Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6347
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonoskie tradycje z Indianinem i Leninem – video

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 8 maja 2009, 14:02
Aktualizacja: Niedziela, 10 maja 2009, 8:01
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Dziewięćdziesięciu wystawców z atrakcyjnych regionów Polski, Czech, Austrii oraz Niemiec pokazuje do soboty swoją ofertę na rozpoczętym dziś przed południem Festiwalu Tradycji Karkonoskich Tourtec. Był rodowity Indianin oraz górale, którzy śpiewali o Iliczu z Poronina. Wystawcy mają okazję pozyskania klientów, ale nie tylko. Na dwa dni ubarwili życie Jeleniej Góry, a codzienność na placu Ratuszowym nabrała tempa.

– Impreza z lokalnej zaczyna nabierać coraz większej rangi i staje się międzynarodową. Z roku na rok jest coraz więcej wystawców. Tourtec staje się cenionym wydarzeniem w całym kraju – mówił otwierając festiwal Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski. To właśnie pracownicy starostwa postarali się, aby rozpoczęcie Tourtecu stało się oczekiwaną przez wielu chwilą.

W tym roku po raz pierwszy hasłem imprezy, która z targów przerodziła się w festiwal, są tradycje karkonoskie. Nie jest to bowiem wydarzenie ściśle handlowe, lecz także społeczne i kulturalne. Okazja do prezentacji oferty, ale też przyczynek do pochwalenia się tym, co jest u nas, a nie ma w innych częściach kraju. Taką samą logiką kierują się wystawcy spoza Jeleniej Góry: od Bałtyku, aż po Tatry, którzy chcą „sprzedać” tu swoje atrakcje.

Jacek Musiał, szef Aeroklubu Jeleniogórskiego, przedstawił najważniejszych gości festiwalu: samorządowców z bratniego Jablonca nad Nisou: burmistrza Petra Tulpę, Martę Prohazkovą, kierowniczkę Eurocentrum. Była też z nimi Katerina Hujerova, odpowiedzialna za stosunki międzynarodowe w jabloneckim magistracie. Powitano też przedstawicieli powiatu akwizgrańskiego z Niemiec. Był przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Jerzy Pokój, wicemarszałek dolnośląski Piotr Borys, zastępca prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i wielu innych vipów.

Specjalnym gościem festiwalu okazała się Paulina Kwaśniewska, miss Polonia i Miss Ziemi Jeleniogórskiej’08. Pani Paulina towarzyszyła Jackowi Włodydze i Piotrowi Borysowi w przechadzce wśród stoisk. Na dłużej zatrzymali się przy straganie z Jablonca, gdzie – oprócz dyplomatycznej wymiany zdań z Petrem Tulpą – wszyscy skosztowali świeżego i zimnego piwa Konrad z Vratislavic.

Podczas gdy na scenie odbywały się różne występy, życie targowe rozkwitało. W różnych miejscach placu Ratuszowego pachniało a to wędzonymi szynkami, a to bigosem izerskim, propozycji wystawców z Mirska. Gospodynie wiejskie częstowały pajdą chleba ze smalcem i małosolnymi ogóreczkami. Sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Złotoryi i możliwość wypłukania sobie kilku kryształków złota.

Zielonogórzanie promowali lokalne wino, górale – oscypki z grilla. Było też stoisko z Mielna i Rewala nad Bałtykiem. Było i z Białegostoku. Jedno z biur turystycznych zorganizowało oblężoną przez zwiedzających tombolę z nagrodami. Zaproszono też Indianina z Kanady, który przy popiersiu jelenia na 900-lecie miasta, odtańczył kilka brawurowych indiańskich tańców. Okazję wykorzystał też jeleniogórski sanepid, który rozdawał materiały promujące zdrowy tryb życia.

Główną scenę otaczali goście, którzy już zwiedzili stoiska: były tam występy rozmaitych grup. Głośnymi brawami nagrodzono dzieci z przedszkoli nr 1 i 2 z Piechowic. Zaśpiewali też górale z Nowego Sącza. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się przebój o Leninie, chłopaku z Poronina. – Mówili, że mi to dedykują – uśmiechał się starosta Jacek Włodyga.

Festiwal jest tłem do rozmów „kuluarowych” lokalnych polityków i przedsiębiorców. Jego wymiernym skutkiem bywa nawiązanie kontaktów nie tylko w branży turystycznej. Tourtec, któremu patronuje minister sportu i turystyki, potrwa do soboty, do godziny 18. Do tej samej pory stoiska będą czynne dziś. Kto przyjdzie na plac Ratuszowy, nie pożałuje. – Szkoda, że taka impreza odbywa się tylko raz do roku – można było usłyszeć od wielu gości festiwalu.

.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Ysia 8-05-2009 14:37
Super impreza promująca Powiat Jeleniogórski.Brawo Panie Starosto!!Pierożki i ciasta Koła Gospodyń Wiejskich z Mysłakowic wspaniałe!!!!!
~m 8-05-2009 15:32
piękne obrazy p.Izabelli Datkun-Masalskiej ! Impreza bardzo udana.
~ 8-05-2009 15:32
a mozna skosztowac tych pierozków za free?
~ 8-05-2009 15:39
regionalne specjały, Indianin, Miss Polonia, Starosta, Sanepid i w kącie stolik z tandetnymi wiatraczkami, skaczącymi pieskami i inną chińszczyzną... normalnie prowincjonalna cepeliada
~LR 8-05-2009 16:45
Zdjecie nr 57 wygrywa, czyje to bylo stoisko?
~ago 8-05-2009 17:00
Widzę, że nawet Burmistrz Lwówka Śl. (na zdj.25), chociaż kontuzjowany, także przybył na tę imprezę.
~..moje slowo.. 8-05-2009 18:26
..Pnowie PAWLAK i KARGUL z Lubomierza na Jelonkowy Jarmark..PRZBYLI.HankaOdRumcjsa..a TWJEGO MEZA tam nie bylo ??..
~jelel 8-05-2009 19:08
ble ble ble ble byłem widziałem i taka cepelia że szok, mydlenie oczu ludziom nic nie pomoże.To co sie dzieje na placu ratuszowym to żenada, ledwo sie mozna z wózkiem przecisnąć miedzy ogródkami z piwem, takie imprezy to na wsi dla rolników dobre a nie dla ludzi z miasta.To jest zatykanie dziur papierem i napewno nie jeden przyzna mi racje.Poprostu żaaaaallll......
piipi 8-05-2009 21:06
..do - (..Jelen)..tam byli ludzie z miasta !.WIDZIALAM ..i czulam !. ONI rowniez brzydko pachna..nadmierna iloscia piwa.
~do piipi 8-05-2009 23:54
piipi - dlaczego zdradzasz "Jelonkę" ??? (http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,390)
~ago 9-05-2009 22:54
Ten czerwony brat Lenina, nawet się fajnie poruszał w swoim tańcu.
~ago 10-05-2009 20:07
Jakby co to ja lubię ten naród. Ten Indianin fajnie tańczył.
~ 11-05-2009 16:59
a ta "miss" po co tam/ ;/?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group