Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra
Czytających: 9499
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Druga runda: Świeradów - Mirsk

Czwartek, 17 lutego 2005, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 22 stycznia 2006, 22:24
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
Świeradów Zdrój po raz drugi podjął starania o odebranie gminie Mirsk blisko 4,4 tys. ha niezamieszkanych, zalesionych terenów. W Mirsku przeprowadzana jest ankieta na temat przekazania sąsiadowi tego obszaru.

W Świeradowie trwa typowanie ekspertów historycznych i geograficznych, którzy mieliby przekonywująco dobrać argumenty i przekonać najpierw wojewodę, a potem premiera. Przypomnijmy, że przed rokiem wojewoda poparł wniosek Świeradowa, ale potem odrzucił go premier. Jak będzie tym razem?

- Przed 1945r. terenem należącym dzisiaj do Mirska administrował Świeradów. Tak było logicznie i sensownie. Dzisiejszy układ nie sprzyja rozwojowi turystyki i uniemożliwia racjonalne gospodarowanie - mówi Zbigniew Szereniuk, burmistrz Świeradowa Zdroju. W jego opinii Mirsk nie ma interesu, aby inwestować np. w trasy biegowe w okolicy Świeradowa, a te z kolei bardzo wzbogaciłyby ofertę turystyczną miasta. Trudno natomiast, aby samorząd Świeradowa inwestował w utrzymanie torów leżących nie na swoim terenie. Problemem dla kurortu izerskiego są nierzadkie podtopienia przez spływające z gór wody. - Chodzi o to, żeby nasze granice sięgały do wododziałów, abyśmy mieli wpływ na inwestycje przeciwpowodziowe. Dzisiaj takiego wpływu nie mamy, za to ponosimy kosztowne konsekwencje podtopień (ostatnie większe w 2002r.) - tłumaczy burmistrz Szereniuk. Problemem dla miast jest też brak możliwości budowy nowego ujęcia wody. Należałoby je zlokalizować na terenie, o który toczy się właśnie bój. Dzis dogadać się w tej sprawie łatwo nie będzie, bo Mirsk współfinansowaniem takiego ujęcia nie jest specjalnie zainteresowany.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1292
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
 
112
Zderzenie Toyoty i Renault
 
Aktualności
Trwa remont mostu nad polderem
 
Aktualności
Czytelnik: grota solna nie dla dzieci?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group