Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10047
Zalogowanych: 69
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Grillowanie... PIT–ów na znak protestu przy Urzędzie Skarbowym w Jeleniej Górze

Wtorek, 30 kwietnia 2013, 14:23
Aktualizacja: Środa, 1 maja 2013, 7:13
Autor: Mea
Jelenia Góra: Grillowanie... PIT–ów na znak protestu przy Urzędzie Skarbowym w Jeleniej Górze
Fot. mea
– "Wypełniając tego PIT–a lejesz świniom do koryta" oraz "PIT to wstyd" – tak skandowali dzisiaj (30.04.) członkowie partii politycznej Janusza Korwina – Mikke podczas ogólnopolskiej akcji protestacyjnej „palPITacja”, która odbyła się m.in. przy Urzędzie Skarbowym w Jeleniej Górze. W ostatni dzień, kiedy można rozliczyć się z podatku za ubiegły rok, palono tam druki PIT na grillu.

Protest ośmioosobowej grupy, która rozdawała ulotki z hasłem „Grilluj z nową prawicą” trwał od godz. 10.30 do 12.30. - Sprzeciwiamy się jedynie podatkom dochodowym, które są absurdalne i nie przynoszą żadnych korzyści budżetowi państwa, a tym bardziej obywatelom. Większość dochodu ściąganego z tytułu podatku dochodowego pożerana jest przez aparat skarbowy, co ogranicza wolność gospodarczą i marnuje czas obywateli. Podatek ten musi być sprawiedliwy, równy i mądrze wydawany, a obecnie jest wciąż podnoszony. Walczymy ze złą machiną administracyjną. Polska powinna też wystąpić z Unii Europejskiej, bo obecność w niej szkodzi naszemu krajowi i przynosi jedynie straty – mówił Grzegorz Marcinik, członek Kongresu Nowej Prawicy.

- Nie chcemy takiej formy opodatkowania. Podatki od pracy są niemoralne, bo jak można karać kogoś za pracę. Im się więcej pracuje, tym więcej się płaci. Nie rozumiem, dlaczego ludzie mają się spowiadać z każdej zarobionej złotówki. Z punktu widzenia ekonomicznego podatki są nieefektywne. Państwo wypłaca pracownikom państwowym typu policjant, urzędnik, nauczyciel pensje brutto po to, żeby część z tych pieniędzy z powrotem zabrać. Lepiej, byłoby płacić im po prostu kwotę netto – powiedział Tomasz Elbl, aktywny członek Kongresu Nowej Prawicy.

- Pieniądze z podatków pokrywają jedynie funkcjonowanie urzędów skarbowych, samego systemu, więc nie przynoszą realnych korzyści dla państwa. Na przykład w Dubaju nie ma w ogóle podatku, firma raz na rok płaci jedynie stałą kwotę abonamentu niezależnie od dochodu – dodał.

Na akcji pojawili się również sympatycy partii KNP. - Trzeba znieść podatek dochodowy, a forma palenia PIT-ów jest dobra, bo przemawia do wyobraźni mieszkańców Jeleniej Góry – powiedziała Paula Czesnowska, sympatyczka KNP.

Kontrowersyjna akcja podobała się jeleniogórzanom. - Pomysł jest bardzo fajny, może ktoś wreszcie zrobi porządek z tym podatkiem dochodowym, który powinien być zlikwidowany. Nawet nie wiem na co idą te pieniądze, a co roku mam jedynie problem z wypełnieniem PIT-a. Poprzez palenie tych papierów wreszcie pokazano, że należy zmienić dotychczasowy system podatkowy – podkreśliła pani Agnieszka z Jeleniej Góry.
- Likwidacja podatku dochodowego jest dobrym pomysłem – zaznaczył Jurek z Jeleniej Góry.

Przedstawicielka Urzędu Skarbowego odpowiedzialna za kontakt z mediami nie chciała komentować akcji, wyjaśniła jedynie czym jest podatek dochodowy. – Jest to podatek od dochodu uzyskanego przez podatnika w ciągu roku z tytułu pracy, działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy, czy też innych źródeł. Jeżeli podatnik uzyskuje dochód, czyli nadwyżkę przychodu nad kosztami, wtedy musi zapłacić podatek. Przeznaczany jest na budżety powiatów, gmin itp. – wyjaśniła Beata Cichocka, pracownica Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze.

Akcję zabezpieczała policja i straż miejska. – Mieliśmy zgłoszenie, że taka akcja będzie. Przebiegła ona bez żadnych incydentów – poinformował Artur Wilimek, rzecznik Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
387
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
24%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group