Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 7158
Zalogowanych: 48
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jaja jak nie jaja i jakie piękne!

Czwartek, 26 marca 2015, 8:09
Aktualizacja: 8:13
Autor: C–W
Region: Jaja jak nie jaja i jakie piękne!
Fot. C–W
Wielkanoc nie musi być całkiem konwencjonalna. Są oczywiście terminy, normy i obyczaje uświęcone tradycją i wpisane do kanonów, ale te radosne w założeniu święta miewają też inną oprawę, odpowiadającą fantazji rozmaitych ludzi.

Kurze jajka, ozdobione według tradycyjnych wzorów mają swoje niezbywalne miejsce w koszyku ze święconką, ale na wielkanocnym stole ozdobą mogą przecież być także inne jajka, albo – jak mówiono za dawnych czasów – „wyroby jajopodobne”.

Kinga Superson z Mikułowej stara się, by każda kolejna Wielkanoc w jej domu zaznaczała się innymi ozdobami, choć ich podstawą jest zawsze jajko.
- Ale przecież nie musi być kurze – mówi. – Lubię zdobić gęsie, bo większe i daje większe możliwości. Z tych samych powodów czasami wybieram strusie jajka, bo one dają możliwości wręcz ekstremalne. Mogą być też jaja z papierowej bibułki, wykładane cekinami, albo kwiatami. Mogą być imitacje „jajek Faberge”, czyli zabawa w próbę odtwarzania jaj wykonanych ze złota i drogocennych kamieni przez jubilera o tym nazwisku dla dworu carskiej rodziny Romanowów.

Albo mogą być też jajka na poły cukiernicze. Wtedy przygotowuję piernikową wydmuszkę i zdobię ją lukrem. Pachnie jak piernik, wygląda, jak pisanka, więc ma wszelkie świąteczne atrybuty.

Popularną ozdobą wielkanocnego stołu w rodzinie innowacyjnej są też jajka ażurowe, ultrakruche. Wycina się wtedy skomplikowane wzory w wydmuszce za pomocą wiertła dentystycznego. Takie jajka są wyjątkowo piękne, ale też wyjątkowo delikatne i wystarczy jeden gwałtowniejszy ruch serwety na stole, żeby pozostało po nich tylko wspomnienie... poświąteczne.

Jajka a’la Faberge Kingi Superson są zdobione (w przypadku skorupek strusich) tysiącami mini-koralików i błyszczących drobin. Ich wytworzenie wymaga doświadczenia, czasu, ale też nieludzkiej wręcz precyzji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
292
Tak
33%
Nie, tak jak jest jest dobrze
58%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
 
Aktualności
Zamiast ogródka – sąd i marihuana
 
Inne wydarzenia
Jelenia Góra areną Mistrzostw Polski
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Aleksandr Makagon, Kazachstan
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group