Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6070
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Homoseksualiści: diabelskie nasienie, czy anielskie byty

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 28 listopada 2008, 21:37
Aktualizacja: Sobota, 29 listopada 2008, 8:39
Autor: TEJO
Fot. TEJO
O podejściu do homoseksualizmu rozmawiali dziś w Biurze Wystaw Artystycznych dziennikarze i publicyści z autorem „kontrowersyjnej” książki „Homobiografie”, Krzysztofem Tomasikiem. Dyskusja, choć nie potępiająca samego zjawiska inności, była gorąca. Czy stała się kolejną lekcją tolerancji? Czy takie debaty i takie pozycje są nam potrzebne?

Że kłopot z uznaniem inności homoseksualistów w Polsce istnieje dowiódł niedawny przykład, cytowany zresztą podczas dzisiejszej debaty, kiedy to wątpliwości jednego z radnych Prawa i Sprawiedliwości co do obyczajowości Tadeusza Stecia (był homoseksualistą) zdecydowały tymczasowym „odrzuceniu” jego „kandydatury” na szyldy jako patrona jednego z zaułków w Jeleniej Górze.

Podczas dzisiejszego spotkania, które zorganizował Klub Krytyki Politycznej, zasiano wiele wątpliwości i postawiono równie dużo pytań. Wojciech Wojciechowski zaprosił do wspólnej debaty wspomnianego Krzysztofa Tomasika („Krytyka Polityczna”) oraz Andrzeja Więckowskiego, związanego z „Odrą”, a w przeszłości dziennikarza Radia Wolna Europa, i Wojtka Zrałka-Kossakowskiego z „Krytyki Politycznej”. Rozmowę panów moderował sam stawszy się jej uczestnikiem Roman Kurkiewicz z Radia Tok FM i „Przekroju”.

„Homobiografie” to zbiorowy „portret”, opowieści o 16 polskich ludziach sztuki (pisarzach, pisarkach, kompozytorach), którzy byli homoseksualistami. Autor sięgnął do rozmaitych pamiętników, cytatów i opracowań traktujących o życiu prywatnym bohaterów. Jest wśród nich Maria Konopnicka, Maria Dąbrowska, Jerzy Zawieyski, Karol Szymanowski, Witold Gombrowicz, Jan Lechoń, Maria Rodziewiczówna.

– To ważna książka – podkreślił Andrzej Więckowski. – Ale nie jest dla mnie odkrywcza. Trochę mnie zawiodła, bo nie daje recepty na rozwiązanie konfliktu dyskursów naszego społeczeństwa, które nie wypracowało języka, którym można by bez obrażania czyichkolwiek uczuć rozmawiać o odmienności seksualnej – dodał dziennikarz „Odry”.

Przytoczył przykłady agresywnej retoryki „walczących” homoseksualistów, którzy obrażają heteroseksualistów równie niewybrednie, jak zatwardziali „heretycy” – gejów. – Dochodzi do tego, że samo słowo „homoseksualista” ma pejoratywny wydźwięk dla tych, których określa, bo jest zbyt „biologiczne” – usłyszeliśmy. Więckowski dodał też, że równie niebezpiecznym zjawiskiem, co homofobia tak zwanego normalnego społeczeństwa, jest narzucanie obyczajów gejowskich poprzez rozmaite, mniej lub bardziej wyuzdane imprezy, typu parady równości.

– Nie jestem przeciwko homoseksualistom ani takim marszom – odparował, kiedy Roman Kurkiewicz z Krzysztofem Tomasikiem posądzili Więckowskiego o osobistą awersję. – Mam wielu przyjaciół wśród gejów i rozmawiam z nimi normalnie. Chodzi mi o to, że jako społeczeństwo nie potrafimy wypracować nienacechowanego sposobu mówienia o inności – zaznaczył.

Rozmówcy często odwoływali się do przykładów w Niemczech, gdzie w dwóch najważniejszych miastach rządzą homoseksualiści, a burmistrz Berlina wręcz przyznał się do inności, co niewątpliwie przyczyniło się do wyborczego zwycięstwa. – Naszemu społeczeństwu długo jeszcze będzie brakowało takiej otwartości – stwierdził Andrzej Więckowski tłumacząc, że w pewien sposób Niemcy chcą tak właśnie odkupić winy za nazizm, kiedy to homoseksualiści byli karani obozem koncentracyjnym, wykluczeniem i śmiercią. – Z drugiej strony sam nazizm był tu dwulicowy: antyhomoseksualny na zewnątrz i pełen homoseksualistów w środku: wielu popleczników Hitlera było „gejami” – usłyszeliśmy.

Krzysztof Tomasik, zapytany czym kierował się pisząc tę książkę, podkreślił, że nie tylko chciał przerwać pewną zmowę milczenia na tematy, o których – jego zdaniem – powinno się rozmawiać otwarcie. – Być może czytając te opowieści jakiś uczeń lub uczennica mogliby utożsamić się z autorami, o odmienności których nie wiedzieli, a sami mają taką a nie inną orientację – zaznaczył autor książki. Wykluczył też możliwość, że emancypacja homoseksualistów może doprowadzić do absurdu, kiedy hasło „gej” staje się kluczem do zwycięstwa w wyborach i do władzy.

– Dla mnie idealną sytuacją będzie taka, kiedy nikogo nie będzie bulwersowało takie wystawienie „Romea i Julii” Schakespeare’a, w którym główne role zagra dwóch mężczyzn lub dwie kobiety – powiedział Andrzej Więckowski. – Takie próby już były, ale zostały źle odebrane – dodał. – To ważne, że książka Tomasika przerwała zmowę milczenia i możemy teraz o homoseksualizmie rozmawiać – podkreślił Roman Kurkiewicz.

Wydawać się może, że w rozmowie zabrakło twardego głosu przeciwnika emancypacji gejów i lesbijek, tworzenia przez nich związków partnerskich i wywyższania mniejszości seksualnych. W pewnym sensie takie stanowisko przedstawił Jerzy Wilklendt, na co dzień fotografik, który był jednym ze słuchaczy spotkania. Nie znaczy to jednak, że wyraził wrogość, bo przecież logicznie myśląc, każdy może mieć prawo do swojego zdania.

Nie ulega jednak wątpliwości, że takie debaty są potrzebne choćby po to, aby nie omijać problemów niewygodnych, ale sprowokować ogólną dyskusję o sposobach, które zbliżą do ich rozwiązania. Bo kompleksowo tych kłopotów zlikwidować się po prostu nie da.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~dgs 28-11-2008 21:50
jestem bardzo ciekaw czy takie spotkania odbijają się w środowisku jeleniogórskich elit, wśród których jest przecież wielu należących do mniejszości seksualnych
~dgs 28-11-2008 21:51
czy odbijają się echem
~mo 28-11-2008 22:48
homoseksualizm, związki partnerskie, itp. najlepiej odwracają uwagę społeczeństwa od spraw ważnych! satysfakcja seksualna i homoseksualizm nie są niczym nowym. dlaczego stawia się je obecnie na piedestale najważniejszych tematów dyskusji publicznych?! może elitom rządzącym jest tak wygodnie!?! może otępiałe społeczeństwo (przy dużym udziale niektórych dziennikarzy) zajmie się zaspokajaniem potrzeb znanych każdemu wyżej zorganizowanemu organizmowi, a nie będzie kontrolować tzw. władzy?
~ktosiowy 28-11-2008 23:24
homoseksualista to taki sam czlowiek jak kazdy inny :) Jak najbardziej nie mam nic do nich .. Nie robi nikomu krzywdy tym samym zyje szczesliwie poniewaz robi to co kochaja. heteroseksualisci ( m.in. ja, nie zrozumieja homoseksualisty, mozemy jedynie domyslac sie )
~Binghiman 28-11-2008 23:24
do Piipi;
~Binghiman 28-11-2008 23:25
Do Piipi; nawet się tu nie wpisuj, tak samo XX jak i XY nie chcą Cię tu widzieć ;d
~Wrocław 29-11-2008 0:00
do ~Binghiman: a jeśli piipi sama jest homo?
~Wrocław 29-11-2008 0:01
...bo że nie "anielski byt", a "diabelskie nasienie" to jestem pewien!
~Wrocław 29-11-2008 0:08
P.S. Czy na tych zdjęciach to same, że się tak wyrażę, "obrotowe fragmenty roweru" (nie licząc kół, wielotrybu, supportu, trybików w przerzutce, kierownicy, kólek w łożyskach i niedokręconych śrubek)?
~do Binghiman 29-11-2008 5:23
Bronisz " swoich " ?
~Tee 29-11-2008 6:50
Najważniejsze, żeby ci "Mężczyźni" ukrywając swoje skłonności NIE żenili się z kobietami, a jeżeli to kobiety, to NIE wychodziły za mąż za mężczyzn. A poza tym niech nie zawracają głowy hetero swoimi marszami, bo tak naprawdę to ludzi hetero to nie obchodzi co oni ze sobą robią. Niech sobie żyją szczęśliwie tak jak chcą, ale niech się z tym nie obnoszą dookoła, bo te ich marsze są po prostu nieestetyczne.
~tolerancja 29-11-2008 8:43
dlaczego naukę tolerancji zaczynamy od homoseksualistów a nie od ludzi niepełnosprawnych ,chorych na depresję schizofrenie znam przypadek gdy pracodawca zwolnił kobietę bo dowiedział się że ta leczy się psychiatrycznie geja by nie zwolnił bo byłby to brak tolerancji dla mniejszości seksualnych, dziwi mnie dlaczego w ostatnim czasie tak mocno wręcz lansuje się homoseksualizm wybiera się Raczka i jego partnera na parę roku ,kampania reklamowa Ikei , dwóch młodzieńców w rajtuzach i kozakach na obcasach tańczących w programie prowadzonym przez Kingę Rusin nie wiem może to nowa forma polityki prorodzinnej ,na koniec moje prywatne zdanie na temat gejów nic do nich nie mam do póki nie zaczynają się do mnie dobierac
~Tee 29-11-2008 9:00
do tolerancja: popieram to co mówisz. Teraz z tym lansowaniem homoseksualizmu jest przegięcie w druga stronę. Niech wszyscy będą traktowani równo, bez względu na orientację, a nie jak homo, to ma większe prawa niż inni. Orientacja to sprawa prywatna. Po co się z tym obnosić.
~fbp 29-11-2008 10:06
POLSKA CAŁA BEZ P....A(czesc roweru)!!!:)) Ciekawe czy tatus tez ich zapinal w "jelito grube"??:))Masakra ,brak tolerancji;a dla kogo niby ta tolerancja?? ZAKAZ PEDŁOWANIA !!!i tyle!!
~Anielski Byt 29-11-2008 10:16
Ponoć anioł jest obojniakim.Fajne porównaniez tym od-BYTEM
~bel 29-11-2008 10:24
juz przesadzaja moze doisc do tego ze chłopak idacy z dziewczyna bedzie cos nienormalnego bedzie mogl to robic w konspiracji podobnie jest z zydami nic na nich nie mozna powiedziec bo zaraz antysemityzm i moga Cie posadzic a jesli chodzi o odmiencow s...xualnych niech sobie zyja nadal w zaciszu jak bylo dotychczas i nie zawracaja glowy pozdrawaiam
~jerry 29-11-2008 10:36
W pełni popieram wypowiedzi ~tolerancji i ~Tee.Dość promowania homoseksualizmu!To co się w tym temacie dzieje ostatnio w Polsce przekracza granice dobrego smaku i zdrowego rozsądku.Gej zaczyna być "normą społeczną", każdy kto nie jest gejem może zacząć czuć się zażenowany swoją "odmiennością".Zmusza się społeczeństwo do akceptacji homomałżeństw ale to ciągle za mało, ci ludzie chcą jeszcze adoptować dzieci! Pytam się gdzie są granice bezczelności tych "ucieśnionych"?Jakie jeszcze chore żądania wysnują? Gej na prezydenta! Gej - papieżem?Jak daleko można się posunąć z tzw.tolerancją? Stanowczo protestuję przeciwko promowaniu mody na homoseksualizm! Jesteś gejem? Twoja osobista sprawa. Mi to nie przeszkadza. Do momentu, kiedy nie zaczniesz wkraczać z tym w moje życie i nie zaczniesz zmuszać mnie do refleksji nad tym jak bardzo zboczoną sprawą jest wychowywanie dzieci przez małżeństwa homoseksualne i ile to może wyrządzić nieodwracalnych szkód.Gorsza jest już chyba tylko p...lia, ale może ktoś już niedługo zacznie nas przekonywać, że to nic zdrożnego, no bo przecież takie rzeczy spotyka się w naturze, a poza tym kilka sławnych osób było kiedyś tam p...lami...Gdzie kończy się zdrowa tolerancja a zaczyna tolerowanie chorych absurdów?
~marcycho 29-11-2008 10:53
Mam wrażenie że w ostatnim czasie mamy styczność z promowaniem homoseksualizmu.Powiedziałbym że bycie np. gejem leży w dobrym tonie i jest w pewnych kręgach na topie-o zgrozo. Mam pytanie-jak można wybrać parą roku Raczka i jego Kochasia ,to jest chore i sprzeczne z zasadami etyki i mo...lności.Masakra.
~Z 29-11-2008 11:20
Shakespeare!!!!!!!
~akt 29-11-2008 12:26
Grafoman namazgrał i próbuje być trendy! wynaturzenia zostaną wynaturzeniami
~Rudebwoy 29-11-2008 12:39
Binghiman to mój ziom!!!!! BOOM BOOM BYE BYE!
~xyz 29-11-2008 13:46
jak chłop może robić l...drugiemu chłopowi.fujjjjj.obleśne a nie wspomnę o tym drugim
~s. 29-11-2008 15:10
Homoseksualizm jest chorobą. Każdą chorobę się leczy. Zakażne - przymusowo. Odnoszę wrażenie, że większość p...łów wywodzi się z naszych elit. Wybrańcy i he, he, inteligencja promują swoją chorobę. Dbają o własny tyłek, by ktoś w inny, w sposób dla nich mniej przyjemny, im się nie dobrał. Prości ludzie maja proste podejście do sprawy - naturalne - baba i chłop i to jest normalne i naturalne, i dla mnie chłopa, przyjemne.
~olo 29-11-2008 15:12
o jakie grono ciepłych chłopców z miękkimi rurkami
~olo 29-11-2008 15:16
czy wiecie ze piipi jest gejem
~czerwony 29-11-2008 15:25
A ja lubię niezdrowe jedzenie, mnie też będziecie krzyżować?
barrypost 29-11-2008 16:41
To jest choroba z której powinni się leczyć.Masakra.Nie można ich tolerować.
~Polack 29-11-2008 18:33
Brawo Jerry , Marcycho i pozostali piętnujący chorą propagandę homoseksualną - Czytając ten tekst myślami już widziałem komentarze w pełni popierające homoseksualną retorykę i .........bardzo mile się rozczarowałem. Pozdrawiam Was i nie dajmy się manipulować Raczkom, tvn 24 itp.
~jelgór 29-11-2008 19:14
Radny Mróz będzie miał nową pożywkę do swej działalności.
~Sabath 29-11-2008 21:27
nieznam się ale to że ktoś jest i został homoseksualistą to nie jego wina
~Tee 29-11-2008 22:03
Homoseksualizmu sie nie leczy bo to nie choroba. Jak się będą z tym ukrywać, to będą sie ze strachu żenić z kobietami. A dla takiej kobiety normalnej pod kazdym względem to jest wtedy straszne. Bo ona jest w związku z mężczyzną, ale całkiem sama. Bo on woli chłopców, a nie ją. A taki pseudomężczyzna z hipokryzji przed ludźmi będzie udawał hetero, choć naprawdę jest całkiem kim innym. Niech nie unieszczęśliwiają niewinnych kobiet. Bo oni posuwają się nawet do tego, że mają dzieci i rodzina jest niby normalna, a to nieprawda. I co taka unieszczęśliwiona kobieta ma zrobić w takiej sytuacji? Ma dziecko, ale nie ma męża. Bo mąż tak naprawdę się jej brzydzi. On jej nie chce. A siedzi w takim związku ze strachu przed resztą społeczeństwa lub ze względu na karierę zawodową. I tego nie można wyleczyć. On nigdy nie będziezwyczajnym mężczyzną. Będzie ze wszystkich sił udawał. Znam osobiście dwa przypadki takich pseudomałżeństw, gdzie kobieta nie wiedziała za kogo wychodzi za mąż. W jednej z tych "rodzin" byli dwaj synowie, z których jeden był moim kolegą szkolnym. Więc niech nie zawracają głowy ludziom heteroseksualnym ukrywając własne skłonności. Niech szukają sobie podobnych, ale też niech się z tym nie obnoszą dookoła, bo to po prostu niezdrowe i nieestetyczne. I wygląda okropnie. To powinna być ich prywatna sprawa. I niech takie pseudorodziny składające się z dwóch mężczyzn lub z dwóch kobiet nie ważą się mieć dzieci. Bo dzieci to nie zabawka dla przyjemności dwóch osób tej samej płci, różniących się bardzo istotnie od reszty społeczeństwa. To żywa istoty, dla których skutki bycia w takiej "rodzinie" mogą stanowić przyczynę nieprzystosowania do życia w społeczeństwie.
~Tee 29-11-2008 22:08
do Sabath: tak to nie jest wina homoseksualisty, że się taki urodził. Tego się nie leczy, bo to skłonność od urodzenia. To taki psikus natury niestety. Jednak to co oni zrobią ze swoim życiem, zależy już od nich samych. Wiem, że się nie wyleczą, lecz niech się nie żenią z osobami płci, do której czuja wstręt. Więc jeśli ktoś jest homoseksualistą to niech nie żeni się ze strachu z kobietą, a jeśli to kobieta, to niech nie zawraca sobie głowy męczyznami.
~_ojdiridirachciach___ 29-11-2008 22:18
Fajnie, że są INNI na świecie, bo statystycznie więcej panienek przypada na moją głowę (tudzież inne organy ...;) A co do tematu przyznam, że znacznie większy niesmak niż ONI, budzą t...ki zabierające głos w tym temacie, bez zielonego pojęcia o czym mówią. W kilku komentarzach dość wyraźnie przekroczono granicę zdrowego myślenia. Chciałbym doczekać czasów, że nawet u nas półgłówki są w najmniejszej z małych mniejszości ...ale to raczej nie możliwe, no nie ? ;)
~dady 29-11-2008 22:23
Do Czerwonego! Życzę Ci smacznego! Jedz co Ci się podoba, ale takie jedzenie nie jest nigdzie promowane i wychwalane. Jest to prywatna sprawa osoby jedzącej niezdrowo. Nikt się z tym nie obnosi!
~richthofen 29-11-2008 22:30
20 lat czarnych rekolekcji Gazety Wyborczej zrobiło swoje. Kto nie zgadza się na promowanie homoseksualizmu jest kołtunem i oszołomem. Kto go promuje jest nowoczesny i idzie z duchem czasu. Zadaje pytanie: Czy Adam Michnik ma żonę? Albo rodzinę?
piipi 29-11-2008 23:23
~Mezczyzna+mezczyzna=..*Fajna Para !!.Jestem tylko jednego strasznie ciekawa,..czy w tym zwiazku mezczyna-maz...bije swoja "kobiete" ?.
~ 29-11-2008 23:25
Teraz W Mam Talent wygrała para nie do końca normalnie się kojażących ludzi
~Tee 30-11-2008 4:05
Wcale niefajnie, że są akurat TACY INNI!. Dla kogo fajnie???? Dla nich samych? NIE! Dla całej reszty społeczeństwa? NIE! O czym Ty mówisz???? Ze względu na to, że CI INNI to są przeważni mężczyźni, oraz że zawsze w społeczeństwie jest więcej kobiet niż mężczyzn, dla samych kobiet jest to bardzo źle! Bo wtedy MNIEJ tych prawdziwych mężczyzn przypada na jedną kobietę. A wśród tych którzy na nie przypadają trafiaja się następne atrapy mężczyzn, typu ćpuny, tchórze, pijaki i inni nieprzystosowani do życia w społeczeństwie! Jesteś EGOISTĄ Ojdiridirachciach! Popatrz na tę drugą stronę, na stronę kobiet, na które statystycznie przypada w związku z tym o wiele mniej prawdziwych normanych mężczyzn, niż jest liczba zarejestrowanych tylko jako mężczyźni, a którzy wcale nimi nie są!
~Tee 30-11-2008 5:46
Hitler pozbył się homoseksualistów w czasie nocy długich noży w 1934 roku. Inna sprawa, że jeśli chodzi o seksualność to sam, mimo, że był hetero, to i tak nie był całkiem normalny. Zakochał się we własnej siostrzenicy, Geli Raubal, która popełniła samobójstwo w niejasnych okolicznościach.
~? 30-11-2008 5:56
Homoseksualiści: diabelskie nasienie, czy anielskie byty,a moze o...ty co? p...ly dobre sa ale w rowerze.
~_ojdiridirachciach___ 30-11-2008 12:49
Tee .., ale przecież przeczysz sam sobie ;) To właśnie dla dobra kobiet których bronisz, nie wolno maskować skłonności homo. Wątpię, by wiele było kobiet zainteresowanych tworzeniem stałych związków z takimi mężczyznami. A przykład postepowania Hitlera ...no sorki, dla mnie to kiepski autorytet ;)
~do Ojdiridirachciach 30-11-2008 14:36
Przeczytaj moje poprzednie posty, przecież wcale nie chodzi o to, żeby maskowali skłonności, ale aby się z nimi nie obnosili. Przecież mówimy to samo. A jeśli chodzi o Hitlera, to w żadnym wypadku wcale nie podaję go tu za autorytet, dziwię się jak mogłeś tak nawet pomyśleć, to było odniesienie doTREŚCI ARTYKUŁU. ODNOSZĘ SIĘ DO TEGO CO O HITLERZE POWIEDZIAŁ PAN ANDRZEJ WIĘCKOWSKI. Zajrzyj do artykułu jeszcze raz. A to co jest w moim poście z 05:56 to fakty historyczne.
~_ojdiridirachciach___ 1-12-2008 0:50
OK Tee :) ...nie doczytałem z tym Hitlerem. Mimo wszystko pozostaję tolerancyjny wobec wszystkich ! ...nawet tych chorych na nietolerancję ;) ...pozdrawiam
~mama do ~_ojdiridirachciach___ 1-12-2008 8:45
Mówisz o ludziach chorych na nietoleerancję.Wiesz,to nie o to chodzi.Ja jestem matką dwóch synów i miałam takie przypadki,że syn widząc pijanego faceta zapytał:Mamo co temu panu jest?(Oboje z mężem nie pijemy więc nie wie jak wygląda pijany)I było również tak,że widział pana który bardzo ostentacyjnie okazywał swoją orientację i zapytał dokładnie tak samo.Co mam odpowiedziec w takich sytuacjach dziecku?Jesli ktos chce się napić nie ch pije,jesli ktos jest gejem nich nim sobie bedzie.Inni nie musza na to patrzeć.To jest tolerancja,wobec WSZYSTKICH
~jerry do ojdiridirachciach__ 1-12-2008 21:48
Co za lekcja prawdziwej tolerancji z najwyższej półki! Naprawdę - nazywanie ludzi t...kami i półgłówkami tylko ze względu na odmienne poglądy na dany temat to dla mnie wielka lekcja tolerancji.Klasyfikowanie poziomu umysłowego mieszkańców miejscowości tylko ze względu na jej wielkość to kolejny dowód na Twoją "wyższą inteligencję", co tłumaczy dobitnie Twoje wybitnie szerokie horyzonty tolerancji. Masz rację pozostań nadal taki tolerancyjny wobec WSZYSTKICH!
~Sabath 1-12-2008 22:17
Bardzo dziękuję i cieszę się że się ze mną zgadzasz Tee :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group