Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5153
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeleniogórzanie krzywdzeni przez NFZ? O tym debatowali miejscy radni

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 27 listopada 2012, 7:17
Aktualizacja: Środa, 28 listopada 2012, 7:28
Autor: Red
Fot. Angela
Problemy finansowe jeleniogórskiego szpitala (NFZ nie chce płacić za tzw. nadwykonania), które doprowadziły do ograniczenia od kilkunastu tygodni liczby przyjęć pacjentów nawet o połowę, zdominowały obrady wczorajszej (26 listopada) sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry. – NFZ krzywdzi jeleniogórzan zaniżonymi kontraktami w stosunku do innych tego typu lecznic w regionie – mówili radni. – To nieprawda – twierdził zastępca dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Michał Dzięgielewski.

Wniosek o to, by radni na nadzwyczajnej sesji zajęli się problemem jeleniogórskiej służby zdrowia złożyła Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych przy poparciu wszystkich klubów radnych. Do nadzwyczajnej sesji nie doszło, ale najpierw 14 listopada zostało zorganizowane spotkanie w jeleniogórskim szpitalu, gdzie poinformowano radnych o problemie, a teraz taki punkt umieszczono w programie wczorajszej sesji, która miała przyjąć (lub nie) "Stanowisko Rady Miejskiej Jeleniej Góry w sprawie opieki zdrowotnej mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej".

- To jakieś nieporozumienie - słychać było w kuluarach. - Na tamtym spotkaniu nie było nikogo z NFZ, a teraz nie ma nikogo z dyrekcji jeleniogórskiego szpitala, ani z Urzędu Marszałkowskiego, który jest organem nadrzędnym dla Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Więc jak można o problemie rozmawiać kompleksowo - denerwowali się niektórzy radni. - Na dodatek przed sesją dostaliśmy stanowisko Rady, praktycznie nie konsultowane, które mamy przyjąć - mówili.

Na wczorajszą sesję przybyły trzy posłanki z naszego regionu: Zofia Czernow (PO), Marzena Machałek (PiS) i Małgorzata Sekuła- Szmajdzińska (SLD). - Temu problemowi powinna być poświęcona cała sesja, a nie kolejny punkt jej programu - mówiła Marzena Machałek. - Jedna trzecia wysokości kontraktów NFZ dla jeleniogórskiej lecznicy, w stosunku do innych takich placówek medycznych w regionie, woła o pomstę do nieba - twierdziła posłanka. - Ja się na taką sytuację w naszej służbie zdrowia nie zgadzam i proszę radnych, żeby też się na takie procedury NFZ nie zgadzali - apelowała posłanka.

- Musimy wspólnie walczyć o zmianę podejścia NFZ do jeleniogórskiej służby zdrowia, bo to tam jest problem - twierdziła posłanka Zofia Czernow. A posłanka Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska apelowała, aby o tym problemie rozmawiać w jak najszerszym gronie. Zadeklarowała przygotowanie debaty, w której by uczestniczyli wszyscy zainteresowani.

Obecni na sesji szefowie innych placówek medycznych w regionie, także niepublicznych, zwracali uwagę, że nie poinformowano ich o spotkaniu w jeleniogórskim szpitalu, a przecież działają na tym terenie i także świadczą usługi w ramach kontraktów NFZ.

Zastępca dyrektora Dolnośląskiego Oddziału NFZ Michał Dzięgielewski przekonywał, że wszystkie placówki w regionie, na poziomie tego samego zakresu kompetencji, są traktowane jednakowo i przytaczał liczby. Radni zadawali wiele pytań. A Zbigniew Ładziński stwierdził: To zbyt poważny problem i dziwię sie, że ktoś chce to "załatwić" stanowiskiem. Gdzie jest dyrektor jeleniogórskiego szpitala, gdzie jest wicemarszałek Jerzy Łużniak i przewodniczący sejmiku dolnośląskiego Jerzy Pokój, obaj jeleniogórzanie? - pytał.

Przewodniczący Rady Janusz Grodziński poinformował, że nie ma nikogo z dyrekcji jeleniogórskiego szpitala, bo pojechali do wrocławskiego NFZ negocjować przyszłoroczne kontrakty. Tłumaczył, że nie poświęcono problemowi jeleniogórskiej służby zdrowia całej sesji, bo miasto nie jest właścicielem żadnego z podmiotów leczniczych i nie ma bezpośredniego wpływu na ich funkcjonowanie. - Nie mniej, możemy wyrażać swoje zdanie i domagać się zmiany sytuacji. Temu ma służyć wypracowane stanowisko, które trafi do decydentów w tej sprawie. To dopiero początek drogi, będziemy nadal domagać się poprawy sytuacji w jeleniogórskiej służbie zdrowia - podkreślał.

Ostatecznie radni jednogłośnie przyjęli stanowisko, w którym: Rada Miejska Jeleniej Góry wyraża stanowczy sprzeciw wobec sposobu organizacji działań służby zdrowia i systemu finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a także wobec skutków prowadzenia negocjacji oraz realizowania kontraktów na opiekę zdrowotną w Jeleniej Górze i w regionie. (...) Wnosimy o głębokie zrewidowanie procedur, stosowanych przez wojewódzkie instytucje, zajmujące się ochroną zdrowia, przystosowanie trendów i modeli finansowych do faktycznych potrzeb lokalnej społeczności oraz zweryfikowanie zakresu współpracy, zarówno w części finansowej, jak i organizacyjnej, bez czego trudno jest mówić o prawidłowej współpracy w sprawach zapisanych w Konstytucji RP jako fundamentalnych dla społeczeństwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~zz 27-11-2012 8:07
Z zatkanym uchem czekałem do Laryngologa tydzień czasu na NFZ.Taki zabieg powinien być wykonywany u lekarza rodzinnego.2 min i po sprawie.
~turist 27-11-2012 8:36
turyści przyjadą ,podleczą się za nasze limity,a my zdychajmy
~ha ha 27-11-2012 8:41
a gdzie WÓJCIKOWA.PRACĘ ROZDAJE W RUP.TA BABA TO OKAZ ZDROWIA.PRAWDA
~pytanie 27-11-2012 8:50
kto to jest ten płaczący radny na zdjęciu? aż tak źle w szpitalu, że radni płakali na sesji?
~w13 27-11-2012 8:51
ciekawe czy ktos zadał pytanie o zasady konkursu ofert na specjalistykę w jeleniej górze, czemu caly oddz. okulistyki ze szpitala mial tez pracowac w KCM/tak zgloszono do konkursu/ albo zapytał dyr. bukowca/na zdjeciu/ jak pracuje u niej ordynator ginekologii /bo według oferty 3 x rano pracuje poza szpitalem m.in w KCM,
~turysta 27-11-2012 8:55
do turist Turyści akurat przyjeżdżają po to, by leczyć się w tym beznadziejnym szpitalu? ?????Najwyżej ci obcy to ofiary wypadków, a i tak z poważniejszymi obrażeniami są odsyłani do innych szpitali.
~17sqandal 27-11-2012 9:16
fundusz zdrowia nie tylko oszukal szpital w Jeleniej Górze ale całe polskie spoleczeństwo , ten twór powinien zniknąc tylko pieniądze na jego działalność wydajemy a oni co? ano mają ciepłe posadki i bezczelnie udają ze coś robią a biedny naród choruje i cierpi bez żadnej pomocy . Chorować w Polsce to należy mieć zdrowie
~grabiegrabie 27-11-2012 9:28
podobno wszystkie kobiety kochają Tuska bo zapewnił im pracę do 67 toku zycia i nie zachorują...
~@ 27-11-2012 9:30
Czyżby wrociła PRL,wokół same sukcesy, żeby nas tylko nie zabiły? Którą potęgą gospodarczą świata jesteśmy? Donaldzie , uczyć się od Ciebie sztuki propagandy. Mistrzu populizmu i fałszu. A prawda jest taka - król jest nagi, powtarzam - nagi. To ostatnie do lemingów , wyznawców Donka.
~@ 27-11-2012 9:32
POD WZGLĘDEM REALNEJ SIŁY NABYWCZEJ MIESZKAŃCY POLSKI SĄ PIĄTYM NAJBIEDNIEJSZYM SPOŁECZEŃSTWEM UE !!! Biedniejsi od nas są tylko mieszkańcy Rumunii, Bułgarii, Litwy i Łotwy.
~Pacjent 27-11-2012 9:33
Rozwiązać NFZ-ty. Sprzedać majątek, biurokratów zwolnić i znajdą się pieniążki na wszystko. Co za .............. (partia polityczna) te NFZ-ty usankcjonowała?....Osoby odpowiedzialne za ten nieudany eksperyment osądzić. Wiem, że to piękne, aby stało w zgodzie z prawdą obiektywną, a ponadto realne w tym Państwie. Mam pytanie do radnych. Kto płaci za tą nasiadówkę w Ratuszu bez realnych szans na rozwiązanie tego problemu oraz czy Rajcy mają kompetencję, aby coś z tym zrobić?
~chory 27-11-2012 9:35
A dlaczego radni nie dyskutowali o jakości usług medycznych w tym szpitalu i o stosunku do pacjentów na niektórych oddziałach. Wtedy stałoby się jasne, dlaczego przyznawane środki są tak niskie. NFZ zapewne woli dać tym. którzy leczą jak należy za te same pieniądze, a nie dążą do "mistrzostwa świata" w wyciąganiu pieniędzy z NFZ, manipulując prostymi procedurami zamiast konkretnych zabiegów...
~Pacjent 27-11-2012 9:38
Do - 27-11-2012 09:32: Zapomniałeś o Albanii? Możliwe, że Albania już lepiej ekonomicznie wygląda niż dawniej. Bo zawsze było tak, że Polaka była przed Albanią. Więc chyba Polska jest za Albanią obecnie.... Pozdrawiam
~Ryś z Klanu 27-11-2012 9:39
Dlaczego Pani przychodzi do mnie z tym tak późno ?! ...Bo czekałam 1,5 roku na wizytę...
~pytajnik 27-11-2012 9:40
Gdzie p. Czernow była dotychczas, skoro obudziwszy się nagle podaje tak świetne recepty? Ano zapomniałem, że ta Pani ma zawsze na wszystko receptę /w gadaniu/
~witek-53 27-11-2012 9:55
czy nie było nikogo na tej sesji kto zadał by pytanie dlaczego w szpitalu jest 7 dyrektorów rozbudowa administracji i ustawianie kolesiostwa z PO to domena niszczenia tego szpitala lepiej zwolnic pielęgniarki albo odebrac im premie bo trzeba kasy na zaspokojenie potrzeb władzy premie nagrody dla działaczy PO a szpital niech dalej tonie w długach a pocjęt nirech się leczy prywatnie jak go stac jak nie to do piachu taka jest polityka tej władzy naturalna selekcja
~HaHa 27-11-2012 9:58
Panie Michale, gdyby wszystkie placówki w regionie były traktowane jednakowo, to nie było takiej szopki, że Wojewódzkie Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej zamyka pięć specjalistycznych przychodni, a Karkonoskie Centrum Medyczne dostaje czterokrotnie większy kontrakt niż dotychczas. Ja się pytam Pana, w czym KCM jest lepszy od WCSKJ? W tym, że jest to prywatna firma, a szpital państwowy? Widać, że zależy Wam na tym, aby szpital dostawał najmniej pieniędzy, a taki KCM dostawał o wiele więcej kasy. Powinniście pieniądze przeznaczać na państwowe szpitale, a nie prywatne przychodnie!
~ 27-11-2012 10:13
pokaż lekarzu co masz w garażu
~ 27-11-2012 10:23
wprowadzić jak w Czechach opłate jak się idzie do lekarz w przeliczeniu 5 zł , to liczba "chorych" spadnie o połowę , ludzie pójda do lekarza jak jest potrzeba , w niemczech taka opłata jest od dawna- opłata gabinetowa - też liczba chorych spadał ,a hipochondrycy niech chodzą prywatnie
~Weteransx 27-11-2012 10:31
Towarzystwo wzajemnej adoracji z Urzędu Narszałkowskiego do wymiany. Maja problemy finanansowe to nie dbają jako organ założycielski o stan ochrony zdrowia własnych szpitali. łatwo zarządzać cudzymi pieniędzy na restrukturyzacje gorzej własnymi. To towarzystwo pseudopolityków zdrowotnych niech się spotka na Western City z KCM i dalej niech zastanawia się jak rolować ludzi.Pani P Dyrektor KCM zaprosi znowu polityków i starostów i prezydentów na imprezę i będzie znowu dobrze. Będzie ku temu znowu okazja opłatkowa itp bzdurne spotkania miśkowania z Od czasu do czasu poproszą Pana Europosła z wnuczkiem na pomoc !! A na razie trzeba skończyć kolejny dwór PO Termy Cieplickie i doprowadzić go do bankructwa !!!!
~Franciszek K 27-11-2012 10:41
W październiku 2012 NSZZ Solidarność zorganizował akcję protestacyjną pod siedzibą NFZ we Wrocławiu, występując w interesie szpitali regionu jeleniogórskiego. Trzy tygodnie później byliśmy na spotkaniu z dyrekcją NFZ we Wrocławiu wskazując tam na różnice w poziomie kwot przypadających na pacjenta w Jeleniej Górze a pacjenta we Wrocławiu czy też Wałbrzychu. Dobrze że władze Jeleniej Góry podjęły ten temat - szkoda że nie zaprosili nas, na tą sesję bo moglibyśmy trochę informacji w tej sprawie przekazać, a dodatkowo jest większa szansa na osiągnięcie sukcesu jeżeli razem dąży się do tego samego celu. Pozdrawiam. Franciszek Kopeć Przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność
~mim 27-11-2012 10:45
We Wrocławiu rejestracja do kardiologa na 2019r....,a pan Dzięgielewski mówi,żeby znaleźć przychodnie,która ma krótszy termin.Dziennikarka znalazła termin, we wskazanej przez pana Dzięgielewskiego przychodni na Dobrzyńskiej, na ... 2017 r.....Rzeczywiście, krótszy :)))
~Pacjent 27-11-2012 10:49
Ja już od dawna jestem bardzo niezadowolony z NFZ- tu. Moje miesięczne składki na fundusz są rzędu 400zł , a jak się zdarzyło ,ze potrzebuje raz na pięć lat skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych to okazuje się ,że już w listopadzie nie ma limitów i miejsc na ten rok, tylko mogą mnie zapisać na luty 2013. Prywatnie oczywiście, proszę bardzo miejsca są. Całe te zabiegi kosztują mnie tyle co jedna miesięczna składka. To ja się pytam gdzie jest moja kasa?
~Wynocha! 27-11-2012 11:29
Gratuluję naszej Radzie stanowczości. Ta cała szopka z NFZ: wezwanie na negocjacje dyrektora Szpitala Wojewódzkiego akurat w tym dniu, nieobecność Pokoja, Malczukowej, itp świadczy jak bardzo mają nas we Wrocławiu za durni. Cynizm i bezczelność wrocławian, pazerność na pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego, chamskie groźby wrocławskich radnych Sejmiku Dolnośląskiego, że jak Wrocław nie będzie dostawał dużych pieniędzy to rozwiążą Sejmik, świadczą o tym jak bardzo wadliwa jest reforma samorządowa. Wrocław prawem diabła stał się siedzibą władz PO, PiS, PSL, SLD. Wszystkich trzymają za pysk. A gdzie jest "nasz" poseł Schetyna? Gdzie byli pozostali posłowie z tego okręgu jeleniogórsko-legnickiego? Po jaką cholerę ich wybraliśmy?
~!!!! 27-11-2012 11:32
Ale PO co tyle pisać! Magazynier jak ma braki to płaci albo idzie do paki. Dyrekcja się nie sprawdziła zwolnić jak mają honor powołując się na przysięgę Hipokratesa ,podać się do dymisji. To NFZ,czy UM jest winny to układy w szpitalu ,chęć przejęcia ,prywatyzacja.
~ 27-11-2012 13:01
tu zdecydowanych działań trzeba jakieś lincze rabacje
~księgowy 27-11-2012 13:53
Nasze pieniądze na szpitale i leczenie są i to w nadmiarze - tyle że w Afganistanie...
~taaa 27-11-2012 14:10
Problem mamy wszyscy, dyrekcja szpitala ma "nadwykonania" za komuny dostali by premię za przekroczenie normy. Dzisiaj dostają joby za to że leczą nie mając pieniędzy w budżecie, który zabezpieczył im NFZ czytaj minister Rostowski czyli rządząca koalicja. Jeśli mieć pretensje to do naszych przedstawicieli w parlamencie, którzy godzili się na tak skandaliczny budżet i brak jakichkolwiek reform. Prób prywatyzacji służby zdrowia nie należy traktować jako reform. Wszyscy mówiący o reformach mają dziwnie skrzywione spojrzenie na ochronę zdrowia, widzą ją poprzez lekarzy, pielęgniarki, NFZ-ty a pacjenta tam niewidać. Zależy im na leczeniu a wyleczenie z choroby to jak się uda.
CН.W.D.P. 27-11-2012 16:54
REDAKCJA ŚPI...
~w13 27-11-2012 19:06
wszystko jest proste/...NFz a tutaj pan dr DZ.... uwaza ze wszystko jest ok zgodnie z procedurami a nawet powiedzial ze go nie dziwi jak lekarz jest wykazany np. 110 godz /tyg bo on tez tak pracował...i tutaj nic nie załatwimy...a teraz pole do popisu dla PO/ i tu niechodzi o sympatie polityczne ale o realia władzy/..o tym co w NFZ decyduje premier/min zdrowia/ dyr funduszu z poręki premiera..i dalej dyr z wroclawia NFZ...wiec jesli nawet procedury maja dobre to jesli wynik jest zły i pogarsza opieke zdrowotną w naszym miescie to nalezy dzialac...prezydent z PO marszalek z PO przew. sejmiku z PO , wazny posel S. /nasz/ pani posel czernow/ tez chyba z grupy władzy PO/ i co jaki mają wpływ walcząc o nasze sprawy.. albo żaden albo nic nie potrafią... wybór oceny nalezy do was..
~Jel... 27-11-2012 20:26
do~ - chcesz ja w Niemczech? dobrze tam ludzie starsi i nie tylko maja o wile lepszą opiekę a na dodatek ci co mają niskie emerytury maja darmowe leki no i tam się nie czeka długo na wizytę do lekarza.Jeśli idzie o kontraktowanie Kliniki prywatnej czy Państwowego szpitala to i poradnie specjalistyczne prywatne też pozbawić kontraktu z NFZ -a to już byłby absurd.
~nnnn 27-11-2012 20:26
radni bezradni patałachy banda nieudaczników
~xxx 27-11-2012 20:47
i po co płacimy te składki skoro nie możemy się za nie leczyc
~abc 27-11-2012 21:01
Pogadali, po biadolili czas szybko zleciał i zostało po staremu ,ale nikt im nie zarzuci że nie są wrażliwi na dole i niedole zwykłych ludzi.
~wróżka 27-11-2012 21:03
Byłam słyszałam i zrozumiałam. Jelenią Górą rządzi BELZEBUB, ARCHANIOŁ GABRIEL i jego rozmnożone pieruńskie plemię. Ważniejsze było na Radzie Miasta sikanie piesków, zapomnieli o sikaniu sikorek, kun, jelenic i jelonków. SKARGI OBYWATELI ZŁOŻONE DO RADY MIASTA POWINNY BYĆ ROZPATRYWANE W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI. ZGŁOSIĆ NALEŻY TAKĄ UCHWAŁĘ. Kto składa skargi do Rady Miasta stary człowiek ,któremu się wydaje ,że Rada Miasta mu pomoże a i owszem pomoże mu tak siedzieć długo jak za czasów WIELCE SZANOWNEGO PANA KRÓLA. Takie czekanie dla ludzi chorych, niepełnosprawnych, starych jest wielce upokarzające, poniżające , niegodne, bardzo przykre siedzieć i oglądać komedie w 15- 16 aktach. To Wam Szanowna Rado! płacą za sesje, dają kawkę ,herbatkę i wodę do popicia,ciasteczko .ETYKI , KULTURY BRAK.
~pomocy 27-11-2012 22:53
hej wiem ze na temat ale czy jest salon tatuaży który robi tatuaże henny bardzo proszę o odpowiedz
~2 28-11-2012 10:16
Pani na fotce 4 wygląda jak pacjentka która się tłumaczy dlaczego się poddała zabiegowi nadwykonanemu?
~ 5-12-2012 9:59
MOI DRODZY. 17GO LISTOPADA MIAŁA BYĆ PRZEPROWADZONA KONTROLA W SZPITALU JELENIA GÓRA ZABOBRZE. I PROSZĘ SOBIE WYOBRAZIĆ ŻE CAŁA KADRA SZPITALA WIEDZIAŁA O KONTROLI NA 10 DNI PRZED TERMINEM??????????? TO PYTAM SIĘ DO CHOLERY!!!!!!!!!!!CO TO ZA KONTROLA??????????????????MOŻE WRESZCIE SIĘ KOŚ TYM ZAJMIE??/KONTROLA POWINNA BYĆ KONTROLĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 5-12-2012 10:17
PROPONUJĘ ABY KTÓRYŚ Z RADNYCH MNIEJ ZNANYCH UDAŁ SIĘ NA IZBĘ PRZYJĘĆ I ZOBACZYŁ NA WŁASNE OCZY JAK TRAKTOWANY JEST PACJENT??????????????????????????????????
~ 5-12-2012 10:28
PANA Z PIERWSZEGO ZDJĘCIA Z BOLĄCĄ GŁOWĄ ZAPRASZAM NA SOR. JAK POSIEDZI OD 17.30 DO 24.25 BEZ POMOCY TO OD RAZU WYZDROWIEJE!!!!!!!!!!!!!!!! ŻYCZĘ RADNYM TEGO SAMEGO CZEGO DOŚWIDCZYŁAM NA WŁASNEJ SKÓRZE.
~ 5-12-2012 10:55
SZPITAL JELENIA GÓRA ZABOBRZE. KIM JEST PANI DULL ABY DECYDOWAŁA KOMU ZROBIĆ TOMOGRAFIĘ GŁOWY A KOMU NIE???????????????JEDEN MA ŻYĆ A DRUGI NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!CZY PANI DULL UWAŻA SIĘ ZA BOGA?????????????????????PODWAŻAJĄC OPINIĘ SPECJALISTY NEUROLOGA??????????????///O CO TU CHODZI??????????????????????????//MOŻE KOŚ SIĘ TYM ZAJMIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group