Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 9522
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Leszek Karbowski „Jeleniogórzaninem bez barier 2013”

Piątek, 6 grudnia 2013, 9:24
Aktualizacja: 9:25
Autor: Mea
Jelenia Góra: Leszek Karbowski „Jeleniogórzaninem bez barier 2013”
Fot. Organizator
Podczas III Konferencji Niepełnosprawny – Pełnosprawny w Gąszczu Przepisów, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i Wolontariusza, został rozstrzygnięty konkurs „Jeleniogórzanin bez barier 2013”. Główną nagrodę otrzymał Leszek Karbowski, prezes Zarządu Oddziału Terenowego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Jeleniej Górze. Wyróżnienie przyznano Krystynie Stefańskiej, działającej w Związku Niewidomych i Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Statuetki „Jeleniogórzanin bez barier 2013” wręczył prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła w Zdrojowym Teatrze Animacji. Odbyła się tam konferencja, na którą przybyło ok. 100 osób.

- Cieszę się bardzo i dziękuję wszystkim za przyznanie tego tytułu. W Jeleniej Górze jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia na rzecz poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych. Musimy likwidować bariery architektoniczne, techniczne oraz komunikacyjne, zmieniać mentalność ludzi pełnosprawnych, by uświadomili sobie, jak utrudniają życie innym np. parkując na kopertach. Potrzebny jest w naszym regionie zakład aktywizacji zawodowej, który łączyłby uczestników warsztatów zawodowych z pracodawcami, bowiem niepełnosprawni są dobrymi pracownikami, trzeba jedynie dać im szansę – podkreślał Leszek Karbowski.

- Jesteśmy na etapie tworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kowarach, które chcielibyśmy uruchomić w styczniu – dodał.

Leszek Karbowski zatrudniony jest w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jeleniej Górze od 2004 r. na stanowisku doradcy zawodowego I stopnia. Jest osobą niepełnosprawną poruszającą się na wózku inwalidzkim. Od 1992 r. pełni funkcję prezesa Zarządu Oddziału Terenowego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Jeleniej Górze. Pełni również funkcję w-ce prezesa Zarządu Głównego TWK. Aktywnie uczestniczy w życiu środowisk osób niepełnosprawnych, należy do grupy współorganizatorów pierwszego w Jeleniej Górze Warsztatu Terapii Zajęciowej. Głęboko zaangażowany w lokalne inicjatywy kulturalne, sportowe i artystyczne. Od 15 lat inicjuje i organizuje bale karnawałowe połączone z wyborem Niepełnosprawnego Sportowca Roku. Aktywnie uczestniczy w organizacji turniejów siatkówki na siedząco, współorganizuje obchody Światowego Dnia Inwalidy „Życie bez bólu”, podczas których odbywają się międzynarodowe konkursy plastyczne pt. „Żyją wśród nas”. Od 1996 r. jest moderatorem Okrągłego Stołu pn. „Od przedszkola do zatrudnienia. Rehabilitacja społeczna i zawodowa wyjściem z izolacji” podczas Światowych Dni Inwalidy.

Ponadto uczestniczy w kreowaniu polityki społecznej nastawionej na pełną integrację osób niepełnosprawnych oraz lokalnej społeczności, dzięki czemu został po raz kolejny wybrany członkiem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Jeleniogórskim. Aktywnie współpracuje z instytucjami administracji samorządowej co skutkuje likwidacją barier zarówno społecznych, jak i architektonicznych. Jest autorem wielu broszur, przewodników i informatorów dla osób niepełnosprawnych przyczyniających się do popularyzacji wiedzy o prawach i problemach osób niepełnosprawnych w kraju oraz Unii Europejskiej, takich np. jak: „Vademecum dla osób niepełnosprawnych”, „Osoby niepełnosprawne – pełnoprawni obywatele Unii Europejskiej”, „Żyją wśród nas – rehabilitacja sztuką”. W ramach TWK prowadzi szeroką współpracę transgraniczną zarówno z Niemcami (Zittau) jak i Czechami (Liberec) co owocuje wymianą doświadczeń oraz wspólnymi inicjatywami dla dobra środowisk osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy, a także zaopatrzeniem w sprzęt ortopedyczno-rehabilitacyjny. Uczestniczy również w szeroko zakrojonych pracach nad utworzeniem Warsztatów Terapii Zajęciowej dla 30 osób w Kowarach. Jest także współzałożycielem Spółdzielni Socjalnej „Patron” w Jeleniej Górze dla osób bezdomnych oraz niepełnosprawnych, w której na dzień dzisiejszy zatrudnionych jest 12 osób. Niewątpliwie jest to osoba, która swoją postawą społeczną i zawodową daje przykład innym, nie tylko niepełnosprawnym.

Wyróżnienie przyznano Krystynie Stefańskiej, która przez wiele lat udzielała się w wielu organizacjach związkowych i zrzeszeniach. Obecnie będąc osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym z tytułu narządu ruchu i w stopniu umiarkowanym - wzroku, zajmuje się pracą społeczną z osobami niepełnosprawnymi i starszymi niosąc im pomoc materialną oraz wsparcie duchowe. Zawsze wnosi w to środowisko dobrą atmosferę i radość życia. Mimo 52-letniego stażu zawodowego udziela się w Związku Niewidomych i Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego, Odznaką Honorową Sybiraka oraz Złotą Odznaką Działkowca. Przepracowała 33 lata w zawodzie nauczyciela. Jest członkiem wolontariuszem Stowarzyszenia Osób Przewlekle Chorych „Pomocna Dłoń”, członkiem Towarzystwa miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich, Towarzystwa Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członkinią rady osiedla Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz wieloletnią działaczką zarządu okręgu we Wrocławiu Polskiego Związku Działkowców i Krajowej Rady Działkowców.

Podczas konferencji wygłoszono sześć referatów m.in. prof. Urszula Prasznic z Uniwersytetu wrocławskiego mówiła o „Niepełnosprawnym w społeczeństwie i gospodarce”, dr Maciej Lis, terenowy rzecznik praw obywatelskich poruszał temat „Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych”, a mgr Mirosława Kocuba, kierownik oddziału Państwowej Inspekcji Pracy powiedziała o „Wpływie zmian w przepisach na zatrudnienie osób niepełnosprawnych”. Ponadto osoby niepełnosprawne mogły uzyskać informacje na stoiskach ZUS-u, PUP-u, NFZ-u oraz obejrzeć prace wykonane na zajęciach w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Jeleniej Górze. Organizatorem byli: Jeleniogórskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Jeleniej Góry i Powiatowa Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Jeleniogórskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
526
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group