Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 5667
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dziś Wielki Piątek – Droga Krzyżowa w śródmieściu

Piątek, 21 marca 2008, 7:56
Aktualizacja: 7:57
Autor: Angela/Tejo
JELENIA GÓRA: Dziś Wielki Piątek – Droga Krzyżowa w śródmieściu
Rzeźba Ukrzyżowanego w jednej z kapliczek przy kościele św. św. Erazma i Pankracego. Dzieło uczniów dawnej szkoły snycerskiej w Cieplicach / Warmbrunn/.
Fot. TEJO
To jedno z ważniejszych świąt dla chrześcijan, drugi dzień Triduum Paschalnego obchodzony na pamiątkę męki i śmierci Chrystusa na krzyżu.

To jeden z dwóch, obok Wielkiej Soboty dni w roku, w których w świątyniach katolickich nie odprawia się mszy. Króluje skupienie i powaga. Symbole Chrystusa (obrazy i rzeźby) przysłonięte są fioletowym materiałem.

W kościołach odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W stolicy Karkonoszy procesja przejdzie ulicami miasta od kościoła św. św. Erazma i Pankracego do Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. Początek nabożeństwa w południe.

Wiernych tego dnia obowiązuje post ścisły: wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i używek. Nie brakuje ludzi, którzy przez cały dzień dobrowolnie wstrzymują się od jedzenia i picia, lub ograniczają się tylko do chleba i wody.

– Triduum Paschalne to trzy najważniejsze dni naszej wiary. Wielki Czwartek – ustanowienie Kapłaństwa i Eucharystii, Wielki Piątek – dzień męki i śmierci, kiedy wspominamy wydarzenie zbawczej męki i śmierci na Golgocie, oraz Wielka Sobota, kiedy Chrystus jest złożony w grobie i jest cisza w kościele. Nie dzwonią dzwony, nie grają organy. To Triduum Paschalne kończy się dopiero porankiem zmartwychwstania, kiedy rozbrzmiewa radosne Alleluja – mówi ks. Radosław Ciesielski z parafii św. Jana Apostoła na jeleniogórskim Zabobrzu.

Fotoreportaż z Drogi Krzyżowej zamieścimy w późniejszych doniesieniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group