Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 9077
Zalogowanych: 79
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Latarnia morska w… Jeleniej Górze

Środa, 28 stycznia 2009, 9:27
Aktualizacja: Czwartek, 7 stycznia 2010, 11:27
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Latarnia morska w… Jeleniej Górze
Fot. TEJO/Archiwum
Choć od wybrzeża dzieli nas ponad 400 km., mieliśmy w mieście latarnię morską! Stała na dzisiejszym placu Niepodległości i stanowi ciekawy epizod w dziejach Jeleniej Góry.

O jeleniogórskiej latarni morskiej na łamach najnowszego numeru miesięcznika „Sudety” przypomina Ivo Łaborewicz, kierownik oddziału Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. Budowla powstała w 1948 roku jako jeden z elementów obchodów Dni Morza, które zarazem wpisały się w Dni Karkonoszy i uroczystości związane z 840-leciem grodu Krzywoustego. Postawiono ją dzięki staraniom działaczy dość prężnej Ligi Morskiej, która działała w stolicy Karkonoszy i miała tu siedzibę przy ulicy Długiej.

Jak zaznacza Ivo Łaborewicz, jeleniogórska Liga Morska zatroszczyła się o przystań nad Jeziorem Pilchowickim i prowadziła trzy sekcje: wioślarską, żeglarską oraz pływacką. Wszystko w ramach Klubu Żeglarskiego „Piast”. To właśnie oddział Ligi Morskiej podjął się najbardziej spektakularnego przedsięwzięcia: wzniesienia modelu latarni morskiej w skali 1:1. – Miała ona 20 metrów wysokości, tyle co prawdziwe takie obiekty, choćby w Ustce (19,5m) – czytamy w „Sudetach”.

Wnętrze modelu latarni, która stanęła na placu Prezydenta Bieruta (dziś Niepodległości), kryło kiosk ze słodyczami, wodą sodową, piwem i winem produkcji krajowej za 15 złotych „lampka”. Górne części budowli oklejono afiszami propagandowymi oraz modelami statków. W obiekcie zainstalowano radiowęzeł, a płynącą z niego muzykę – tanga, rumby i „inne afrykańskie” melodie – słychać było w promieniu kilkudziesięciu metrów.

Nie wszystkim jednak podobała się latarnia. Na pewno do jej zwolenników nie należeli członkowie komisji Miejskiej Rady Narodowej, której pokontrolny protokół zachował się w zbiorach Archiwum Państwowego. – Całość budowli wykonana prowizorycznie z materiału surowego, wygląd bardzo nieestetyczny, podstawa wyłożona starymi krawężnikami kamiennymi całkiem niedbale, bez żadnego smaku, robiąc w zasadzie wygląd odstraszający – napisali inspektorzy.

– Wstęp na wieżę kosztuje 20 złotych, frekwencja zwiedzających mała: od 21 VII do 27 włącznie wynosi przeciętnie 40 osób, materiałów propagandowych sprzedano trzy sztuki – piszą radni. – Zainteresowanie jest tylko kioskiem ze słodyczami, którego likwidację komisja zresztą zaleciła, bo odwracał uwagę od „propagandy”.

Latarnię morską rozebrano w październiku 1948 roku. Niestety, w zbiorach Archiwum Państwowego nie zachowały się zdjęcia obiektu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
291
Tak
33%
Nie, tak jak jest jest dobrze
58%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
 
Aktualności
Zamiast ogródka – sąd i marihuana
 
Inne wydarzenia
Jelenia Góra areną Mistrzostw Polski
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Aleksandr Makagon, Kazachstan
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group