Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 5821
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Działki dla przestępców

Wtorek, 25 kwietnia 2006, 0:00
Autor: Agata
Jelenia Góra: Działki dla przestępców
Fot. TEJO
Wiosna to nie tylko początek sezonu dla działkowiczów, ale i złodziei, którzy plądrują ogródki ze wszystkiego, co da się ukraść: od części ogrodzenia, narzędzia po rośliny: warzywa i kwiaty.

– Z roku na rok kradzieży jest coraz więcej – stwierdza pani Janina, działkowiczka z ogródków przy ulicy Krakowskiej. – Odkąd pobliski kolejowy hotel „Sudety” stoi opuszczony coraz więcej kręci się tu podejrzanych typów.

Wiosenne kwiaty, bez, potem czereśnie, truskawki, pomidory i inne warzywa kuszą młodzież z pobliskiego Pogotowia Opiekuńczego przy ulicy Kraszewskiego.

Największą popularnością wśród działkowych złodziei cieszy się cebula.
– Rok temu przestałam ją sadzić – opowiada pani Bożena, właścicielka działki nr 155 – Złodzieje zawsze ją wyrywali, a przecież nie należy do najdroższych warzyw.

Działkowicze wiedzą, że kradzione warzywa i kwiaty są później sprzedawane przed sklepami i na zabobrzańskim ryneczku.
– Często widzę przed Biedronką panów, którzy sprzedają tulipany, aby zarobić na tanie wino. Na działkowiczów nie wyglądają – twierdzi inny posiadacz ogródka.

Wśród osób plądrujących działki nie brakuje także wandali i podpalaczy. Najpierw piją alkohol, a później – niszczą wszystko: rośliny, drzewa i altanki.
– Złapaliśmy młodych ludzi, którzy bezmyślnie podpalali altanki na ogródkach przy ulicy Działkowicza – potwierdza komisarz Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. – Spowodowali straty nie mniejsze niż 70 tysięcy złotych.

Na działkach grasuje także wielu złomiarzy. Działkowicze po zimowej przerwie stwierdzili brak metalowych elementów. Złodzieje nie gardzą drutem i kłódkami. Wyrywają metalowe paliki od pomidorów. Jednemu z działkowców wykopali z ogródka poniemiecką żeliwną wannę.

Włamują się też do altanek. Działki przy torach kolejowych koło hipermarketu Tesco regularnie są nawiedzane przez narkomanów, którzy w ogrodowych altanach koczują i zażywają „kompot”.
– Na wiosnę regularnie odkrywam nowe straty – opowiada pan Tomasz, uprawiający działkę od kilkudziesięciu lat – Tej zimy złodzieje ukradli mi stare narzędzia ogrodnicze i butlę gazową, której nie chciało mi się na zimę zanosić do domu.

Polski Związek Działkowców radzi dokładnie zamykać wejścia na teren ogródków. Z kolei policja przekonuje, aby drzwi do altanek zostawiać otwarte i nie pozostawiać tam cennych przedmiotów.
Działkowcy, którzy mieszkają z dala od swoich ogródków, tego zalecenia raczej nie spełnią.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
580
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group