Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9821
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Konsultacje społeczne w Piechowicach już dziś

Poniedziałek, 11 marca 2013, 8:39
Aktualizacja: 8:46
Autor: Mea
Piechowice: Konsultacje społeczne w Piechowicach już dziś
Fot. Urząd Gminy Piechowice
Pierwsze konsultacje społeczne z mieszkańcami Piechowic, w których będą mogli wypowiedzieć się czy są za przekształceniem trzech osiedli: Michałowice, Górzyniec, Pakoszów wraz z Piastowem we wsie, odbędą się już dzisiaj o godz. 17.00 w Bazie Rejonu Dróg Krajowych przy ul. Jeleniogórskiej 4 w Pakoszowie. Może wziąć w nich udział każdy mieszkaniec Piechowic.

Kolejne spotkania, na których piechowiczanie będą mogli zagłosować, czy chcą przekształcić Piechowice w gminę miejsko-wiesjką, odbędą się: 12 marca o godz. 18.00 w ośrodku „Zielone Wzgórze” przy ul. Kolonijnej nr 20a w Michałowicach, 13 marca o godz. 17.00 w ośrodku „Słoneczko” przy ul. Słonecznej nr 23 w Górzyńcu i 14 marca o godz. 17.00 w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Szkolnej 4 w Piechowicach.

Gmina na stronie internetowej prowadzi kampanię informacyjną. Powstał plakat, którego celem jest przybliżenie mieszkańcom zalet pomysłu. Wśród nich wymienia się możliwość pozyskania środków na: budowę dróg, chodników, kanalizacji, placów zabaw, parkingów, boisk, świetlic, wyposażenie szkół i przedszkoli, trasy spacerowe i szlaki turystyczne, rozbudowę sieci internetowej, budowę lub remont obiektów, imprezy i promowanie lokalnych produktów, zakładanie i rozwój małych firm oraz zakup różnorodnego sprzętu.

Piechowiczanie składali również pytania do Urzędu Gminy, na które urzędnicy odpowiedzieli: nie wszyscy mieszkańcy Piechowic będą musieli wymieniać dokumenty, dotyczy to tylko mieszkańców osiedli, z których powstaną wsie, natomiast wszyscy powinni wziąć udział w konsultacjach. Mieszkaniec może przyjść na każde ze spotkań ale tylko na jednym z nich może oddać swój głos, nie ma podziału na obszary głosowania.

Wsie nie utracą połączenia autobusowego i nie będzie nowych stref opłat, bez zmian pozostanie organizacja komunikacji. Zakład Usług Komunalnych będzie odśnieżał drogi i dbał o czystość i porządek na terenach wsi.
Urząd miasta będzie obsługiwał również wsie, a liczba urzędników nie wzrośnie. Sołtys nie będzie otrzymywał wynagrodzenia, natomiast rada w drodze uchwały może ustalić prowizję od zebranych podatków lub dietę. Liczba radnych pozostanie bez zmian, z Michałowic 1, z Górzyńca 2, z Piastowa-Pakoszowa 2. Nie są też konieczne wcześniejsze wybory, ustawowy termin to jesień 2014 roku. Rada sołecka będzie miała większe uprawnienia od rady osiedla, gdyż dysponuje obligatoryjnym funduszem sołeckim. Sołtys ma większe uprawnienia od Przewodniczącego Zarządu Osiedla, bo ma status funkcjonariusza publicznego. Osoby wymieniające dokumenty mogą liczyć na dofinansowanie, a decyzja będzie należała do rady miasta, wesprzeć może też rada powiatu. Skutki utworzenia wsi będą widoczne po 2015 roku.

Warto dodać, że z informacji o kosztach wymiany dokumentów wynika, że Rada Powiatu Jeleniogórskiego może, w drodze uchwały, zmniejszyć opłatę lub zwolnić od jej uiszczenia osoby, które po przekształceniu będą musiały wyrobić nowy dowód rejestracyjny pojazdu, gdy zmiana została spowodowana zmianami administracyjnymi. Niestety nie ma możliwości prawnej zmniejszenia kosztów wydania nowego prawa jazdy lub zwolnienia z opłaty mieszkańców tych trzech osiedli, po tym jak zostaną sołectwami. Aktualny koszt nowego prawa jazdy to 100, 50 gr.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
961
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group