• Czwartek, 23 stycznia 2020
  • Godz. 14:28
  • Imieniny: Ildefonsa, Marii, Rajmunda
  • Czytających: 6816
  • Zalogowanych: 19
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Jeleniogórska młodzież poznaje perełki regionu i... zdobywa medale

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 23 stycznia 2013, 7:24
Aktualizacja: Czwartek, 24 stycznia 2013, 8:27
Autor: Mea
Fot. Mea
Seminarium „Edukacja i propagowanie turystyki wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych” zorganizowane w ramach projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie” przez Zespół Szkół Ekonomiczno–Turystycznych odbyło się wczoraj (22.01.) w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. – Celem projektu jest poznanie przez młodych ludzi regionu jeleniogórskiego, pisarzy z nim związanych, zabytków, instytucji kultury, a także integracja uczniów oraz udział w konkursach – powiedziała Kazimiera Pitera, koordynator projektu.

Podczas seminarium prof. dr hab. Andrzej Rapacz z Uniwersytetu Ekonomicznego mówił o „Propagowaniu turystyki wśród młodzieży”, dr Andrzej Raj z Karkonoskiego Parku Narodowego opowiadał o wycieczkach młodzieży, Alicja Raczek z Książnicy Karkonoskiej omówiła odwiedziny młodych ludzi w instytucjach kultury, a Ivo Łaborewicz z Archiwum Państwowego mówił o „Znaczeniu dokumentowania działań”.

W projekcie, wspieranym przez Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jelenia Góra oraz Książnicę Karkonoską, biorą udział jeleniogórskie szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Ponadto inicjatywa wspierana jest przez Muzeum Miejskie „Dom Gerharda Hauptmanna” w Jagniątkowie, Wydawnictwo Ad rem oraz „Plan”, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Karkonoskie, a także Muzeum Przyrodnicze. Obecnie trwa już czwarta edycja projektu, a podczas spotkania podsumowano poprzednie.

- Początkowo projekt skierowany był jedynie do uczniów szkół ponadgimnazjalnym, ale rozszerzyliśmy go również na gimnazja. Oferta jest bogata, są w niej m.in. ciekawe wycieczki krajoznawcze, czy też konkursy z wiedzy o regionie i poetyckie, w których młodzi miłośnicy okolicznej przyrody oraz zabytków mają okazję się wykazać, nie tylko wiedzą, ale również umiejętnościami twórczymi – mówiła Joanna Marczewska, dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

Ponadto organizowane są rajdy lingwistyczno-krajoznawcze, wycieczki do muzeów i galerii, konkursy filmowe i plastyczne. Uczestnicy uczą się patriotyzmu, poznają też zasady obowiązujące na szlakach. - Niestety wielu młodych ludzi nie zna atrakcji, jakie oferuje nasza przyroda, a poprzez takie działania chcemy im to przybliżyć, bo naprawdę mamy piękne tereny w Kotlinie Jeleniogórskiej – dodała.

Za uczestniczenie w przedsięwzięciach projektu uczniowie zdobywają punkty i medale: zielone, srebrne i złote. W trzeciej edycji projektu pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Technicznych Mechanik i otrzymał przechodni puchar. Drugie miejsce ex aequo przyznano Zespołowi Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 oraz Zespołowi Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. Łącznie w trzeciej edycji uczestniczyło ponad 1500 uczniów, którzy już cieszą się na kolejne wycieczki.

– Wzięłam udział w wyprawach organizowanych w Karkonoszach, zwiedziłam Dom Hauptmanna w Jagniątkowie, a także widziałam proces wytwarzania szkła kryształowego w piechowickiej Hucie „Julia”. Uważam, że projekt jest bardzo potrzebny dla młodych osób, by mieli okazję poznać góry, przyrodę, dowiedzieć się, jakie zabytki nas otaczają - podkreśliła Roksana Wójcik z II Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze im. C.K. Norwida.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~niecierpliwy 23-01-2013 12:29
Weź udział w referendum!!! Wypowiedz się czy władze Jeleniej Góry powinny zostać odwołane: http://moje-ankiety.pl/ankieta-wyniki/id-37242/sec-njBLIySB.html
~ala 23-01-2013 12:40
jak najbardziej zawiła ,papaj i reszta paczki won od koryta.Jeśli teraz nie będzie jedności wśród mieszkańców to dalej będą robić co chcą.Śmieci najdroższe w Polsce-jakim prawem-za mało do podziału?
~niecierpliwy 23-01-2013 12:42
http://moje-ankiety.pl/respond-37242/sec-njBLIySB.html
~Ryś z Klanu 23-01-2013 14:38
Gdyby nie wycieczki szkolne (przymuszane jak dawniej pochody 1 majowe) to muzeum można by zamknąć.
~*.jelenia123 23-01-2013 14:43
*.jeleniagora.vectranet.pl (78.88.*.*) Sam się odwołaj.
~:) 23-01-2013 18:34
Ooo mój były Pan od historii :) Nikt tak ciekawie nie opowiada jak Pan ! Pozdrawiam bardzo serdecznie :)
~ 23-01-2013 19:17
Perełkę regionu to widzę na zdjęciu 12-ym. I do tego torebka kolorystycznie dopasowana do włosów.
~ 23-01-2013 19:24
ten Raj to się wszedzie wepchnie.
~xxx 23-01-2013 20:30
W tytule jest napisane, że to projekt dla młodzieży, ale jakoś mało jej widać na zdjęciach.
~MaćkoPL 23-01-2013 21:24
,,Moja Mała Ojczyzna - Sudety Zachodnie" luuuudzie przestańcie wciskać młodym ciemnotę, będą mieli ojczyznę za parę lat, kiedy staną przed wyborem - wyjeżdżam stąd albo tańczę z drzwiami w pośredniaku. Do tego czasu pewnie bilety MZK i wszystko inne podrożeje tak, że nawet mając pracę nie będzie cię stać na zwiedzanie tych naszych pięknych okolic.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group