Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 5670
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego

Czwartek, 11 lutego 2016, 22:50
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 lutego 2016, 23:37
Autor: KCM Clinic
Jelenia Góra: Endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego
Fot. KCM Clinic
Endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego – skuteczna metoda na odzyskanie sprawności ruchowej.

Rozmowa z dr Krzysztofem Czerkasowem, kierownikiem Oddziału Ortopedii w KCM w Jeleniej Gorze.
Dr Krzysztof Czerkasow jest chirurgiem ortopeda o bardzo bogatym doświadczeniu w implantacji protez stawu biodrowego i kolanowego. Wszczepił do dnia dzisiejszego około 4,5 tysiąca protez stawu biodrowego i ponad 2,5 tysiąca protez stawu kolanowego. Jako pierwszy wykonywał je przed laty w Szpitalu w Jeleniej Górze. Wcześniej zdobywał doświadczenie w szpitalach angielskich dochodząc do stopnia konsultanta w William Harvey Hospital w Ashford. W ostatnich latach pełnił funkcje Ordynatora Oddziału Ortopedii szpitala w Zgorzelcu. Niedawno powrócił ze szkolenia w Oxford w Anglii dotyczącego stosowania protez jednoprzedziałowych stawu kolanowego o nazwie Oxford-Biomet. Ta koncepcja jest rozwijana w tamtejszym ośrodku od 40 lat i aktualnie na rynku jest ofiarowana ich najnowsza piąta wersja.

Panie Doktorze! Czemu służą protezy stawów?
Wymiana chorych i zużytych stawów szczególnie biodrowych i kolanowych to w chirurgii ortopedycznej procedura porównywalna z wymiana chorego serca w kardiochirurgii. celem tych zabiegów jest poprawa jakości życia przez:
- zniesienie meczącego bólu.
- odzyskanie sprawności ruchowej

Powszechność schorzeń i urazów stawów powoduje konieczność stosowania sztucznych ich odpowiedników. Są one produkowane z coraz lepszych materiałów. Technika chirurgiczna również sie rozwija, zmniejszając ryzyko powikłań, ułatwiając rehabilitację i pozwalając na szybkie opuszczenie szpitala.

-Jakie nowości przywozi Pan z Oxford do KCM?
Protezy jednoprzedziałowe stawu kolanowego. Według statystyki ponad 50 procent pacjentów kwalifikuje sie do tego typu zabiegu bo destrukcja dotyczy tylko części stawu i nie wymaga protezy całkowitej kolana natomiast artroskopia jest już niewystarczająca. Należy podkreślić
bardzo precyzyjna technikę operacyjna z zastosowaniem dedykowanych narzędzi. W Polsce niewiele ośrodków wszczepia protezy jednoprzedziałowe. Od stycznia 2016 KCM ofiaruje takie zabiegi.

Jaka jest korzyść z zastosowania protezy częściowej kolana?
Korzyści są ewidentne:
- mniejsza rozległość zabiegu operacyjnego
- szybka rehabilitacja
- krótki pobyt w szpitalu
- można ją stosować w każdym wieku
- mniejsza liczba powikłań ogólnych i miejscowych
W sytuacji gdy zmiany chorobowe i destrukcyjne są bardzo zaawansowane pomóc może tylko proteza całkowita. Protezy jakie używamy w KCM są bardzo dobrej jakości i bardzo dobrych wynikach wczesnych i odległych.

Jakie możliwości ofiaruje nowoczesna ortopedia w protezoplastyce stawów?
Protezy stawów są wszczepiane od lat 60-tych ubiegłego wieku. Jest to sprawdzony sposób leczenia chorób i urazów narządu ruchu o szerokim zakresie możliwości. Dla dobrych wyników leczenia ważne jest stosowanie produktów najwyższej jakości. W KCM stosujemy sprawdzone rozwiązania wszczepiając protezy amerykańskiej firmy Zimmer-Biomet. Wyniki ich stosowania wczesne i odległe są bardzo dobre. W protezoplastyce stawów biodrowych stosujemy protezy klasyczne bezcementowe lub cementowane co jest zależne od wieku pacjenta i typu schorzenia. Używamy również protezy krótkotrzpieniowe zmniejszające inwazyjność operacji oparte na koncepcji wykorzystania anatomii okolicy biodrowej pacjenta.

Jak długo pacjent musi pozostać w szpitalu po operacji wszczepienia protezy?
Zależy to od wielu czynników: wieku, motywacji pacjenta, rozległości zabiegu, procesu gojenia tkanek, kontroli bólu wymieniając najważniejsze. Średnio po protezoplastyce kolana czas ten wynosi 4-5 dni, protezy kolana 3-4 dni, protezie częściowej kolana 2 dni.

Jakie są warunki pobytu w szpitalu KCM?
Warunki pobytu są komfortowe. Nowoczesny i świetnie wyposażony blok operacyjny. Oddział szpitalny z pokojami 1-2 osobowymi z własnym węzłem sanitarnym, tv, wifi oraz bardzo dobre wyżywienie. Do dyspozycji pacjentów jest Dział Rehabilitacji z wykształconym zespołem rehabilitantów.

Czy zabiegi są wykonywane w ramach kontraktu z NFZ?
Niestety kontrakt z NFZ jest bardzo mały niedostosowany do potencjału KCM. Ofiarowane usługi są dostępne głownie na drodze prywatnej. Ułatwieniem dla pacjentów jest możliwość opłaty za leczenie w formie ratalnej - tzw. Mediraty do uzgodnienia na miejscu.

Zabiegi wszczepienia endoprotez stawu wykonują w KCM obok doktora Krzysztofa Czerkasowa – doświadczeni specjaliści ortopedzi dr Wojciech Patkowski oraz dr. Jarosław Dawiskiba.

Celem uzyskania bliższej informacji na temat kwalifikacji oraz na temat samego zabiegu, zapraszamy na badania oraz specjalistyczną konsultacje ortopedyczną u dr Czerkasowa, dr Patkowskiego lub dr Dawiskiby.

Poradnia Ortopedyczna
rejestracja tel. 75 611 22 22

Oddział Ortopedyczny
rejestracja tel. 75 64 53 030

rejestracja@kcmclinic.pl
szpital@kcmclinic.pl

Zapraszamy

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group