Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 12 maja
Imieniny: Dominika, Pankracego
Czytających: 7219
Zalogowanych: 46
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Droga na Perłę Zachodu bezpieczna

Środa, 9 sierpnia 2017, 11:00
Aktualizacja: Czwartek, 10 sierpnia 2017, 7:16
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Droga na Perłę Zachodu bezpieczna
Fot. Przemek Kaczałko
Wbrew pozorom, szlak pieszo–rowerowy w kierunku Perły Zachodu (od strony Jeleniej Góry) – jest bezpieczny. Podobnie jak rok temu, spacerowicze zgłaszali, że najprawdopodobniej wzdłuż ścieżki rośnie barszcz Sosnowskiego, jednak na szczęście obawy nie znalazły potwierdzenia.

W minionym roku, służby miejskie otrzymywały zgłoszenia o rosnącej wzdłuż szlaku im. Mariana Południkiewicza – niebezpiecznej roślinie, która wywołuje dotkliwe poparzenia. Podobnie było i w tym roku, jednak przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które ma za zadanie neutralizację rośliny nazywanej potocznie „zemstą Stalina” - uspokajają.

Najprawdopodobniej roślina rosnąca wzdłuż szlaku to dzika marchew – poinformował nas Zbigniew Rzońca, rzecznik MPGK. Ewentualnie może to być barszcz zwyczajny, który nie jest zbyt groźny dla zdrowia. Jedno jest pewne, rośliny zaprezentowane na zdjęciach to nie barszcz Sosnowskiego.

Warto podkreślić, że barszcz zwyczajny jest dużo drobniejszy w budowie od barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego. Zazwyczaj ma wysokość ok. 1-1,5 m, choć w wyjątkowo sprzyjających warunkach może osiągać wysokość przerastającą człowieka, jednak nawet wtedy będzie rośliną dość drobną. W przypadku barszczu zwyczajnego kwiatostany mają średnicę kilku – kilkunastu centymetrów, podczas, gdy baldachy kaukaskich barszczy osiągają rozmiar ∅ 30-80 cm. Ważną wskazówką jest to, że barszcz zwyczajny kwitnie zazwyczaj w lipcu – sierpniu, czyli później niż barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi (czerwiec – lipiec), więc aktualnie najczęściej np. na poboczach dróg możemy zauważyć białe kwiatostany barszczu zwyczajnego, jego krewniaki z Kaukazu w większości przypadków już przekwitły (ich kwiatostany zamieniły się w zielone owocostany). Barszcz zwyczajny jest niewymagającym zwalczania gatunkiem roślin. W przeciwieństwie do kaukaskich barszczy, stanowi rodzimy składnik polskiej flory, a ewentualne oparzenia porównywane są do zetknięcia z pokrzywą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
1024
Tak
19%
Nie
71%
Nie interesuję się polityką wcale
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Senator wspiera protestujących w sprawie pogotowia
 
Piłka nożna
Tak padały gole w meczu, który odbije się czkawką
 
Piłka nożna
Haniebne sceny, bójka kiboli i "krojenie" flagi
 
112
Ogień altanki przy stolarni
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group