Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6757
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jaja jak nie jaja i jakie piękne!

Czwartek, 26 marca 2015, 8:09
Aktualizacja: 8:13
Autor: C–W
Region: Jaja jak nie jaja i jakie piękne!
Fot. C–W
Wielkanoc nie musi być całkiem konwencjonalna. Są oczywiście terminy, normy i obyczaje uświęcone tradycją i wpisane do kanonów, ale te radosne w założeniu święta miewają też inną oprawę, odpowiadającą fantazji rozmaitych ludzi.

Kurze jajka, ozdobione według tradycyjnych wzorów mają swoje niezbywalne miejsce w koszyku ze święconką, ale na wielkanocnym stole ozdobą mogą przecież być także inne jajka, albo – jak mówiono za dawnych czasów – „wyroby jajopodobne”.

Kinga Superson z Mikułowej stara się, by każda kolejna Wielkanoc w jej domu zaznaczała się innymi ozdobami, choć ich podstawą jest zawsze jajko.
- Ale przecież nie musi być kurze – mówi. – Lubię zdobić gęsie, bo większe i daje większe możliwości. Z tych samych powodów czasami wybieram strusie jajka, bo one dają możliwości wręcz ekstremalne. Mogą być też jaja z papierowej bibułki, wykładane cekinami, albo kwiatami. Mogą być imitacje „jajek Faberge”, czyli zabawa w próbę odtwarzania jaj wykonanych ze złota i drogocennych kamieni przez jubilera o tym nazwisku dla dworu carskiej rodziny Romanowów.

Albo mogą być też jajka na poły cukiernicze. Wtedy przygotowuję piernikową wydmuszkę i zdobię ją lukrem. Pachnie jak piernik, wygląda, jak pisanka, więc ma wszelkie świąteczne atrybuty.

Popularną ozdobą wielkanocnego stołu w rodzinie innowacyjnej są też jajka ażurowe, ultrakruche. Wycina się wtedy skomplikowane wzory w wydmuszce za pomocą wiertła dentystycznego. Takie jajka są wyjątkowo piękne, ale też wyjątkowo delikatne i wystarczy jeden gwałtowniejszy ruch serwety na stole, żeby pozostało po nich tylko wspomnienie... poświąteczne.

Jajka a’la Faberge Kingi Superson są zdobione (w przypadku skorupek strusich) tysiącami mini-koralików i błyszczących drobin. Ich wytworzenie wymaga doświadczenia, czasu, ale też nieludzkiej wręcz precyzji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group