Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 8198
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra (nie) obojętna na tragedie na Ukrainie?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 30 grudnia 2014, 8:44
Aktualizacja: Środa, 31 grudnia 2014, 7:44
Autor: Angela
Fot. Archiwum
– Jestem poważnie zaniepokojony polityką Jeleniej Góry wobec miast partnerskich z Ukrainy – pisze Miłosz Kamiński, który zarzuca władzom miasta, że nic nie zrobiły by pomóc ludności Siewierodoniecka w związku z katastrofą humanitarną i zniszczeniami wojennymi, do których doszło tam m.in. w tym roku.

- Przedstawiciele miasta chętnie jeżdżą wizytować miasto partnerskie, a kiedy naprawdę można i trzeba pomóc, nie ma chętnych i nabiera się wody w usta – dodaje Kamiński. – Chcieliśmy włączyć się w pomoc temu miastu, ale nie dostaliśmy takiej szansy – odpowiada Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry.

Siewierodonieck od wielu lat jest miastem partnerskim Jeleniej Góry. Ale zdaniem Miłosza Kamińskiego, nic z tego partnerstwa nie wynika.

- W moim przekonaniu Jelenia Góra zaniedbała partnerstwo, a przynajmniej od pół roku nie wiadomo, czy ma na nie ochotę – pisze w liście do władz miasta Miłosz Kamiński. - Na stronie internetowej naszego miasta nie ma żadnej informacji o takiej współpracy po 2009 r. (obchody 75-lecia miasta partnerskiego), a w międzyczasie Siewierodonieck przechodził ciężkie chwile, m.in. ostrzał artyleryjski, zajęcie miasta przez separatystów oraz porwanie 15 sierpnia mera Walentyna Kazakowa, sekretarza Rady Miejskiej Andrieja Gawrilenko i jego zastępcy Siergieja Kunicy. Czy nasze miasto w ogóle przejęło się tymi wydarzeniami? Czy przejmuje się dziś jeszcze losem partnera z Ukrainy? (…) Proszę o wyjaśnienie, dlaczego miasto prowadzi taką politykę wobec ukraińskiego partnera, mimo oficjalnego poparcia polskiego rządu i władz bliskiej Panu Prezydentowi Platformy Obywatelskiej dla sprawy ukraińskiej? – dodaje Miłosz Kamiński.

Wiceprezydent Jerzy Łużniak wyjaśnia, że Jelenia Góra nie angażowała się w pomoc jako indywidualne miasto ponieważ przewożenie małych transportów przez ponad tysiąc kilometrów jest nieopłacalne. Do tego przekroczenie granic nie jest takie proste.

- W czerwcu br. Związek Miast Polskich zwrócił się do nas z zapytaniem czy deklarujemy chęć przyjęcia samorządowców z tego miasta i taką wolę wyraziliśmy – odpowiada Jerzy Łużniak. – Chętnych było jednak znacznie więcej i Jelenia Góra nie została wybrana. Być może uda nam się w II turze tej akcji. Jedyne co możemy robić to angażować się w pomoc organizowaną przez rząd i organizacje pozarządowe. I to robimy. Nasz samochód strażacki brał udział w przewożeniu transportu do Ukrainy – dodaje wiceprezydent.

Andrzej Ciosk z KM PSP w Jeleniej Górze potwierdza, że dwóch strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Jeleniej Górze wyjechało 16. grudnia br. samochodem kwatermistrzowskim w konwoju humanitarnym dla Ukrainy i dotarło do Charkowa. Do Polski strażacy wrócili 21. grudnia br.

Monika Jabłońska – Ankiel z Wydziału Kultury UM w Jeleniej Górze dodaje, że w lipcu i sierpniu br. Jelenia Góra wysyłała e-maile do miasta partnerskiego na Ukrainie z zapytaniem o potrzeby tamtejszej ludności, ale e-maile wracały. – Kontakt był poważnie utrudniony, zarówno telefoniczny, jak i mailowy – mówi M. Jabłońska – Ankiel. – Ponowimy go i jeśli uda nam się skontaktować z Ukrainą być może zorganizujemy zbiórkę i przekażemy ją za pomocą konwoju humanitarnego organizowanego przez rząd polski. W 2015 roku przyjmiemy też dzieci z Ukrainy, które przyjadą do nas ze swoją wystawą w ramach trasy europejskiej. W latach 2007 – 2013 razem ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Harcerstwa przyjęliśmy i sfinansowaliśmy pobyt w Jeleniej Górze ponad 200 ukraińskich dzieci. W tym roku, przez trudną sytuacje w kontaktowaniu się z Ukrainą, takiej możliwości nie mieliśmy – dodaje M. Jabłońska – Ankiel.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47) Dodaj komentarz

~Pablos 30-12-2014 8:57
Milosz Kaminski to kandydat na radnego z ramienia milosciwej nam platformy panujacej, wczesniej byl czlonkiem wspolnego miasta. ogolnie rzecz mowiac - polityk. napiszcie to! a nie ze obywatel jelonki!
~kola 30-12-2014 9:02
Panie Kamiński! Zajmij się pan najpierw głodnymi dziećmi w Polsce. A jak pan już zbudujesz tu dobrobyt to możesz na własną rękę (za własne pieniądze, których masz aż nadto)budować sobie pozycję pomocą Ukrainie!
~Tomek44444 30-12-2014 9:13
Panie Kamiński zainicjuj Pan akcję zbiórki. Bycie radnym to nie tylko wieczne wytykanie, to też praca u podstaw, tworzenie pozytywnego klimatu do działania. Dużo więcej byś Pan zyskał jakbyś rzeczywiście z własnej kasy wysłał chociaż paczkę, a potem wytykał. A tak to tylko bicie piany...
~wnuk wołyniaka 30-12-2014 9:39
Czy polactwo wesprze banderowską zarazę na UPA-inie ?
kazimierzp 30-12-2014 9:42
Miłosz! Jeżeli naprawdę leży ci na sercu problem mieszkańców wschodniej Ukrainy to skontaktuj się z księdzem Mikołajem Pileckim w Doniecku. Był on w Jeleniej Górze i utrzymuję z nim stały kontakt. Jest też ksiądz Grzegorz Raba - proboszcz z Ługańska który pełni posługę kapłańską też w Severodoniecku. Obecnie ksiądz Raba przebywa w Charkowie bo do Ługańska Go nie wpuszczają. Mogę też podać adresy i namiary mailowe osób zajmujących się bezpośrednią pomocą dla mieszkańców - jeżeli rzeczywiscie chcesz to w każdej chwili podam. Obecnie Severodonieck musi przyjąć kilkadziesiąt sierot z Doniecka które przebywały w Odes...e... Więc!?! W Severodoniecku jest wicemer Aleksander Olszański (z pochodzenia Polak) mozna też nawiązać z nim kontakt.
~Error 30-12-2014 9:43
"Wiceprezydent Jerzy Łużniak wyjaśnia, że Jelenia Góra nie angażowała się w pomoc jako indywidualne miasto ponieważ przewożenie małych transportów przez ponad tysiąc kilometrów jest nieopłacalne". A wczesniejsze jeżdzenie ponad 1000 km na wycieczkę do Siewierodoniecka było opłacane?
kazimierzp 30-12-2014 9:48
Jeżeli ktoś czuje potrzebę pomocy mieszkańcom wschodniej Ukrainy to sprawdzony kontakt: "Деливери": г. Донецк, пр. Ленинский, 43, отделение №2, +38(067) 541-20-60
~cywil 30-12-2014 9:51
Miłosz zajmij się lepiej problemami Janowic, a wschodniemu sąsiadowi pozwólmy załatwić swoje wewnętrzne problemy samemu!
~ted 30-12-2014 10:04
Jak można pomagać banderowskim faszystom? Mam nadzieję, że ta pomoc trafi do Doniecka i okolic, a nie dla tych morderców z Kijowa
~18 sqandal 30-12-2014 10:06
... no , no . A czy nie niepokoi pana bieda w Jeleniej Górze , czy nie widzi pan tego wokół siebie , tylko 1000 km pan widzi ma pan ewspaniały wzrok , pogratulowac .
~Nemezis7432 30-12-2014 10:13
Jak mordowali Polaków w czasie wojen to nikt teraz nie pamięta,jak chcieli teraz wojny to ją mają.Żadnej pomocy dla Ukraińców !!! UKRAINIEC ZAWSZE BĘDZIE UKRAIŃCEM. Zawistny naród.
~wołyniak 30-12-2014 10:17
W sumie tomiędzy innymi im "zawdzięczamy" to że mieszkamy na ziemiach odzyskanych.
~Le1K 30-12-2014 10:38
U nas ludzie glodni bez mieszkan a tu ukrainca pomagac? W imie czego? W jakim celu? Kto pomoze biednym polakom? Kto w razie czego liczy na pomoc obcym?
~ 30-12-2014 10:52
Dlaczego nie slychac o pomocy ze strony Bialorusi, Czech, Wegrow? Polska jak dojna krowa. Mamy tyle glodnych dzieciakow, mieszkajacych w okropnych warunkach. Oj, p Kaminski, wystarczy wziac adresy z MOPSu. Pracy ma pan co niemiara w kraju.
~znawca 30-12-2014 12:00
Bardzo bogaty kraj ta polska, ślemy wszystkim pomoc a tu od początku mrozów zamarzło w calym kraju ponad 30 osób :) nie dajcie się ogłupiającej propagandzie płynącej z mediów masowego rażenia. Ukry nigdy nie będą naszymi sojusznikami. Prędzej dogadają się z powrotem z Rosjanami a my jak zwykle wyjdziemy na tych "złych". Pozdrawiam ludzi rozsądnie myślących.
rymcycymcy 30-12-2014 12:58
Mając na uwadze komentarze powyższe łatwo odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule ! :) ...Jelenia Góra NIE jest obojętna na tragedię na Ukrainie ! :) ...Jelenia Góra cieszy się z nieszczęścia Ukraińców i życzy im jak najgorzej z powodów ...ogólnie historyczno-polityczno-społecznych :)
~... 30-12-2014 13:33
Dyskusja pełna wypowiedzi przesiąkniętych "prawdziwą, chrześcijańską miłością bliźniego!"
~ 30-12-2014 13:51
Przykazanie miłości prawi :Będziesz miłował bliżniego swego ,jak siebie samego. A zatem aby prawdziwie kochać bliżniego , zacznijmy od kochania siebie. I nie mylić miłości bliżniego od wścibiania nosa w nie swoje sprawy, bo my przecież jesteśmy taaaacy dobrzy.Każdy kto chce pomóc z własnej nieprzymuszonej woli,skorzysta z namiarów choćby Kazimierzap.Każdy, kto podejmuje jakieś działania musi być przygotowany na jego cenę i skutki.Ukraińcy powinni byli to wziąć pod uwagę. Kto chce , może w tym uczestniczyć,ale za WŁASNE pieniądze. Ja w sprawie Ukraińców takiej woli akurat nie posiadam i nie krępuje mnie to.Ale też cenię poświęcenie innych i wyłącznie ICH pieniędzy.A może tak sypnąć ulotki wzorem naszych historycznych sojuszników i przyjaciół, nam pomogły , Ukraińcom też pomoże (może).
~ 30-12-2014 13:58
A swoją drogą ciekawa jestem, ile naszych dzieci z nisko budżetowych domów, gdzie było /będzie za granicą w ramach wycieczki, wczasów,pobytów w związku ze świętami, feriami. Acha, Mikołaj przynióśł 100 paczek nawet niech po a 50 zeta, to jak to się ma do tych 2000 darmowych pobytów ?To nie miłóść bliżniego ,lecz zwykła rachuba. Przysłowie prawi bowiem : kochajmy się jak bracia, liczmy się jak żydzi. Uważam , zdrowa miłosć, zdrowe zasady.
~ 30-12-2014 14:00
sorry, 200 nie 2000
~daj 30-12-2014 14:15
te, daj najpierw sie najesc biednym i bezdomnym w jeleniej, a pozniej jedz na ukrainu i najlepiej nie wracaj juz do kraju.
~sumienie 30-12-2014 14:37
Zmarło 30 osób z własnej woli ,zastąpimy tych 30 przybyszami z Ukrainy ,jak był stan wojenny to WAM smakowaly paczki z zachodu a teraz nie pomożecie lepiej wyrzucić na śmietnik.
~ 30-12-2014 14:40
W SZPITALACH dzienny koszt posiłków to chyba 3 zł a ci na ukrainne się pchają,chyba zapomnieli jak nas traktowali ukraińcy w czasie wojny!!!!!!!!!!!!!!!
~~~sumienia 30-12-2014 15:05
Nie wiem, kto to WAM, bo z paczek z zachodu korzystali , ci , ktorym bidnie nie było. Samo życie :teraz i dawniej.Wiem, jak było za komuny,stanu wojennego , zarabiałam mniej niż średnio i to starczyło,nie widziałam potrzeby okupować parafiji jednej czy drugiej ( a światek lekarski , biedny jak zawsze i nienażarty ładował dary : kartony nawet past do zębów . Tylko wtedy tak naprawdę to nikt głodny nie był, pomoc społeczna przeżywała złote czasy, to nawet nie żal mi było tych z pospolstwa ,co dostali 1/2 kg hamerykańskiej mąki, za pól dnia stania ). A ~sumieniu proponuję resztki z bogatego stołu wysłąć tym na Ukrainie , a nie na śmietnik, zamiast obrażać resztkami lokalnych głodnych,chorych,bezdomnych... I lodówce i sumieniu lżej, tak za bezcen , i tak pod sercem zrobi się słodko...
~do Kamińskiego 30-12-2014 15:08
Panie Kamiński, poczytaj Pan trochę tekstów żródłowych o czystkach i rzeziach na Polakach, jakich w historii powszechnej nie było; poczytaj Pan, że Hitler i Stalin to "pikusie" wobec Ukraińców; popatrz Pan wokół siebie, ile jest w kraju biedy, opuszczenia, odrzucenia i zgryzoty; załatw Pan najpierw to u nas, a potem pędem na Ukrainę...
~ 30-12-2014 15:22
Pełno katolików na forum ale pomóc nikt nie chce papież w grobie się przewraca przez wasze głupie komentarze. Wstyd nie chcecie nie pomagajcie mam nadzieje że wam również w potrzebie nikt nie pomoże.
~ 30-12-2014 15:28
Rozrzutnosc w oslonie pomocy. Po pierwsze, tyle malych ciezarowek zamiast dwoch lub trzech wielkogabarytowych, ktore wypily trzy razy tyle co by trzy duze z naczepami mialy na dwa kursy, wielu strazakow potrzebnych w kazdej chwili w kraju zamiast podwojnej obsady na duzych ciezarowkach w ilosci 6 osob. Coz ,postaw sie Polaku !
~Lotnisko 30-12-2014 15:29
Katolicy katolicy nie napisze wiecej o was , bo wiecie kim jestescie i jacy jestescie .
~kk 30-12-2014 15:47
Na pomoc czekają także Polacy ze wschodu Ukrainy. Czy miasto jest w stanie przyjąc choc jedna polską rodzinę?
~sumienie 30-12-2014 16:17
1505 nic nie rozumiesz i nic nikomu nie pomogłeś ani anonimowo ani bezpośrednio .Polacy jako jedyna nacja na świecie nie umie z sobą egzystować .Poczytaj o polakach na emigracji ,na delegacji ,skłócona Polonia w stanach .
~Boss 30-12-2014 16:51
Jak ktoś chce pomóc to niech pomaga za swoje pieniądze moje podatki mają iść na moje potrzeby panie Kamiński załóż pan Swoją firmę zacznij pan robić coś pożytecznego jakaś produkcja usługi płać pan bezpośrednio podatki postaw pan na przykład jako firma komuś dom oddaj pan połowę zysku fiskusowi to inaczej pan spojrzysz na to co powinno miasto,państwo za te zabrane panu pieniądze wtedy budżet będzie dla pana budżetem a nie korytem bez dna do realizacji szczytnych celi
~............. 30-12-2014 18:53
a może byłoby dobrze nie wtrącać się w cudze sprawy, i nie wtykać nosa między drzwi bo może być przetrącony - ten nos oczywiście ...
~michałł 30-12-2014 19:02
mam w dxxxx Ukraine
~Brunner 30-12-2014 19:46
A może zafundujmy tym ukraińcom pobyty rehabilitacyjne- normalnie możemy zgodnie z czasem oczekiwania przyjąć ich już w 2020 roku
~ksawercia 30-12-2014 19:56
Platformerski rząd Ewy Kopacz woli dofinansować kwotą 16 000 000 zł. Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej, a nie potrafi pomóc naszym rodakom, których los rzucił na obcą ziemię. Skoro JP II tak często mówił o solidarności ludzkiej i wspieraniu biednych w potrzebie, to może i nasz bogaty Episkopat Polski też ruszy głowami,dźwignie tyłki i pomoże Polakom na Ukrainie. Miłosz ma racje ,że na wycieczki do miast partnerskich zawsze chętnie wożą się samorządowcy, ale jak można coś pożytecznego zrobić, to uchodzi z nich energia.
AnonimGall 30-12-2014 20:55
Krótka jest pamięć, oj krótka. To takie budujące było przyjmowanie pomocy z "zachodu" w latach osiemdziesiątych ale jak już się jest samemu "zachodem" to nagle kieszeń się zamyka :|
~ppor.NSZ 30-12-2014 21:00
Mam nadzieje, że chociaż zapalicie świeczkę na Wołyniu... A po drodze w Bieszczadach.
~ 30-12-2014 21:20
Tak było i tak jest ,że ci co nic nie osiągnęli w życiu nie mają mieszkania auta ,korzystają z opieki społecznej.Idąc po ulicy szpanują najdroższymi komórkami na raty i jakimiś dziwnymi tatuażami.I to ich dowartościowuje ,że są zauważalni w tłumie . A życie wymaga od nas dużo więcej,szkoda że zrozumią to dopiero na starość jako bezdomni.
~pan buk 31-12-2014 7:08
tak, pomagajmy, ściągajmy do Polski... a oni pozują później u nas z flagą UPA... klik--> http://web.archive.org/web/20141230175740/http://studrze.pl/rzeszowie-tez-pozuja-flaga-upa-studentom-zostanie-odebrana-karta-polaka/
~RomanG 31-12-2014 7:40
Mam nadzieje , ze plebani katoliccy z wlasnej kieszeni a nie z tacy dadza jakies pieniadze na ludzi z Ukrainy . Katoliccy plebani , do was pisze , ruszcie wasze katolickie duupy i jak nakazuje Pismo dajcie milosierdzie ludziom . Chyba , ze wasza katolicka wiara to sekta i macie w duupie wszytsko i wszystkich .
~gosc1234 31-12-2014 8:54
A czy Ukraina lub jakiś inny naród sfinansowal coś Polsce? nie.Nasz rząd nie pomoże własnym obywatelom a ukraincom odda ostatnie pieniądze. w podziękowaniu za bestialstwo Ukraińców sprzed wielu lat. Ukraińcy nic się nie zmienili.Dać im broń to zastrzela nas z naszej własnej broni.....
~komediant 31-12-2014 9:49
Jeleniogórzanie to dno. Te komentarze mówią same za siebie. Prędzej pomogę Ukraińcowi, naprawdę.
~tuskobus 31-12-2014 11:47
1. ukraiński przemysł zbrojeniowy produkuje broń i sprzedaje ją do rosji której armia przy pomocy tej broni walczy z ukraincami, to nie żadni separatyści tylko regularne wojsko rosyjskie walczy na ukrainie. 2. oligarchowie mają miliardy dolarów bo okradają państwo więc niech pomagają. 3. ukraińskie embargo na polskie mięso nadal obowiązuje 4. wołyń i brak przeprosin ze strony ludobujców ukrainców
~@komediant 31-12-2014 14:35
Pomagaj komu chcesz, to Twój hajs
~spokojny gosc 31-12-2014 15:04
Ludzie koniec roku sie zbliża - pokój i radość Wam Wszystkim w mowym 2015 roku.
~johan liebert 31-12-2014 19:02
Polacy widzę bardzo szybko zapomnieli o pomocy z zachodu jak nam Jaruzel do reszty gospodarkę rozłożył. Nie kocham Ukraińców ale naszym narodowym interesem jest, żeby Polska miała bufor od nieobliczalnego chanatu moskiewskiego.
~AD966 31-12-2014 19:48
Dupku..gospodarkę rozwalili hamerykanie przy pomocy styropianowcy,następnie wykupili za grosze zlikwidowali ,u nich bezrobocie 5,8% u nas 40%.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group