Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 6273
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kiermasz świąteczny w okowach mrozu

Sobota, 19 grudnia 2009, 14:28
Aktualizacja: Środa, 23 grudnia 2009, 8:22
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kiermasz świąteczny w okowach mrozu
Fot. TEJO
Wreszcie mamy prawdziwy bożonarodzeniowy jarmark! Nie zakopcony i duszny namiot, który szpecił plac Ratuszowy, ale urokliwe kiermaszowe „miasteczko”, które do 22 grudnia będzie ozdobą Rynku. Jedynym minusem, i to znacznym – jest temperatura. Mróz daje dziś popalić wszystkim.

Kto spodziewał się powtórki z dwóch minionych jarmarków świątecznych, został miło zaskoczony. Już wczoraj rozpoczęto prace przy montażu straganów. Dziś kiermasz został otwarty. Od południa zaciekawieni mieszkańcy i turyści zaglądali do budek i nieśmiało kupowali świąteczne wiktuały i upominki. Kiermasz czynny będzie do wtorku w godz. 12 - 19. W tym czasie zaplanowane są też występy, o których niżej.

Jarmark świąteczny został zorganizowany przez Jeleniogórskie Centrum Kultury dzięki wspólnemu polsko-czeskiemu projektowi. Z Czech przyjechało kilkunastu wystawców oferując głównie drobne souveniry oraz smakołyki, na przykład gorące ciasto z migdałami. Zaprezentowali się także wystawcy z regionu. Rozpoznawaliśmy tych samych, którzy rozstawili swoje lady podczas wrześniowego jarmarku ekologicznego. Były miody, w tym także w postaci pitnej, oraz cieszące się sporym powodzeniem stoisko z winami. Największe wzięcie miał grzaniec: gorące wino podane z ziołami. Sami sprzedawcy nie mogli obyć się bez termosów, z których co rusz popijali rozgrzewające eliksiry.

W Rynku ustawiono także scenę, na której podczas trwającej do najbliższego wtorku imprezy wystąpią różne zespoły. Dziś zagrała już czeska grupa Jääääär (folklorystyczna muzyka dawna). Po południu zaśpiewa męski chór muzyki cerkiewnej OKTOICH. Jutro niedziela z Kabaretem Paka zaprasza na dzień pod hasłem „Święta na wesoło”, w ramach którego przeprowadzone zostaną konkursy i zabawy dla dzieci. Będą też występy zespołów Grál i Dámy z Kolína.

21 grudnia (poniedziałek) zaplanowano występy zespołów Řemdih oraz Trebuniów Tutków. We wtorek (22 XII) zaśpiewają Kowarskie Wrzosy, Holba oraz grupa Dei Gratia. Także we wtorek harcerze Jeleniogórskiej Chorągwi ZHP przekażą samorządowcom i mieszkańcom stolicy Karkonoszy Betlejemskie Światełko Pokoju. Stanie się to podczas wspólnej Wigilii. Życzenia świąteczne złoży wszystkim jeleniogórzanom i turystom prezydent Marek Obrębalski. Będzie wspólne kolędowanie oraz gorąca wieczerza.

W poniedziałek będzie można także spotkać na jarmarku część załogi Jelonki, która będzie promowała tytuł. Dostaniecie od nas kartki świąteczne, porozmawiacie z dziennikarzami. Złożymy sobie życzenia i poznamy osobiście naszych Czytelników. Zapraszamy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1099
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group