Konsolidacja zadłużenia to jedna z podstawowych metod restrukturyzacji kredytów gotówkowych, kart kredytowych, pożyczek samochodowych i wielu innych popularnych grup zobowiązań. Jak przedstawiają się podstawowe warunki konsolidacji kredytów w 2019 roku i na co musisz szczególnie uważać, aby nie pogorszyć szans na wyjście z dołka ekonomicznego?
Kredyt konsolidacyjny banki udostępniają nawet od poziomu 1000 złotych do maksymalnych widełek uzależnionych najczęściej od wartości majątkowego zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Pamiętaj, że nigdy nie uzyskasz maksymalnej wartości nieruchomości w restrukturyzacji zadłużenia, ponieważ to dla banku za duże ryzyko. Duże udoskonalenie spotykane już w praktycznie każdym banku to przekazanie pewnej kwoty kredytu konsolidacyjnego na dowolny cel konsumpcyjny. To mniej więcej 20-25%.
Banki mogą wymagać przy restrukturyzacji założenia dodatkowego rachunku rozliczeniowego, poręczyciela przy niskiej zdolności kredytowej klienta, praktycznie zawsze zaświadczenia o zarobkach. W konsolidacji rzadko zdarza się negocjowanie oprocentowania, chociaż przy bardzo dużej zdolności kredytowej warto próbować sił. W kredycie konsolidacyjnym dochodzi naturalnie do wcześniejszej spłaty rat, więc to doskonała szansa, aby z czasem wyrównać budżet, jeżeli już ustabilizujesz sytuację ekonomiczną. Najlepiej przy konsolidacji kredytów kierować się do banku, który od ręki gwarantuje wakacje kredytowe. W ten sposób już po uregulowaniu zobowiązań zyskasz około trzech miesięcy na bezproblemowe uregulowanie domowych finansów.
Maksymalnie kredyty konsolidacyjne zaciąga się z reguły do dziesięciu lat, rzadko dłużej ze względu na drastycznie rosnące koszty całkowite.
Tak, ponieważ kredyt konsolidacyjny to właściwie oddzielny produkt w bankowości detalicznej. Analiza zdolności kredytowa wpisuje się w uwarunkowania prawa bankowego, a także wewnętrznych wytycznych instytucji pożyczkowych. Na czym polega dobra konsolidacja? Unikaj zbyt wielu produktów dodatkowych w restrukturyzacji, próbuj negocjować oprocentowanie, nie przedłużaj maksymalnie okresu spłaty, chociaż niska rata może wydać się niezwykle atrakcyjna. Skorzystaj z wakacji kredytowych, aby jak najszybciej zbudować nadwyżkę finansową, dzięki której spłacisz część zobowiązania.
Konsolidacja zamyka z powodzeniem limity na kartach kredytowych, kredyty zaciąganie pod zastaw, pożyczki konsumpcyjne w bankach i parabankach, a nawet pożyczki oraz kredyty hipoteczne. Zabezpieczenie majątkowe w ramach restrukturyzacji ogranicza potrzebę wykazania bardzo dobrej zdolności kredytowej. Potwierdzaj zawsze zamknięcie długów po konsolidacji u doradcy w banku i samodzielnie. Analizuj też zapisy w BIK i BIG, czy przypadkiem nie popełniono błędów, bo to zdarza się od czasu do czasu.