9:29
Aktualizacja: 9:29
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Lewy biznes z Papieżem
Fot. AGA
Uwaga! Firma naciąga na kupno numizmatu z Janem Pawłem II. To propozycja dla naiwnych i wyrzucenie pieniędzy w błoto. I przestroga nie tylko dla kolekcjonerów monet

Do wielu gazet codziennych i tygodników dołączono w pierwszych dniach stycznia dodatek “Ważny komunikat” pochodzący od “Skarbnicy Narodowej” i zachęcający do kupna unikalnego numizmatu z wizerunkiem Jana Pawła II. “Skarbnica Narodowa” przedstawia się w nim jako oficjalny dystrybutor: Mennicy Stanów Zjednoczonych, Brytyjskiej Mennicy Królewskiej, Francuskiej Mennicy Państwowej, Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej, Mennicy Królestwa Hiszpanii, Ludowego Banku Chin, Mennicy Austriackiej oraz Mennicy Fińskiej.

– Z komunikatu dowiadujemy się, że numizmat wyemitowano w 2008 roku dla upamiętnienia I pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny a Skarbnica “...ma zaszczyt jako pierwsza i jedyna dystrybuować go w Polsce ...”. Numizmat został wykonany w rzekomo prawdziwym srebrze, a emisja jest ograniczona do 25 tys. egzemplarzy. W dalszej części komunikatu przedstawiono zdjęcia oraz dokładny opis awersu i rewersu monety, które “zostały zaprojektowane przez jednego z najbardziej cenionych projektantów” (jakiego? – nie podano) – wyjaśnia Jadwiga Reder-Sadowska.

Każda rodzina może ubiegać się tylko o jeden egzemplarz, po okazyjnej cenie 29 złotych plus 8 złotych za pakowanie i przesyłkę. “Do każdego egzemplarza będzie dołączony indywidualnie numerowany Certyfikat Autentyczności”. Komunikat zawiera również szczegółową instrukcję dotycząca rezerwacji. W tym celu należy w ciągu 10 dni odesłać kartę rezerwacyjną lub zadzwonić jak najszybciej pod numer specjalnej linii rezerwacyjnej.

Rzecznik konsumenta przestrzega, że bez względu na to, czy wyślemy kartę rezerwacyjną czy zadzwonimy pod wskazany numer telefonu – podajemy swoje dane osobowe oraz wyrażamy zgodę na ich przetwarzanie i udostępnianie innym “starannie wybranym” firmom. – Zgodnie z obietnicą w komunikacie, po złożeniu rezerwacji, niezwłocznie otrzymujemy ze Skarbnicy przesyłkę z napisem “Ważne dokumenty – prosimy niezwłocznie otworzyć!”. Należy się z nimi bardzo dokładnie zapoznać – dodaje.

Okazuje się bowiem, że oprócz potwierdzenia przyjęcia pierwszej rezerwacji, jest to informacja o kolejnej “ściśle limitowanej kolekcji” (10 tys. sztuk), również z wizerunkiem Jana Pawła II, za cenę 59,90 złotych. – Podpisanie i odesłanie kolejnej karty rezerwacyjnej na adres przegródki pocztowej (w przekonaniu, że dotyczy pierwszego zamówienia) jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przysyłanie raz w miesiącu kolejnych emisji z kolekcji “Jan Paweł II – Człowiek który zmienił świat” w cenie 119 złotych za sztukę” – przestrzega Jadwiga Reder-Sadowska.

Zaznacza, że jeżeli zdecydujemy się na kolekcjonowanie kolejnych monet, zawsze powinniśmy zostawiać kserokopie dokumentów, na których składamy swój podpis.

– Firma działająca pod nazwą “Skarbnica Narodowa” stosuje wyjątkowo podstępną metodę naciągania na kupno oferowanych produktów. Bardzo smutne jednak jest to, że w swoich “rozgrywkach” z klientami posługuje się wizerunkiem Papieża, a wiele osób, zwłaszcza starszych, daje się na to nabrać – mówi rzecznik.

Skarbnica Narodowa i Mennica Polska to dwie różne spółki. Skarbnica Narodowa Sp. z o.o. należy do europejskiej grupy Samlerhuset BV, zajmuje się dystrybucją monet i okolicznościowych medali w Austrii, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz od 2005 roku w Polsce. (więcej: www.skarbnicanarodowa.pl). Mennica Polska S.A. (spółka notowana na GPW) istnieje od 1766 roku, produkuje wyroby monetarne i grawersko-medalierskie, kreuje nowoczesne techniki i narzędzia realizowania płatności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group