Poniedziałek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 15856
Zalogowanych: 33
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórska młodzież poznaje perełki regionu i... zdobywa medale

Środa, 23 stycznia 2013, 7:24
Aktualizacja: Czwartek, 24 stycznia 2013, 8:27
Autor: Mea
Jelenia Góra: Jeleniogórska młodzież poznaje perełki regionu i... zdobywa medale
Fot. Mea
Seminarium „Edukacja i propagowanie turystyki wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych” zorganizowane w ramach projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie” przez Zespół Szkół Ekonomiczno–Turystycznych odbyło się wczoraj (22.01.) w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. – Celem projektu jest poznanie przez młodych ludzi regionu jeleniogórskiego, pisarzy z nim związanych, zabytków, instytucji kultury, a także integracja uczniów oraz udział w konkursach – powiedziała Kazimiera Pitera, koordynator projektu.

Podczas seminarium prof. dr hab. Andrzej Rapacz z Uniwersytetu Ekonomicznego mówił o „Propagowaniu turystyki wśród młodzieży”, dr Andrzej Raj z Karkonoskiego Parku Narodowego opowiadał o wycieczkach młodzieży, Alicja Raczek z Książnicy Karkonoskiej omówiła odwiedziny młodych ludzi w instytucjach kultury, a Ivo Łaborewicz z Archiwum Państwowego mówił o „Znaczeniu dokumentowania działań”.

W projekcie, wspieranym przez Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jelenia Góra oraz Książnicę Karkonoską, biorą udział jeleniogórskie szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Ponadto inicjatywa wspierana jest przez Muzeum Miejskie „Dom Gerharda Hauptmanna” w Jagniątkowie, Wydawnictwo Ad rem oraz „Plan”, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Karkonoskie, a także Muzeum Przyrodnicze. Obecnie trwa już czwarta edycja projektu, a podczas spotkania podsumowano poprzednie.

- Początkowo projekt skierowany był jedynie do uczniów szkół ponadgimnazjalnym, ale rozszerzyliśmy go również na gimnazja. Oferta jest bogata, są w niej m.in. ciekawe wycieczki krajoznawcze, czy też konkursy z wiedzy o regionie i poetyckie, w których młodzi miłośnicy okolicznej przyrody oraz zabytków mają okazję się wykazać, nie tylko wiedzą, ale również umiejętnościami twórczymi – mówiła Joanna Marczewska, dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

Ponadto organizowane są rajdy lingwistyczno-krajoznawcze, wycieczki do muzeów i galerii, konkursy filmowe i plastyczne. Uczestnicy uczą się patriotyzmu, poznają też zasady obowiązujące na szlakach. - Niestety wielu młodych ludzi nie zna atrakcji, jakie oferuje nasza przyroda, a poprzez takie działania chcemy im to przybliżyć, bo naprawdę mamy piękne tereny w Kotlinie Jeleniogórskiej – dodała.

Za uczestniczenie w przedsięwzięciach projektu uczniowie zdobywają punkty i medale: zielone, srebrne i złote. W trzeciej edycji projektu pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Technicznych Mechanik i otrzymał przechodni puchar. Drugie miejsce ex aequo przyznano Zespołowi Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 oraz Zespołowi Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. Łącznie w trzeciej edycji uczestniczyło ponad 1500 uczniów, którzy już cieszą się na kolejne wycieczki.

– Wzięłam udział w wyprawach organizowanych w Karkonoszach, zwiedziłam Dom Hauptmanna w Jagniątkowie, a także widziałam proces wytwarzania szkła kryształowego w piechowickiej Hucie „Julia”. Uważam, że projekt jest bardzo potrzebny dla młodych osób, by mieli okazję poznać góry, przyrodę, dowiedzieć się, jakie zabytki nas otaczają - podkreśliła Roksana Wójcik z II Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze im. C.K. Norwida.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
676
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
 
Aktualności
Pożar Biedronki na ul. Sudeckiej
 
Aktualności
Trwa oczekiwanie na wyniki w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group