Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6489
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Egzamin nierównych szans

Wtorek, 26 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 10:44
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Zasady nowej matury utrudniają młodym Polakom dostanie się
na studia w europejskich uczelniach

Maturzyści, którzy marzą o studiowaniu w którymś z europejskich krajów, są załamani. – Nowa matura miała
być przepustką do nauki za granicą, a jest zupełnie inaczej – mówi Marcin Maciejak, maturzysta ze Złotoryi
Marcin jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Złotoryi, gdzie uczył się w dwujęzycznej, polsko–niemieckiej klasie. Należy do najlepszych uczniów w szkole. Kilkanaście dni temu wyjechał do Niemiec, aby zwiedzić Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Od dawna marzył o studiowaniu tam polsko-niemieckiego prawa. Przygotowywał się do tego od lat – po to właśnie w gimnazjum i liceum uczył się niemieckiego.
Zdobył certyfikat znajomości tego języka. Dopiero w Niemczech dowiedział się, że system oceniania i naboru na wyższą uczelnię nie współgra z naszymi realiami.

Kara za sukces
Dla Marcina przeszkodą w dostaniu się na studia okazał się... sukces na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Geograficznej. W kwietniu zdobył tytuł finalisty i został zwolniony z egzaminu ustnego z tego przedmiotu na maturze. Na świadectwie nie będzie więc oceny z geografii, tylko wpis „zwolniony”. U nas jest on równoznaczny z szóstką. – Dla Niemców „zwolniony” to niewyjaśniony brak udziału
w egzaminie i przy wyliczaniu średniej wpisują zero punktów. To absurd. Przy dużej liczbie chętnych nie mam szans na indeks
– mówi Marcin Maciejak.
Rozczarowanie Marcina rozumie jego wychowawczyni. – To przykre, że jeden z moich najlepszych absolwentów może mieć trudności z dostaniem się na wymarzony uniwersytet, to dlatego, że ma wybitne osiągnięcia – mówi Aleksandra Karst.
Ministerstwo się nie spieszy
Przy wprowadzaniu nowej matury zakładano, że będzie ona zgodna z europejskimi standardami. Ale nie rozwiązano problemu zwolnionych z matury finalistów i laureatów olimpiad. – Nie ma możliwości zmiany przepisów. Takie same zasady obowiązywały przy starej maturze. Rzeczywiście, sposób oceniania jest jasny tylko dla polskich uczelni. Jednak zastanawiamy się, czy w przyszłości nie zmienić zasad wpisów – mówi Mieczysław Grabianowski, rzecznik ministra edukacji.
Co mają zrobić uczniowie, dla których nowa matura miała być przepustką na zagraniczne uczelnie? – System oceniania jest dopiero budowany i będzie ewoluował. Uczniowie mogą dołączyć do podań dyplom z olimpiady z wyjaśnieniem – dodał rzecznik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group