Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 4944
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KSON: Trzeba mieć oczy dookoła głowy

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 30 lipca 2015, 7:29
Aktualizacja: 7:31
Autor: KSON
Fot. Archiwum
Do Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w ostatnim okresie czasu zgłosiło się kilka starszych osób, które „naciągnięte” zostały przez instytucje zajmujące się udzielaniem kredytów na produkty, zwane bankowymi. Pan Jarosław z Jeleniej Góry ma 81 lat, słabo widzi i słyszy i jak mówi, po kilku telefonach od bardzo sympatycznej pani zgłosił się pod wskazany adres w Jeleniej Górze, aby otrzymać „bardzo korzystny” kredyt.

- Było tam czarno od ludzi – mówi pan Jarosław, właściwie zbędny był mi ten kredyt, ale pani była tak miła, rata kredytu niewielka, a zawsze są jakieś potrzeby. Zaciągnąłem kredyt na 6 tysięcy złotych, po czym okazało się, że otrzymałem tylko 4600 zł. Mało tego, po zsumowaniu wszystkich kosztów oraz prowizji, okazało się że pan Jarosław w przeciągu 10 lat musi spłacić… 18 tysięcy. - W ten sposób – mówi pan Jarosław - na 10 lat moja emerytura wysokości 950 zł miesięcznie została obciążona dodatkowymi ratami, na które mnie nie stać.

Inną formą aktywności pojawiających się na rynku tzw. doradców są oferty pisania projektów dla organizacji pozarządowych. Młodzi ludzie o nienagannym wyglądzie oferują 100 proc. skuteczność przy składaniu wniosków przez fundację i stowarzyszenia. W myśl zawartej umowy kwoty za przygotowanie wniosku kształtują się do 1000 zł, a w przypadku pozytywnego rezultatu wynagrodzenie autorów może sięgnąć nawet do 10 proc. wartości projektu. Bieda w tym, że żaden ze znanych nam konkursów projektowych nie przewiduje kosztów opracowania projektu jako kosztów kwalifikowanych. Mało też jest organizacji, które mogą pozwolić sobie na zapłatę kilkutysięcznego wynagrodzenia w przypadku, gdyby taki projekt przeszedł. Konsekwencje będą się rodziły później, gdy taką wypłatę pośrednikowi trzeba będzie zrealizować. Jednym z warunków współpracy jest również przekazanie „zleceniobiorcy” przez organizację pozarządową dotychczas składanych projektów czyli własnych pomysłów i wartości intelektualnych. Te są w konsekwencji brutalnie wykorzystywane przy naciąganiu następnych naiwnych. Oczywiście, że można sprawdzić stronę internetową oferenta, ale z niej najczęściej niewiele wynika.

- Nie twierdzimy, że nie ma przyzwoitych firm, pośredniczących - mówią wolontariusze KSON-u - ale warto w przypadku wątpliwości zapytać nas, a na pewno pomożemy uniknąć fatalnych w skutkach pomyłek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Blądimać 30-07-2015 8:11
(...) Było tam czarno od ludzi – mówi pan Jarosław, właściwie zbędny był mi ten kredyt, ale pani była tak miła, rata kredytu niewielka, a zawsze są jakieś potrzeby.(...) Pani była miła i dawała, a starszy pan miał potrzebę....
~Anzelm B. 30-07-2015 9:27
Mam pytanie do KSON: Czy prawdą jest, że w trakcie składania wniosków o wydanie karty parkingowej dla niepełnosprawnych, w rzeczywistości następuje weryfikacja - odbieranie - przyznanych wcześniej grup inwalidzkich, zmiana tych grup; nawet tych przyznanych na stałe ? Krążą tak nieprawdopodobne opowieści, że wiele osób niepełnosprawnych boi się z wnioskiem o kartę parkingową wystąpić. TO NAPRAWDĘ PROBLEM !.
~tecumsech 30-07-2015 9:35
A dlaczego nie podajecie pełnej nazwy tej instytucji, włącznie z jej "wskazanym" adresem? To chyba żadna tajemnica, i nie naruszy się prawa, a można wiele osób uchronić przed nieuczciwymi placówkami.
~: 30-07-2015 9:55
Czy ta tzw. działalność gospodarcza, jest prowadzona bez jakiegokolwiek nadzoru czy kontroli Państwa? Jeżeli tak ma wyglądać demokracja oparta na zasadzie doboru naturalnego, to ja już wolę czasy słusznie minione...
~wnioski 30-07-2015 12:32
o kartę skalada się w Mopsie i czeka na komisje kilka miesięcy.Czego chcielista to mata.
~hmmm 30-07-2015 18:13
podobno jest organizacja pozarządowa wielce zasłużona, która obiecała np. właścicielowi ośrodka w jakim zorganizowano wyjazdowe warsztaty min. podnoszenia kompetencji przy wsparciu pfron w Świeradowie Zdroju, że będą tam często realizować takie zadania, ale mile widziana jest w zamian darowizna na rzecz tej organizacji, kiedy doskonale wiedziała że projekt nie będzie miał kontynuacji, potem nie odbierała nawet telefonu od właściciela który pieniądze na konto wpłacił licząc na dalszą współlpracę, czy takie nieuczciwe praktyki będzie kson też piętnował bo to chyba nie jest fair?
~oj tam 31-07-2015 7:36
KSON-Komitet Samoobrony Osób Niepełnosprawnych - po przekształceniu w różne formy stowarzyszeniowe, doprowadzi do "zniknięcia" związków wcześniej ustawodawczo założonych i obowiązujących, jak np. PZN, a wszystko to ma na celu likwidację jakiekolwiek, bezpłatnej pomocy ze strony Państwa osobom niepełnosprawnym, wykluczając tym samym jakąkolwiek dotację i pomoc finansową, jak to ma miejsce w każdym szanującym się systemie kapitalistycznym, pozostaną jedynie szkolenia ( bezpłatne, finansowane ze środków UE) w/g. opracowywanych projektów pt. " Jak znaleźć pracę osobie niewidzącej", " Jak przykręcić koło do wózka inwalidzkiego", " Jak mają być pomalowane schody do ZUS-u" - tematów tzw. "projektów" jest wiele,więc do dzieła "biznesmeni"!!!
~ 31-07-2015 12:50
Co się w tej Polsce porobiło ze w biały dzień grasują bezkarnie rózni bandyci i nikt na to nie reaguje? ani policja ani prokuratura ani państwo odpowiednim rzadzeniem Dlaczego wolno działać firmom telefonicznym na tzw odległość i fakturować nieumowne usługi? dlaczego wolno firmom stosować kilkunastostronicowe umowy nie do odczytania i zrozumienia(za gaz. za prąd za telefon itd) kłamliwe oferty gnębia ludzi całe dnie zarzucani jesteśmy setkami oszukańczymi ofert Zyjemy jak w dzungli gdzie ze wszech stron cos zagraża Nikt z obywateli nie może zyć spokojnie nie mamy żadnych praw i zadnego wsparcia w państwie Na co więc płacimy podatki?jakią dziś ma pomoc inwalida? kto mu pomaga zyc ?Gdzie sa radni ,posłowie władze miast? dlaczego wszyscy toleruja bezprawie i cwaniactwo?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group