Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13796
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dyrektor już na stanowisku

Czwartek, 19 marca 2020, 10:32
Aktualizacja: Piątek, 20 marca 2020, 8:04
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Dyrektor już na stanowisku
Fot. Przemek Kaczałko
Jak już informowaliśmy, na początku lutego br. Komisja Konkursowa rekomendowała Przemysława Wiatera na stanowisko dyrektora Muzeum Karkonoskiego, a przedwczoraj decyzję podjął Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Tym samym od środy (18.03) placówka kulturalna Urzędu Marszałkowskiego już oficjalnie ma nowego dyrektora.

Od środy jest Pan oficjalnie dyrektorem Muzeum Karkonoskiego.

Tak, Zarząd Województwa podjął uchwałę w sprawie mianowania mnie dyrektorem Muzeum Karkonoskiego.

Powiedzmy o planach dotyczących funkcjonowania placówki - oczywiście, gdy już wszystko wróci do normy i placówki kultury będą mogły być otwarte.

Bardzo bym chciał, aby sytuacja jak najszybciej się unormowała. Muzeum Karkonoskie, jak i inne placówki kultury jest zamknięte dla zwiedzających. Oczywiście prowadzimy pracę w formie elektronicznej czy dozoru, natomiast nie jest sytuacja normalna i wymarzona dla mnie, jako osoby zaczynającej pracę na tak zaszczytnym stanowisku, w wyjątkowej instytucji, jaką jest Muzeum Karkonoskie.

Muzeum Karkonoskie jest największą instytucją kultury w obrębie Sudetów - zatrudnia prawie 60 osób. To instytucja Urzędu Marszałkowskiego z wieloletnią tradycją, największą w Polsce kolekcją szkła artystycznego, ale też bardzo istotną częścią są zbiory regionalne. Mamy też bogate zbiory etnograficzne, archeologiczne, wspaniałą kolekcję malarstwa - szczególnie karkonoskiego. Mamy też kolekcję grafik, fotografii - jest u nas na czym oko zwiesić, mówiąc kolokwialnie. Posiadamy też oddziały - Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, w którym przez wiele lat pracowałem, a także wyjątkowy, wspaniały Zamek Bolków i Muzeum Historii i Militariów przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze.

Chciałbym przede wszystkim postawić duży nacisk na promocję Muzeum, promocję Karkonoszy, fenomenu karkonoskiego szkła. Przypomnę, że nasza kolekcja szkła artystycznego liczy ok. 6 tysięcy obiektów, z tego tysiąc prezentujemy na wystawie stałej. Chciałbym otworzyć muzeum na zewnątrz - aby MK objęło patronatem imprezy retro, które dzieją się w Kotlinie Jeleniogórskiej - m.in. Zjazd na saniach rogatych, Paradę Rowerową Retro, zawody narciarskie retro, czy piesze rajdy retro. Często mylony jest karkonoski laureat Nagrody Nobla - Gerharta Hauptmanna z Wlastimilem Hofmanem - wspaniałym malarzem, który wiele lat mieszkał w Szklarskiej Porębie. Warto propagować postać karkonoskiego Ducha Gór.

Chciałbym też spróbować powołać do życia Związek Muzeum Górskich - mamy w Polsce Muzeum Tatrzańskie ze wspaniałą tradycją, Muzeum Bieszczadzkie, Muzeum w Żywcu - to instytucje kultury, które działają na podobnych obszarach i nawiązanie ścisłej współpracy byłoby bardzo potrzebne i owocne.

Szklarska Poręba należy do europejskiego stowarzyszenia kolonii artystycznych EuroArt - to drugie polskie miasto po Kazimierzu nad Wisłą, z którym od wielu lat Szklarska Poręba utrzymuje kontakty. Te dwa miasta zostały szczególnie wyróżnione i należą do elitarnego grona kolonii artystycznych.

Chciałbym też mocno otworzyć MK na współpracę z przewodnikami turystycznymi PTTK, współpracę ze szkołami, Kuratorium - aspekt edukacji jest bardzo potrzebny. Mamy też Laboratorium Szkła, którym chcemy się szczycić.

Przez minione 10 lat przeprowadzono wiele inwestycji w Muzeum Karkonoskim. Co należałoby jeszcze zrobić w zakresie inwestycji?

Mamy potrzeby bieżące jak cieknący dach, kwestia osuszenia piwnic przy ul. Matejki, dokończenie wymiany okien w Szklarskiej Porębie, budowa klatki schodowej na Zamku Bolków. Trzeba się uporać z bieżącymi sprawami. Muzeum przez ostatnie lata zostało istotnie dofinansowane. Istotą MK i wielkim jego zaletą jest jego załoga - ludzie merytoryczni, z wieloletnim doświadczeniem, często to ludzie o krajowej czy międzynarodowej renomie i to druga - oprócz zbiorów i stanu infrastruktury - wartość, którą posiada MK. Oczywiście chciałbym, żeby ludzie zarabiali godnie i mam nadzieję, że ulegnie to poprawie.

Dziękujemy za rozmowę.

Twoja reakcja na artykuł?

31
78%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
6
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group