Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Piotra
Czytających: 12031
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jubileusz języka esperanto

Sobota, 30 lipca 2022, 17:08
Aktualizacja: 17:34
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jubileusz języka esperanto
Fot. Przemek Kaczałko
W Jeleniej Górze i we Wrocławiu spotkali się ludzie z różnych stron świata, którzy posługują się językiem esperanto. Były konferencje, wykłady, wywiady, a także zwiedzanie regionu.

W poniedziałek (25.07) w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych odbyło się VI Międzynarodowe Sympozju i 88. AMO-seminario na temat 135 lat języka esperanto: ludzie, język, kultura i wydarzenia. Wśród prelegentów znaleźli się: James Rezenda Piton (Brazylia), Josip Pleadin (Chorwacja), Goro Christoph Kimura (Japonia), Andrzej Bobkiewicz (Polska), Stefan MacGill (Nowa Zelandia). Ponadto Emmauelle Richard z Francji opowiadała „W jaki sposób dobrze przygotować książkę, aby ją wydać?".

Jak podkreślają organizatorzy, kiedyś w Jeleniej Górze prężnie działała grupa esperantystów, pod kierownictwem profesora Tyburcjusza Tyblewskiego i po jego śmierci działalność zanikła.

Dzięki prezesowi KSON, z którym nasza organizacja współpracuje od wielu lat - postanowiliśmy przygotować takie seminarium, żeby pokazać, że język esperanto istnieje, jest przydatny i może być pomostem między narodami - podkreśliła Małgorzata Komarnicka, prezes Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej. - podczas prelekcji nie potrzebujemy tłumaczy, ponieważ wszyscy posługujemy się językiem esperanto. Proszę sobie wyobrazić konkursy, gdzie mamy kilka tysięcy uczestników i nie potrzebujemy tłumaczy - dodała M. Komarnicka.
Język esperanto jest używany na całym świecie i ma swoje początki w 1887 roku. Dr Zamenhof zaproponował, żeby ludzie na świecie mieli nie tylko język narodowy, ale też międzynarodowy. Nacjonalizmy były wtedy silne, a to pomogło być nam razem, zamiast ze sobą walczyć - wyjaśnia Goro Christoph Kimura z Japonii.

Pięknym zwieńczeniem trzeciego dnia był wieczór poetycki z ukraińską poetką - Julią Gladyr, pod hasłem “Pod rzęsami nocy”. Na zakończenie wizyty w Jeleniej Górze organizatorzy i goście spotkali się przy kamieniu z tablicą pamiątkową dedykowaną twórcy języka esperanto - Ludowikowi Zamenhofowi, który znajduje się w parku nieopodal ul. Wolności i Skłodowskiej-Curie w Jeleniej Górze (blisko jest także ulica Zamenhofa).

Zielona gwiazda na tablicy pamiątkowej to symbol nadziei - jest pięcioramienna, żeby swym językiem opanować 5 kontynentów. Życie wyprzedziło plany L. Zamenhofa, ale na świecie jest obecnie około 1 miliona osób, które się posługują tym językiem - powiedział Stanisław Schubert, prezes KSON-u, który liczy, że zainteresowanie esperanto w Jeleniej Górze odrodzi się.

Organizatorami „Lipcówki” byli: Europejskie Centrum Edukacji Międzykulturowej i Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

Twoja reakcja na artykuł?

27
87%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
295
Tak
41%
Nie
48%
Koncerty to nie moja "bajka"
11%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Aktualności
Półmaraton Jeleniogórski 2024
 
10 pytań do...
Śpiewam, jak nikt nie słyszy
 
112
Najazd policji na fabrykę narkotyków!
 
Karkonosze
Lizbonka też kocha Karkonosze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group