Wtorek, 2 marca
Imieniny: Heleny, Halszki, Pawła
Czytających: 4106
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Już jutro pielgrzymka na Śnieżkę. Po raz 330.

Wtorek, 9 sierpnia 2011, 9:04
Aktualizacja: Sobota, 13 sierpnia 2011, 14:28
Autor: red
KARKONOSZE: Już jutro pielgrzymka na Śnieżkę. Po raz 330.
Fot. www.karpacz.pl
10 sierpnia w południe w kaplicy świętego Wawrzyńca na Śnieżce rozpocznie się odpustowa Msza Święta z racji dnia patrona świątyni oraz ludzi gór.

Tradycyjna pielgrzymka na najwyższy szczyt Karkonoszy wyruszy jutro, w dniu świętego Wawrzyńca, o godz. 8. 30 sprzed kościółka Wang w Karpaczu Górnym. Na Śnieżce w samo południe przed barokową kaplicą św. Wawrzyńca rozpocznie się koncelebrowana Msza Święta odpustowa, którą sprawować będą biskup legnicki ks. Stefan Cichy oraz, najprawdopodobniej, biskup Hradec Králové ks. Jan Vokál.

W uroczystościach – tradycyjnie – zapowiedziano udział prezydentów Republiki Czeskiej i Rzeczpospolitej Polskiej, a także grona ludzi gór: przewodników, ratowników górskich i licznej rzeszy turystów. O godz. 13. 30 nastąpi poświęcenie tablic na symbolicznym cmentarzysku "Ofiar gór" i modlitwa za zmarłych w górach.

Pierwsza pielgrzymka w dniu świętego Wawrzyńca na Śnieżkę wg zachowanych źródeł miała miejsce 10 sierpnia 1681 roku. Sam święty Wawrzyniec, męczennik chrześcijański z III wieku naszej ery, uważany jest za patrona wszystkich ludzi gór, ale nie tylko. Uznawany jest za powiernika trosk wielu profesji, a szczególnym kultem obdarzali go w Karkonoszach wytapiacze szkła, hutnicy, górnicy oraz walońscy poszukiwacze skarbów, minerałów i kamieni szlachetnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group